Niektóre poprawki Senatu do ustawy o Funduszu Deweloperskim m.in. dot. obowiązku informowania nabywcy, jeśli lokal nie spełnia standardów lokalu mieszkalnego, zostały w środę zaakceptowane przez komisję sejmową. Komisja była zaś przeciwna m.in. zmniejszeniu składki na Fundusz.


Uchwałą Senatu w sprawie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym zajmowała się w środę sejmowa Komisja Infrastruktury. Zarekomendowała ona przyjęcie niektórych z 16 poprawek zgłoszonych przez Senat do ustawy.
Pozytywne stanowisko Komisji uzyskały m.in. poprawki wprowadzające obowiązek informowania nabywcy, jeśli lokal nie ma metrażu wymaganego dla mieszkań. Chodzi o to, że - według Senatu - coraz częściej na rynku nieruchomości pojawiają się oferty sprzedaży lokali niespełniających standardów lokali mieszkalnych, a nabywcy są wprowadzaniu w błąd co do ich funkcji.
Komisja opowiedziała się także za przyjęciem poprawek legislacyjnych i doprecyzowujących zarekomendowanych przez Senat. Była natomiast przeciwna m.in. poprawkom, które zmniejszały składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, a także poprawkom skreślającym przepisy dotyczące przekazania środków z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa do Funduszu Dopłat.
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym ma wzmocnić ochronę osób kupujących nowe mieszkania w przypadku upadku firmy deweloperskiej i wyeliminować ryzyko utraty przez nabywców środków na mieszkaniowych rachunkach powierniczych. Na jej mocy powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, którego głównym źródłem zasilania będą składki deweloperów. W przypadku otwartego rachunku powierniczego maksymalna składka ma wynieść 2 proc., a zamkniętego rachunku powierniczego - 0,2 proc. (PAP)
autorka: Małgorzata Werner-Woś
mww/ amac/