
Dane o sprzedaży detalicznej okazały się gorsze od oczekiwań ekonomistów. Dwucyfrową dynamikę wzrostu odnotowano w kategorii, do której zaliczane są m.in. sklepy wielkopowierzchniowe.
Jak wynika z najnowszych informacji GUS, w październiku tego roku sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 3,7% w ujęciu rocznym wobec wzrostu we wrześniu o 4,8%. Analitycy przewidywali przynajmniej 4% (choć nie brakowało wyższych prognoz, bazujących na powracającej inflacji), więc możemy mówić o negatywnej niespodziance.
Jak zwykle warto zwrócić także uwagę na dane w cenach stałych. Tu odnotowano wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym o 4,6% wobec wzrostu o 6,3% we wrześniu i 3,6% w październiku ubiegłego roku.
W ujęciu miesięcznym wartość sprzedaży detalicznej w cenach bieżących wzrosła o 3,9% (oczekiwano wzrostu o 4,1%), zaś w cenach stałych o 3%. Warto dodać, że październik był miesiącem pięciu pełnych weekendów, a to właśnie w tym czasie Polacy chętnie odwiedzają niektóre sklepy.

W sumie w okresie styczeń – październik 2016 r. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5,5% w cenach stałych. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku wzrost ten wyniósł 3,4%. Wpływ na dane o sprzedaży detalicznej mają wypłaty środków z programu "Rodzina 500 plus", choć ekonomiści spierają się o jego skalę. - Wśród grup o znaczącym udziale sprzedaży detalicznej ogółem wysoki wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 14,2% wobec wzrostu o 3,8% przed rokiem). Zwiększenie sprzedaży zaobserwowano również w podmiotach handlujących żywnością (3,7%) oraz paliwami (0,9%) – czytamy w komunikacie GUS. Spadek sprzedaży odnotowały natomiast kategorie „pozostałe” (-8,6%) oraz „pojazdy samochodowe, motocykle, części” (-2,5%).
Do najmocniej rosnącej kategorii „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” zalicza się m.in. supermarkety.

Dane podane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw handlowych i niehandlowych o liczbie pracujących powyżej 9 osób. Grupowania przedsiębiorstw dokonano na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007 (PKD 2007), zaliczając przedsiębiorstwo do określonej kategorii według przeważającego rodzaju działalności.Michał Żuławiński
