REKLAMA
BADANIE

Sprzedaż mieszkań spadła na łeb na szyję, a nowych inwestycji nie widać

Marcin Kaźmierczak2023-02-01 10:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-01 10:45

Średnio o 45 proc. spadła w 2022 r. sprzedaż nowych mieszkań przez deweloperów działających w sześciu największych polskich miastach – Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku – wynika z raportu Rednet Consulting.

Sprzedaż mieszkań spadła na łeb na szyję, a nowych inwestycji nie widać
Sprzedaż mieszkań spadła na łeb na szyję, a nowych inwestycji nie widać
/ Shutterstock

Spadek sprzedaży odbił się także na nowych inwestycjach, których było o ponad 30 proc. mniej niż w 2021 r.

Zgodnie z danymi Rednet Consulting w 2022 r. w sześciu największych polskich miastach deweloperzy sprzedali 35 095 mieszkań – o 45,7 proc. mniej niż w 2021 r. W każdym z analizowanych miast spadek sprzedaży przekroczył 40 proc. Najmocniej – o 49,1 proc. – obniżyła się ona we Wrocławiu, 48-procentowy spadek zanotowano w Warszawie, w Łodzi sprzedaż spadła o 46,7 proc., w Krakowie o 43,7 proc., w Gdańsku o 42,2 proc., z kolei w Poznaniu o 41,1 proc.

Jak czytamy w raporcie Rednet Consulting, spadek sprzedaży nowych mieszkań to efekt przede wszystkim inflacji CPI, która w grudniu wyniosła 16,6 proc. r/r, rosnących cen mieszkań, ale w dużej mierze także rosnących stóp procentowych, spadającej zdolności kredytowej, która w styczniu 2023 r. nieco ruszyła w górę, i tąpnięcia na rynku hipotek.

Wciąż jednak przybywa mieszkań oddawanych do użytku. W 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 142 807 lokali – o 0,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Był to także nieznacznie (-0,7 proc.) niższy wynik od rekordowego pod tym względem 2020 r.

Wraz ze spadającą sprzedażą deweloperzy ograniczają liczbę nowych inwestycji. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, które opisywaliśmy w artykule „Deweloperzy odpuszczają nowe budowy. Mieszkaniówka z ogromnym spadkiem w 2022 roku”, deweloperzy w 2022 r. w całej Polsce ruszyli z budową 115 285 lokali, co przełożyło się na spadek o 30,7 proc. w skali roku. Był to najniższy wynik od 2017 r. włącznie z 2020 r., gdy mieliśmy do czynienia z zastojem spowodowanym wybuchem pandemii COVID-19.

Deweloperzy wciąż jednak gromadzą pozwolenia na przyszłe budowy. Zgodnie z tymi samymi danymi GUS-u w 2022 r. otrzymali 201 330 takich dokumentów, co oznaczało spadek o 4,8 proc. w porównaniu z rekordowym pod tym względem 2021 r.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (86)

dodaj komentarz
pdox
Przy czym ta bryndza już się zaczęła przy wciąż realnie ujemnych stopach procentowych, a co będzie, gdy stopy poszybują powyżej inflacji?
mtorrent
Nie poszybują. Szykuje się gruby wałek na Kasie i to nie tylko w Polsce. Tylko wojna oczyszcza takie tematy. Trudno powiedzieć jak się to rozwinie ale bez resetu w finansach świata się raczej nie obędzie. Każdy chce zachować jak najwięcej (USA, Chiny Rosja) dlatego wojny toczone są nie rękami tych grubasów. Poza Ruskimi którzy chyba Nie poszybują. Szykuje się gruby wałek na Kasie i to nie tylko w Polsce. Tylko wojna oczyszcza takie tematy. Trudno powiedzieć jak się to rozwinie ale bez resetu w finansach świata się raczej nie obędzie. Każdy chce zachować jak najwięcej (USA, Chiny Rosja) dlatego wojny toczone są nie rękami tych grubasów. Poza Ruskimi którzy chyba na głębokim kacu uwierzyli że są the best i w 3 dni ogarną Ukrainę. Tak czy siak ... system finansów światowych zbliża się do granicy rozsądnych rozwiązań
zbyszek_
Tutul tego arty powienim brzmiec tak:
"Sprzedaż mieszkań spadła na łeb na szyję, a nowych KUPUJACYCH nie widać".

naganiacz zawszony........
ominbus
I jak zawsze pod takim artykułem wiele wpisów i wiele emocji... Najwięcej minusów zawsze pod komentarzami mówiącymi o wzrostach cen. Jaki z tego wniosek? Minusują Ci którzy liczą na spadki a zatem chcą kupić....Czyli podaż (może trochę ukryta) nadal jest wielka!!
velazquez
„Minusują Ci którzy liczą na spadki a zatem chcą kupić....Czyli podaż nadal jest wielka!!”

Podaż? Zamów sobie jakąś książkę do ekonomii, bo mylisz podaż z popytem człowieku. OMG XD

Hehe… „omnibus” się znalazł XD

PS. Ale faktycznie podaż jest wielka. Czego nie można powiedzieć o popycie XD
ravauw
myślę, że podaż jest duża ale taka katalogowa, tak jak ludzie oglądają sobie gazetki z lidla i marzą co zjedzą na kolację.
Rynek ewidentnie czeka na spadki, sytuacja poprawi sie nie wczesniej niz 2024, bo dostac teraz kredyt na mieszkanie 3 pokojowe w wawie o wartosci 800k, zgodnie zarobkami gospodartw domowych wg GUSU, może
myślę, że podaż jest duża ale taka katalogowa, tak jak ludzie oglądają sobie gazetki z lidla i marzą co zjedzą na kolację.
Rynek ewidentnie czeka na spadki, sytuacja poprawi sie nie wczesniej niz 2024, bo dostac teraz kredyt na mieszkanie 3 pokojowe w wawie o wartosci 800k, zgodnie zarobkami gospodartw domowych wg GUSU, może co najwyzej 5% (optymistycznie) gospodartw w PL
zbyszek_ odpowiada ravauw
zeby dostac kredyt 5%, A ile ma te 800kpln w banku i gotowe jest kupic?
inwestor.pl
A gdzie standardowa narracja pt. Kupujcie. Taniej nie będzie! Koniecznie na kredyt we Franku! Co się stanęło?
mknowak
Ja czekam na tańsze mleko, chleb, paliwo, gaz, prąd i nie mogę się doczekać schudłem już 15 kg ale to dobrze bo zdrowo jeszcze do zerowej wagi trochę mi zostało ale wierzę że rząd dobrze rządzi i wszystko już za chwilę już za moment będzie tańsze a mieszkania będą za darmo dawać albo będą dopłacać liczę że Ty będziesz pierwszy i Ja czekam na tańsze mleko, chleb, paliwo, gaz, prąd i nie mogę się doczekać schudłem już 15 kg ale to dobrze bo zdrowo jeszcze do zerowej wagi trochę mi zostało ale wierzę że rząd dobrze rządzi i wszystko już za chwilę już za moment będzie tańsze a mieszkania będą za darmo dawać albo będą dopłacać liczę że Ty będziesz pierwszy i mi oddasz swoje daj namiary.....
zbyszek_
To bylo juz smieszne, wiec sieja strach , ze 'developerzy nie buduja'....
zobacz tytul tego wpisu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki