REKLAMA

Drugi kwartał z gwałtownymi podwyżkami na lokatach [DepoTracker Bankier.pl]

Monika Dekrewicz2022-07-20 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-07-20 06:00
Drugi kwartał z gwałtownymi podwyżkami na lokatach [DepoTracker Bankier.pl]
Drugi kwartał z gwałtownymi podwyżkami na lokatach [DepoTracker Bankier.pl]
/ Bankier.pl

Podwyżki na lokatach przybrały na sile. Nie pozostało to bez wpływu na wysokość średnich na najlepszych lokatach, które są przedmiotem analizy cyklicznego badania DepoTracker. W ciągu trzech miesięcy jeden ze wskaźników poprawił się o ponad 4 pp.  

DepoTracker pozwala na śledzenie i ocenę zmian zachodzących na rynku lokat w ciągu ostatnich 24 miesięcy, ze szczególnym uwzględnieniem świeżo zamkniętego kwartału. Badanie dotyczy najlepszych lokat, czyli w tym przypadku pięciu najwyżej oprocentowanych depozytów w danym miesiącu, na określony termin i kwotę.

Nie byłoby DepoTrackera, gdyby nie cyklicznie publikowane rankingi lokat Bankier.pl. To właśnie one stanowią źródło wiedzy na temat topowych stawek na lokatach. Biorąc pod uwagę rodzaje lokat, które najbardziej mogą zainteresować deponentów, DepoTracker jest analizą:

  • najlepszych lokat 3-miesięcznych dla kwot do 10 tys. zł - z dodatkowymi warunkami i bez dodatkowych warunków,
  • najlepszych lokat 3-miesięcznych i 12-miesięcznych na 100 tys. zł.

Lokaty na 3 miesiące to najpopularniejsze depozyty na rynku. Oferty na niską kwotę i z dodatkowymi warunkami kuszą wysokimi stawkami. Mogą okazać się dobrym wyborem dla osób, które w okresie wzrostu stóp procentowych poszukują wysoko oprocentowanego produktu na krótki termin. Ten wariant depozytu porównujemy z lokatami na ten sam okres i kwotę, ale bez ujęcia produktów z tzw. haczykami.

Dla posiadaczy wyższych oszczędności przygotowaliśmy porównanie zmian na lokatach na 3 oraz 12 miesięcy. W tym przypadku do średniej zaliczyły się wyłącznie propozycje, na które można wpłacić jednorazowo 100 000 zł.

Lokaty kwartalne na 10 tys. zł (dla polujących na okazje)

W porównaniu do marca br. średnia na czołowych lokatach kwartalnych na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami wzrosła w czerwcu br. aż o 4,17 pp. – a dokładnie z 2,16 do 6,33 proc. w skali roku. Zmiany na korzyść dla klientów są wynikiem podwyżek stóp procentowych NBP, których poziomy rosną miesiąc w miesiąc, zaczynając od października ubiegłego roku. Największa zmiana miała miejsce w ostatnim analizowanym okresie tj. z maja na czerwiec, kiedy to średnia „poszła w górę” o nieco ponad 2 pp.

Bankier.pl

Niezaprzeczalny wpływ na dynamikę wzrostu wspomnianej średniej miały ciągłe zmiany na pozycji lidera – banki prześcigały się w coraz lepszych ofertach, wyprzedzając dotychczasowego zwycięzcę tabeli. W marcu br. najlepsza oferta była opatrzona stawką w wysokości 2,50 proc. w skali roku. W czerwcu było to już 7 proc. rocznie. Palmę pierwszeństwa dzierżyły kolejno następujące banki – BFF Banking Group, Bank Millennium i BOŚ Bank.

Imponujący wzrost zanotowała również średnia ofert na ten sam termin i kwotę, jednak bez uwzględnienia konieczności spełniania dodatkowych wymogów. Poprzedni kwartał na lokatach tego typu został zamknięty z wynikiem w wysokości 1,28 proc. w skali roku. W czerwcu br. badany wskaźnik wynosił nieco ponad 1 pp. więcej.

Bankier.pl


Podobnie jak w przypadku analizowanych wyżej lokat, także i na ofertach bez tzw. haczyków można było zauważyć stały wzrost stawki maksymalnej z tym wyjątkiem, że poza majem prym wiódł ten sam depozyt – Lokata standardowa od Inbanku. W marcu jej stawka wynosiła 2,60 proc. w skali roku, a w czerwcu było to już 4 proc. w skali roku. Warto również zauważyć jak zmieniała się stawka na ostatniej lokacie z „topowej piątki”. W marcu wynosiła ona 0,30 proc. w skali roku, a w czerwcu 1 proc. w skali roku. Miejsce to w obu przypadkach zajmowała Lokata Tradycyjna od Getin Noble Banku.

Lokaty bankowe na 100 tys. zł (dla zwolenników bezpiecznego oszczędzania)

6,33 proc. w skali roku to ostatnio wyliczona średnia najlepszej piątki lokat kwartalnych na 100 000 zł. W stosunku do marca br. to wzrost o 4,32 pp. Badany wskaźnik najbardziej „odskoczył” w czerwcu, poprawiając wynik z 4,06 proc. w skali roku.

Bankier.pl

Najlepsze oferty na 100 000 zł składają się w dużej mierze z tych samych propozycji co w pierwszej z analizowanych tabel. Tak samo zatem wzrosła wysokość maksymalnej stawki, na którą mogli liczyć klienci wpłacając badaną kwotę. W marcu było to 2,50 proc. w skali roku, natomiast w czerwcu już 7 proc. rocznie.

Bankier.pl

Na lokatach rocznych na 100 000 zł nie mogło być inaczej – także i średnia pięciu najwyżej oprocentowanych ofert na ten okres w ciągu ostatnich trzech miesięcy zdecydowanie się poprawiła. Wynik z marca br. to 2,90 proc. w skali roku, dla czerwca - 6,59 proc. rocznie. Na pierwszym miejscu tabeli w ostatnim analizowanym miesiącu uplasował się NOWYdepozyt 12M Gwarantowany na 7 proc. rocznie od Banku Nowego. W marcu można było liczyć na nie więcej niż 3 proc. w skali roku. Liderami w tym czasie były trzy banki – BFF Banking Group (Lokata Facto), Getin Noble Bank (Lokata na nowe środki) oraz Nest Bank (Nest Lokata Nowe Środki).

Lipiec zapowiada kolejne wzrosty

Zwyżkowy trend z początku roku przybrał na sile w drugim kwartale. Coraz liczniejsze grono banków jest skorych zaproponować klientom stawki przekraczające 7 proc. w skali roku. W lipcu pobity został kolejny rekord – Nest Bank poprawił oprocentowanie na półrocznej Nest Lokacie Witaj z 7 do 7,50 proc. w skali roku. Do banków proponujących 7 proc. w skali roku dołączyły w lipcu m.in. Inbank czy BNP Paribas Bank Polska. Zmiany w tabelach oprocentowania banków zapowiadają kolejne wzrosty średnich na najlepszych lokatach.

Źródło:
Monika Dekrewicz
Monika Dekrewicz
analityk Bankier.pl

Autorka rankingów Bankier.pl, w szczególności z rynku lokat i kont oszczędnościowych. Prześwietla bankowe produkty, tłumacząc czytelnikom ich szczegółowe warunki i porównuje promocje, zawsze ostrzegając przed haczykami w regulaminach. Przygotowuje autorski "Bankowy rozkład jazdy", w którym co miesiąc zapowiada najważniejsze zmiany dla klientów sektora. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (9)

dodaj komentarz
kch002
Nikt o zdrowych zmyslach nie lokuje w banku na 12-m i dluzej. Do tego sa obligacje SP, ktore daja wieksze bezpieczenstwo i rentownosc niz porownywalne oferty bankowe. W bankach to tylko konta oszczednosciowe i lokaty do 6-miesiecy.
tomitomi
wielu użytkowników banku maja wybór : bierz mało ,albo nic !

lokata terminowa jest wypadkową ; ludzkiej chciwość i bezpieczeństwa !

każdy ma wybór ,,,
darek_znawca
Lokaty co miesiąc rosną. W Banku PEKAO mają lokaty 3%/6 mies, 3,5%/rok, 6%/3 lata. Wiem, że ta mało, ale jeszcze w kwietniu mieli 0,01%.
tttttt
Inteligo dalej na ROR daje 0.01%. Może chcą skasować Inteligo?
olmert
Kto o zdrowych zmysłach wejdzie w lokaty półroczne lub roczne w sytuacji gdy stopy procentowe w tym okresie bankowo wzrosną? Czy to jakiś ponury żart?
prezestak
A co proponujesz, giełdę która na jesień padnie 30 procent?
olmert odpowiada prezestak
Powtórka z tzw. czarnego poniedziałku? Nawet w efekcie tego krachu z 19. października 1987 r. DJIA stracił jedynie 22,6% - bredzisz!
mohel
wejdzie ten kto parkuje środki na ciekawsze inwestycje …
prezestak odpowiada olmert
A banki w rok np minus 60

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki