REKLAMA

Sprzedaż detaliczna w październiku nieco gorzej od oczekiwań

2016-11-21 14:01
publikacja
2016-11-21 14:01
Sprzedaż detaliczna w październiku nieco gorzej od oczekiwań
Sprzedaż detaliczna w październiku nieco gorzej od oczekiwań
/ YAY Foto

Dane o sprzedaży detalicznej okazały się gorsze od oczekiwań ekonomistów. Dwucyfrową dynamikę wzrostu odnotowano w kategorii, do której zaliczane są m.in. sklepy wielkopowierzchniowe.

Jak wynika z najnowszych informacji GUS, w październiku tego roku sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 3,7% w ujęciu rocznym wobec wzrostu we wrześniu o 4,8%. Analitycy przewidywali przynajmniej 4% (choć nie brakowało wyższych prognoz, bazujących na powracającej inflacji), więc możemy mówić o negatywnej niespodziance.

Jak zwykle warto zwrócić także uwagę na dane w cenach stałych. Tu odnotowano wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym o 4,6% wobec wzrostu o 6,3% we wrześniu i 3,6% w październiku ubiegłego roku.

W ujęciu miesięcznym wartość sprzedaży detalicznej w cenach bieżących wzrosła o 3,9% (oczekiwano wzrostu o 4,1%), zaś w cenach stałych o 3%. Warto dodać, że październik był miesiącem pięciu pełnych weekendów, a to właśnie w tym czasie Polacy chętnie odwiedzają niektóre sklepy.   

W sumie w okresie styczeń – październik 2016 r. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5,5% w cenach stałych. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku wzrost ten wyniósł 3,4%. Wpływ na dane o sprzedaży detalicznej mają wypłaty środków z programu "Rodzina 500 plus", choć ekonomiści spierają się o jego skalę. - Wśród grup o znaczącym udziale sprzedaży detalicznej ogółem wysoki wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 14,2% wobec wzrostu o 3,8% przed rokiem). Zwiększenie sprzedaży zaobserwowano również w podmiotach handlujących żywnością (3,7%) oraz paliwami (0,9%) – czytamy w komunikacie GUS. Spadek sprzedaży odnotowały natomiast kategorie „pozostałe” (-8,6%) oraz „pojazdy samochodowe, motocykle, części” (-2,5%).

Do najmocniej rosnącej kategorii „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” zalicza się m.in. supermarkety.

Dane podane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw handlowych i niehandlowych o liczbie pracujących powyżej 9 osób. Grupowania przedsiębiorstw dokonano na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności 2007 (PKD 2007), zaliczając przedsiębiorstwo do określonej kategorii według przeważającego rodzaju działalności.Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~Szałajmacha
Teoretycznie była przestrzeń do wyższej sprzedaży detalicznej
~slaw
Sprzedaż detaliczna wzrosła cenowo. Jasne jak ceny idą w górę to i obroty wzrosły. Czy ilościowo też wzrosła?
~wstydpanowie
a czemu to chłopcy z Bankiera.pl i okolic "oczekiwal" i takiego wysokiego wzrostu skoro jednoczesnie pisali o ruinie goospodarki ??? Obłuda czy co?
~edw
Pewnie dlatego, że co miesiąc jest przekazywane niektórym Polakom z budżetu Polski ok. 2mld PLN w ramach 500+, a w tamtym roku nie było. Środki te miały napędzić sprzedaż detaliczną.
~John odpowiada ~edw
PiS believed that 500+ would support the economy and boost retail sales. But it's not. Retail sales and GDP continue to shrink. This suggests that generally polish families didn't need this money and are just saving it.
~Tomek
Zadna pogoda winna to PiS ze zwoja zgraja Kiepskich tak pracuje.Pooglądajcie Kiepskich na Polsacie a wszystko zrozumiecie.Jak może rozwijać sie gospodarka jak zażądza nia człowiek który powtarzał klasę po raz drugi i to z matematyki!!!!!
~pytanie
a co wam chodzi z tymi durnymi komentami ? że jest wzrost sprzedaży 3,7 % a nie prognozowane 4% ?
~edw odpowiada ~pytanie
To 3,7proc. zostało okupione 24mld PLN wypłaconymi na 500+, a przesuniętymi z inwestycji i obronności. Więc jest to wyjątkowo marny efekt za olbrzymie koszty.
~zbyszek1 odpowiada ~edw
Myśl trochę 24mld w pażdzierniku?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki