REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego zachęca do szczepień dzieci przeciw COVID-19

2021-11-26 06:06
publikacja
2021-11-26 06:06
Specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego zachęca do szczepień dzieci przeciw COVID-19
Specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego zachęca do szczepień dzieci przeciw COVID-19
fot. Tatevosian Yana / / Shutterstock

Będę namawiała wszystkich rodziców do zaszczepienia dzieci w wieku 5-11 lat — powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska, specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Przyznała, że szczepionka może w znaczący sposób ustabilizować pracę szkół, życie rodzinne i ochronić dzieci zakażające się SARS-COV-2 przed ewentualną hospitalizacją.

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła w czwartek zatwierdzenie szczepionki Comirnaty przeciwko Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Agencja uznała, że korzyści ze stosowania preparatu Comirnaty u dzieci w wieku od 5 do 11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego Covid-19.

U dzieci w wieku od 5 do 11 lat dawka szczepionki Comirnaty, opracowanej przez BioNTech i Pfizer, będzie niższa (10 µg), niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 µg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

"Kiedy ta szczepionka będzie w Polsce? Spodziewamy się, że pod koniec grudnia. Na początku będzie jej niewiele. Jest więc nadzieja na duże zainteresowanie, gdyż będzie to w pierwszym okresie towar reglamentowany" - podkreśliła w rozmowie z PAP prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przyznała, że lekarki z nią pracujące z utęsknieniem czekają na możliwość zaszczepienia swoich dzieci. Rodzice pacjentów, których leczy, są w tej sprawie podzieleni.

"Część ludzi chce szczepić dzieci, bo jest już bardzo mocno zmęczona kolejnymi kwarantannami szkolnymi. Bo będzie rzeczywiście tak, że dzieci zaszczepione zostaną z obowiązku kwarantanny zwolnione" - wskazała prof. Marczyńska.

Pytana o skuteczność tej szczepionki wskazała, że producenci wskazują na 90-procentową skuteczność w zakresie zapobiegania objawowemu przebiegowi COVID-19.

"Będę namawiała każdego rodzica do zaszczepienia dziecka. Pozwoli to ustabilizować pracę szkół, życie rodzinne, ale i być może w końcu pozwoli przeciąć łańcuch zakażeń. Tu jeszcze rodzice powinni zaszczepić się w większym procencie. Każda kolejna zaszczepiona osoba w populacji przyspiesza jednak koniec tej pandemii. Szczepionka ochroni dzieci przed hospitalizacją z powodu zakażenia wirusem SARS-COV-2. A rzeczywiście w tej fali objawowych zakażeń wśród dzieci, którym trzeba udzielić pomocy w szpitalu, jest zdecydowanie więcej niż wcześniej" - wskazała prof. Marczyńska. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

twi/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
xiven
i cyk zapisujemy kolejnego wykształciucha lobbyste koncernów:

"prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego"

endes
Czy ci ludzie gadający bzdury o „szczepionkach” nie widzą co się dzieje w krajach najbardziej „zaszczepionych”… do 75% łóżek s szpitalach zajętych przez zaszczepionych… patrz Szwecja, Anglia, Izrael, Portugalia itd
eagleeye
Kejny mój wpis usunięty. Coraz bardziej uświadamianie mnie iż bierzecie udział w tej szopce
pdox
Zapamiętamy panią specjalistkę.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki