REKLAMA

Rynek pracy lekko się ostudził, ale to nie był kubeł zimnej wody

Alan Bartman2022-08-11 09:36redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-08-11 09:36
Rynek pracy lekko się ostudził, ale to nie był kubeł zimnej wody
Rynek pracy lekko się ostudził, ale to nie był kubeł zimnej wody
fot. Michal Rogala / Forum / / Forum Polska Agencja Fotografów

288 tys. nowych ogłoszeń o pracę trafiło na polskie serwisy z ofertami od pracodawców – wynika z analizy Grant Thornton. W relacji rocznej wynik ten zmalał o ok. 20 tys., choć w porównaniu do czerwca br. utrzymał się na niemal takim samym poziomie. Rynek pracy wyhamował, choć eksperci wskazują, że nie należy jeszcze bić na alarm.

W lipcu 2022 r. pracodawcy w Polsce opublikowali 288 016 nowych ofert o pracę – wynika z analizy Grant Thornton obejmującej 50 największych portali pośredniczących w poszukiwaniu zatrudnienia. Oznacza to, że trzeci miesiąc z rzędu polski rynek pracy zalicza kilkuprocentowy spadek w porównaniu do wyników osiąganych przed rokiem w analogicznych okresach.

W porównaniu do lipca 2021 r. wynik za poprzedni miesiąc był niższy o ok. 19,5 tys. ofert, co przełożyło się na spadek o 6,3 proc. Natomiast w relacji miesięcznej lipcowy wynik był nieznacznie niższy od czerwcowego – o 393 ogłoszenia. Zarówno lipiec, czerwiec oraz maj 2022 r. przyniosły niższe wyniki o kilka procent w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r. Eksperci analizujący raport tłumaczą, że jest to oznaka wyhamowania na rynku pracy, ale jeszcze nie recesji.

– Biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, wzrost kosztów funkcjonowania firm i inflację spadki te są na razie dość płytkie, a ponadto obarczone są efektem wysokiej bazy, czyli rekordowej liczby nowych ofert pracy przed rokiem – tłumaczy na łamach badania Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton.

Znaczny spadek zanotowano w przypadku aktywnych ofert o pracę. Tych w samym lipcu było blisko 558 tys., co w porównaniu do marca br. jest wynikiem niższym o 124 tys. To właśnie od tego miesiąca, który jako pierwszy w pełni upłynął w cieniu agresji Rosji na Ukrainę, liczba aktywnych ogłoszeń sukcesywnie topnieje.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Autorzy raportu wskazują, że wpływ na to ma ogólny spadek nowych ofert publikowanych przez pracodawców oraz liczba uchodźców, którzy podjęli pracę w naszym kraju. Łącznie do końca lipca na podstawie uproszczonych procedur pracę podjęło 380 tys. Ukraińców.

Kogo szukają pracodawcy?

Największy spadek w przypadku zawodów dotknął pracowników fizycznych. W porównaniu do ubiegłego roku pracodawcy zgłosili mniejsze zapotrzebowanie na magazynierów (-26 proc.) oraz na kierowców (-28 proc.). Pomimo spadków to właśnie reprezentanci tych grup zawodowych wciąż znajdują się na szczycie listy najbardziej poszukiwanych pracowników. 

W przypadku innych branż widać spadek zapotrzebowania na pracowników medycznych – wpływ może mieć na to czasowe uspokojenie się sytuacji pandemicznej w naszym kraju. Wzrost za to objął programistów, na których w lipcu czekało 2,5 tys. nowych ofert (r/r + 47 proc.) oraz na księgowych, na których w poprzednim miesiącu zapotrzebowanie wyniosło blisko 3,5 tys. nowych ogłoszeń (r/r + 66 proc.).

Źródło:
Alan Bartman
Alan Bartman
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy. Tel: 539 733 979

Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bha
Nie ma co się dziwić. Na od lat udającym jarząbka coraz mocniej nienormalnym, chorym, coraz szerzej w szaro-czarnych stresogennych barwach coraz częściej wyzyskującym coraz mocniej i mocniej żerującym od dawna najtaniej jak się tylko da i uda rynku pracy i zatrudniania niestety już w ogromie branż i zawodów na wielkie cuda i kokosy Nie ma co się dziwić. Na od lat udającym jarząbka coraz mocniej nienormalnym, chorym, coraz szerzej w szaro-czarnych stresogennych barwach coraz częściej wyzyskującym coraz mocniej i mocniej żerującym od dawna najtaniej jak się tylko da i uda rynku pracy i zatrudniania niestety już w ogromie branż i zawodów na wielkie cuda i kokosy raczej niestety nie ma co liczyć. Dominuje na nim oficjalna minimalna lub w porywach niewiele więcej, obiecanki cacanki i gruszki na wierzbie i oczywiście od wielu lat piękne oficjalne słowa, że z roku na roku wszyscy zarabiają na rynku i w gospodarce w gospodarce NIBY coraz to,, godniej'' wszyscy ?????. Obłudne dyrdymały rynkowe nie bez celu wielu - brak więcej słów
go_ral
badzcie cierpliwi. kredyty wychamowaly o ponad 50%. deweloperzy nie rozpoczynaja nowych inwestycji. beda konczyc to co buduja dzisiaj, za miesiac cement wystrzeli w kosmos bo pinokio recznie steruje kto dostanie wegiel a kto nie i cementownie sie nie zalapaly. nie wiadomo czy obecne budynki zostana dokonczone przy tak drgoim cemencie.badzcie cierpliwi. kredyty wychamowaly o ponad 50%. deweloperzy nie rozpoczynaja nowych inwestycji. beda konczyc to co buduja dzisiaj, za miesiac cement wystrzeli w kosmos bo pinokio recznie steruje kto dostanie wegiel a kto nie i cementownie sie nie zalapaly. nie wiadomo czy obecne budynki zostana dokonczone przy tak drgoim cemencie. za rok budow bedzie o 50-60% mniej niz dzisiaj. straca robote budowlancy czyli najgorzej wyksztalceni pracownicy ktorzy o prace musza bic sie z ukraincami. za rok przez wzrost bezrobocia zaczna sie napiecia na tle narodosciowym. jak ktos nie wierzy niech sobie zrobi screena i za rok wroci tutaj na forum i przyzna mi racje
ehud
Ciekawe czy ci spece z Wolskiego oddziału Grant Thornton trybią, że w wyniku reform Jeffrey Sachsa z MFW dokonanej rękami duetu lokalnych Żymian Balcerowitz-Lewandowsky, bardzo dużą część polskiej klasy robotniczej jest skazana na zmiany koniunktury wśród nabywców produktów LG, Samsunga, Whirlpool czy Indesit.

Nie o take Polske walczyłem!
ehud
Ciekawe na jakiej linii montażowej ta niewiasta pracuje? Samsung czyli dawniej Amica?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki