REKLAMA

Skarb Państwa stracił co najmniej 344 tys. zł VAT-u za kolekcjonerskie monety

2017-10-04 09:58
publikacja
2017-10-04 09:58

Co najmniej 344 tys. zł stracił Skarb Państwa z powodu niezapłaconego podatku VAT, jakim obłożone są emitowane przez NBP monety kolekcjonerskie. Oszust, który aby kupić monety bez podatku założył firmę w Czechach, odpowie m.in. za wyłudzanie VAT.

fot. Yellowj / / YAY Foto

Śledztwo dotyczące wprowadzania do obrotu w Polsce monet numizmatycznych, kupionych w Narodowym Banku Polskim przez podmioty zagraniczne z zerową stawką VAT, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

W środę dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował o postawieniu zarzutów w tej sprawie - w sumie usłyszało je pięć osób. Głównym podejrzanym jest Sergiusz S., który brał udział we wprowadzaniu na krajowy rynek monet kupionych w NBP przez firmę założoną w Czechach.

Śledztwo wykazało, że przestępczy proceder trwał ponad rok, w latach 2011-2012. Towarzyszyło mu wystawianie nierzetelnych faktur VAT, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji. Dzięki temu przestępcy nie zapłacili co najmniej 344 tys. należnego VAT-u.

Prokurator zarzucił także Sergiuszowi S. poświadczenie nieprawdy w fakturach wystawianych przez inną osobę. Chodzi o potwierdzenie rzekomego nabycia od kogoś srebrnych monet, podczas gdy faktycznie były one kupione w banku - nabywca krajowy musiałby przy takim zakupie zapłacić VAT; nabywca zagraniczny - jakim formalnie była zarejestrowana w Czechach firma - kupował monety z zerową stawką VAT-u, dzięki czemu mógł później sprzedać je z zyskiem na krajowym rynku.

Podejrzany jest pod policyjnym dozorem, musiał też wnieść poręczenie majątkowe.

Narodowy Bank Polski emituje dwa rodzaje monet: obok monet powszechnego obiegu, bitych w wyso­kich nakładach i funkcjonujących w obrocie gotówkowym, są także monety kolekcjonerskie (często złote lub srebrne), emitowane w niskich nakładach, przeznaczone głównie dla krajowych i zagranicznych numizmatyków. Ich sprzedaż obłożona jest podatkiem od towarów i usług, czyli VAT. (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Anna Małecka

mab/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki