REKLAMA

Spór zbiorowy w KRUS-ie

2020-02-24 10:26
publikacja
2020-02-24 10:26

Jedna trzecia pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zarabia najniższą krajową. W lipcu związki zawodowe walczyły o 1000 zł podwyżki, jednak do tej pory, mimo mediacji, strony nie doszły do porozumienia. 

/ fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych poinformowało o trwającym sporze zbiorowym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. We wrześniu strony podpisały protokół rozbieżności, jednak pracodawca zapewnił, że fundusz wynagrodzeń w 2020 roku wzrośnie o 10 proc. Mimo to ,18 lutego 2020 roku nie potwierdzono podwyżek, ponieważ ustawa budżetowa nie została jeszcze podpisana przez Prezydenta. 

"W Kasie zatrudnionych jest około 6100 pracowników na terenie całego kraju. Poziom wynagrodzeń pracowników merytorycznych zatrudnionych w Placówkach Terenowych i Oddziałach Regionalnych jest żenująco niski. Potwierdzeniem tego jest fakt, że w styczniu 2020 r. blisko 1/3 pracowników otrzymało wyrównanie do poziomu 2600 zł zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego. W znaczny sposób odbije się to na zmniejszeniu funduszu płac na 2020 r., a tym samym podwyżka wynagrodzeń pracowników będzie znacznie niższa" tłumaczy na stronie OPZZ Grzegorz Wysocki, Przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa w RP. 

Pracownicy mówią, że nawet 10-procentowa podwyżka wynagrodzeń nic nie zmieni, wielu utrzymuje, że obecne płace nie pozwalają zaspokoić podstawowych potrzeb. 

WS

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (4)

dodaj komentarz
kasa67
Pensja za przyjście do pracy już jest bo o odpowiedzialności za takie pieniądze nie ma mowy. Wiem co mówie praca w biurze z daleka wygląda ładnie ale na stamowisku pracy MERYTORYCZNEJ nie jest już tak różowo. Wytrzymałam w ZUS od czerwca do lutego następnego roku zmieniłam instytucję sektor prywatne pensja 2xtyle. Ale Pensja za przyjście do pracy już jest bo o odpowiedzialności za takie pieniądze nie ma mowy. Wiem co mówie praca w biurze z daleka wygląda ładnie ale na stamowisku pracy MERYTORYCZNEJ nie jest już tak różowo. Wytrzymałam w ZUS od czerwca do lutego następnego roku zmieniłam instytucję sektor prywatne pensja 2xtyle. Ale ZUS I KRUS to powinna być jedna instytucja. Może należałoby przyjżeć się pracownilom zbędnym. Czasami kosztem innych są ,zatrudniani pracownicy ponad stan
mdebowski
"wielu utrzymuje, że obecne płace nie pozwalają zaspokoić podstawowych potrzeb"
Byłem kiedyś w sytuacji, w której płaca nie pozwalała mi zaspokoić podstawowych potrzeb. I wiecie co zrobiłem? Zmieniłem pracę.
xiven
i wziąłeś kredyt

jak bronek tak mówił to wszyscy kpili a temu daliście same plusy
born2roll
KRUS już dawno powinien zostać zlikwidowany i inkorporowany do ZUS.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki