REKLAMA

Spowolnienie na budowach mieszkań. Deweloperzy mniej skorzy do nowych inwestycji

Marcin Kaźmierczak2021-10-21 11:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-10-21 11:45
Spowolnienie na budowach mieszkań. Deweloperzy mniej skorzy do nowych inwestycji
Spowolnienie na budowach mieszkań. Deweloperzy mniej skorzy do nowych inwestycji
fot. Piotr Guzik /

Wrzesień był drugim miesiącem z rzędu, w którym spadła liczba rozpoczętych budów mieszkań – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Po raz pierwszy od lutego spadek odnotowano także w relacji rocznej. Wszystko za sprawą znacznie mniejszego zaangażowania deweloperów w rozpoczynanie nowych inwestycji.

Optymizmem napawać może jednak liczba mieszkań oddanych do użytku, która we wrześniu po raz pierwszy w tym roku przekroczyła próg 20 tys. Trzeba jednak pamiętać, że tak wysoki wynik osiągnięty w tej kategorii to efekt wysokiej liczby otrzymywanych pozwoleń i rozpoczynanych budów przed dwoma, a nawet trzema laty.

Rozpoczęte budowy mieszkań

We wrześniu w Polsce rozpoczęto budowę 21 959 mieszkań, co było wynikiem o 8,4 proc. niższym względem sierpnia oraz o 16,3 proc. niższym w relacji do września ubiegłego roku. Liczba nowych inwestycji wróciła do poziomu notowanego przed dwoma laty.

Spadek aktywności na placach budów zanotowano po stronie deweloperów, którzy we wrześniu rozpoczęli budowę 11 268 mieszkań. Najniższy od lutego wynik oznaczał obniżkę w relacji miesięcznej o blisko 20 proc., a w skali roku o ok. 34 proc. Nowo budowanych mieszkań było także o 10 proc. mniej niż we wrześniu 2019 r.

fot. Bankier.pl / 

W tym samym czasie inwestorzy indywidualni rozpoczęli prace przy budowie 10 201 domów jednorodzinnych. W ich przypadku mieliśmy do czynienia ze wzrostem o 5,6 proc. względem sierpnia oraz o 14,6 proc. w relacji rocznej.

Choć wyniki notowane w dwóch ostatnich miesiącach mogą sugerować słabnące zainteresowanie nowymi inwestycjami mieszkaniowymi, trwający rok i tak będzie rekordowym. W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2021 r. rozpoczęto bowiem budowę 216 419 mieszkań, co jest wynikiem o 29,3 proc. wyższym od osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego i tak przecież rekordowego roku. Dla porównania, w całym 2020 r. zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni rozpoczęli prace przy budowie niespełna 224 tys. nowych mieszkań.

Wydane pozwolenia na budowę mieszkań

Od wiosny na zbliżonym poziomie utrzymuje się za to liczba wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań. We wrześniu zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni otrzymali pozwolenia uprawniające do budowy 27 264 lokali mieszkalnych – o 1,5 proc. więcej niż w sierpniu i jednocześnie o 16 proc. więcej niż przed rokiem.

fot. Bankier.pl / 

Od początku roku polskie urzędy wydały już ponad ćwierć miliona pozwoleń (254 666), czyli o 32,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.

Deweloperzy we wrześniu uzyskali pozwolenia na budowę 15 305 lokali i choć był to wynik o 10 proc. wyższy niż przed rokiem, to w relacji miesięcznej zanotowano 5-procentowy spadek i jednocześnie najniższy wynik od stycznia.

Mieszkania oddane do użytku

Optymizmem napawać może liczba mieszkań oddanych do użytku, która we wrześniu po raz pierwszy w tym roku przekroczyła próg 20 tys. Zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni oddali do użytku w ubiegłym miesiącu 21 905 mieszkań – o 16 proc. więcej niż w sierpniu i o 5,7 proc. więcej niż przed rokiem. Był to jednocześnie czwarty najlepszy rezultat od ponad dekady. Więcej mieszkań oddawano jedynie w grudniu 2020 r. i 2019 r. oraz lipcu 2018 r.

We wrześniu po stronie deweloperów zapisano 14 514 oddanych lokali (+16,1 proc. r/r), z kolei po stronie indywidualnych 7 194 domów jednorodzinnych (+12,3 proc. r/r).

fot. Bankier.pl / 

Biorąc pod uwagę wynik osiągnięty w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2021 r., jest on nieznacznie wyższy od ubiegłorocznego (+5,2 proc. r/r). Główna w tym zasługa jednak inwestorów indywidualnych, którzy od początku roku oddali do użytku 63 809 domów (+21,3 proc. r/r). Deweloperzy wciąż znajdują się pod kreską z 97 295 oddanymi w tym roku mieszkaniami (3,8 proc. r/r).

Całkowita powierzchnia mieszkań oddanych w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2021 r. wyniosła 15,4 mln mkw. (+11 proc. r/r). Przeciętna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego wyniosła z kolei 93,7 mkw. i za sprawą większej liczby domów jednorodzinnych oddanych do użytku w trwającym roku była o ponad 5 mkw. wyższa niż przed rokiem.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (59)

dodaj komentarz
lukaszslask
do jpelerj
no nie do konca,bo deweloperzy tez beda mieli problem,moga zostac z nie sprzedawalna ziemia na kredyt,z taborem sprzetu w leasing i tabunem Ludzi na umowach o prace,ktorzy nagle ciezko zachoruja i przez pol roku albo rok ich nie bedzie z chorymi plecami i lokciami itp,niby tylko przez miesiac na pracodawcy,ale potem
do jpelerj
no nie do konca,bo deweloperzy tez beda mieli problem,moga zostac z nie sprzedawalna ziemia na kredyt,z taborem sprzetu w leasing i tabunem Ludzi na umowach o prace,ktorzy nagle ciezko zachoruja i przez pol roku albo rok ich nie bedzie z chorymi plecami i lokciami itp,niby tylko przez miesiac na pracodawcy,ale potem trzeba jeszcze wyplacic urlop za l4 i odprawe 3 miesieczna dac,jezeli maja jakies lokale uslugowe to bede przejadac kase z stamtad i tyle,ale niektorzy moga splajtowac....a mieszkanka beda puste....
jpelerj
Deweloperzy sobie poradzą, to taki biznes, że łatwo i lukratywnie się ucieka w upadłość. Na lodzie zostaną tylko przedpłacający klienci.
jpelerj
Zybertoły. Przede wszystkim połączono budowy indywidualne i deweloperkę, żeby bylo widać "że rośnie", choć z raportów wynika raczej, że rosną budowy indywidualne. Deweloperzy po prostu pozbyli sie towaru na górce (stąd ta zmasowana fala nagonki w ostatnich miesiącach, tak samo było podczas poprzedniej bańki) Zybertoły. Przede wszystkim połączono budowy indywidualne i deweloperkę, żeby bylo widać "że rośnie", choć z raportów wynika raczej, że rosną budowy indywidualne. Deweloperzy po prostu pozbyli sie towaru na górce (stąd ta zmasowana fala nagonki w ostatnich miesiącach, tak samo było podczas poprzedniej bańki) i skupiają na realizacji już przedpłaconych inwestycji. O skali spadku budów deweloperskich i tak się z tego artykułu nie dowiedzieliśmy (jest tylko info, że połowa w inwestycjach jest jeszcze niesprzedana, a podobno jeszcze miesiąc temu stały kolejki i deweloperzy zrywali umowy z klientami, żeby sprzedać drożej - tak przynajmniej pisali tutejsi naganiacze z biur sprzedaży).
jenak
Zastanawia jednak tupet z jakim z nami jadą. Nie PIS (tak głupia to ja nie jestem), ale global.

Tłumaczę sobie to jedynie tym, że szczepionki rzeczywiście mogą być sprawą rozwojową.

Czy wszyscy się już zaszczepili?
jenak
Teraz inwestować w budowlankę może co najwyżej self destruction man.

Drewno po 100-200-300 lub skromne 50% w górę. Stal po 100%? Styropian.. po 50%, na zachętę.

Nośniki energii nie wiadomo... W Holandii o 200%, w Czechach o skromne 50%...

Idą po nas. Widocznie myślą, że naszą głupotą dojrzaliśmy.
Teraz inwestować w budowlankę może co najwyżej self destruction man.

Drewno po 100-200-300 lub skromne 50% w górę. Stal po 100%? Styropian.. po 50%, na zachętę.

Nośniki energii nie wiadomo... W Holandii o 200%, w Czechach o skromne 50%...

Idą po nas. Widocznie myślą, że naszą głupotą dojrzaliśmy. Redachtor Lis już dawno mówił, że my jacyś głupi jesteśmy, czy cóś takiego.. Nie poważam gościa, ale jakiś filmik na YT mi wkręcono w ten deseń...
tymitun
Celem prywatnego inwestora, dewelopera prowadzącego przedsiębiorstwo jest to aby jego przedsiębiorstwo przynosiło zysk, a nie podnosiło statystyki w tym wypadku w branży budowlanej. Jeżeli nastąpiło spowolnienie to pytanie dlaczego? Czy dlatego, że wiele inwestycji było opóźnionych? Czy dlatego, że procedury inwestycji Celem prywatnego inwestora, dewelopera prowadzącego przedsiębiorstwo jest to aby jego przedsiębiorstwo przynosiło zysk, a nie podnosiło statystyki w tym wypadku w branży budowlanej. Jeżeli nastąpiło spowolnienie to pytanie dlaczego? Czy dlatego, że wiele inwestycji było opóźnionych? Czy dlatego, że procedury inwestycji uległy zmianie? Czy ze względu na klęski żywiołowe? Nie!!! Dlatego, że inwestor, deweloper "sam" reguluje podażą! Zwiększenie ilości oddanych do użytku mieszkań może przyczynić się do obniżenia cen i spadku zysków. Tak działa wolny rynek. To nie leży w interesie deweloperów. Z kolei działania mające na celu wzrost popytu, a takim jest np. wsparcie osób nie posiadających wkładu własnego, jest działaniem zwiększającym popyt i w ostatecznym rozrachunku działaniem na korzyść inwestora, a nie obywatela.
demeryt_69
Inwestora czy dewelopera, bo to nie to samo?
trolley
Takie lekkie pierdoły opowiadasz delikatnie rzecz biorac. Gdyby tak to działało to określone grupy producenckie nigdy by nie dopuściły do żadnych spadków cen dowolnego produktu we własnym imteresie. Skąd przekonanie że nieruchy to jakiś magiczny jednorożec którego nie obowiązują prawa ekonomii to ja nie wiem XD. Przecież Takie lekkie pierdoły opowiadasz delikatnie rzecz biorac. Gdyby tak to działało to określone grupy producenckie nigdy by nie dopuściły do żadnych spadków cen dowolnego produktu we własnym imteresie. Skąd przekonanie że nieruchy to jakiś magiczny jednorożec którego nie obowiązują prawa ekonomii to ja nie wiem XD. Przecież wiadomo że jak deweloper nie dostanie 30% marzy to się obrazi na 10% i przestanie budować. Ciul że ma długi, obligacje albo jest notowany na giełdzie. Bank i inwestorzy zrozumieją hehe
marekpoznan
" Dlatego, że inwestor, deweloper "sam" reguluje podażą!" - hahaha

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki