REKLAMA

Silne wzrosty na Wall Street

2020-03-04 22:09
publikacja
2020-03-04 22:09
fot. Lucas Jackson / Reuters

Zmienność nie opuszcza nowojorskich parkietów. Po potężnym odbiciu i pofedowskich spadkach w środę na Wall Street powróciła zieleń silnych wzrostów. Tymczasem koronawirus zabiera kolejne ofiary w Stanach Zjednoczonych.

Środową sesję trzeba umieścić w szerszym kontekście. W ubiegłym tygodniu amerykański rynek akcji zaliczył najsilniejsze spadki od października 2008 roku, gdy szalał kryzys finansowy.  W poniedziałek mieliśmy do czynienia z mocarnym odbiciem – Dow Jones wzrósł najmocniej od marca 2009. A we wtorek rynek poszedł ostro w dół pomimo awaryjnego cięcia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

/ Bankier.pl

W środę mieliśmy do czynienia z kolejnym odcinkiem tego giełdowego rollercoastera. Dow Jones poszedł w górę o 4,53%, co przełożyło się na imponujący wzrost o blisko 1200 punktów i odzyskanie rubieży 27 000 pkt. S&P500 po zwyżce o 4,22% znalazł się na wysokości 3 131,12 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 3,85% i powrócił powyżej 9 000 pkt.

Rynek akcji jest obecnie (nomen omen) bardzo rozgorączkowany i kierowany raczej emocjami niż chłodną kalkulacją. Stąd też doszukiwanie się jakichś jednoznacznych przyczyn stojących za ruchami w dół i w górę jest w zasadzie pozbawione sensu. Odnotujmy jednak fakt, że z punktu widzenia posiadaczy akcji dobrą wiadomością były wyniki tzw. superwtorku. Umiarkowany kandydat Demokratów Joe Biden w wyścigu o nominację swojej partii wyborach prezydenckich wyprzedził turbo-socjalistę Bernie Sandersa. Maleje więc szansa na bardzo antyrynkowego gospodarza Białego Domu po 2020 r.

Tymczasem największy straszak ostatnich dni – czyli epidemia Covid-19 – zbiera kolejne ofiary na terytorium Stanów Zjednoczonych. Na koronawirusa zmarło już 11 ludzi, a nowe przypadki potwierdzono w Los Angeles i Nowym Jorku. Łączna liczba zakażonych w USA wzrosła do 148. Byłoby dość ryzykownym przypuszczać, że inwestorzy zapomnieli o potencjalnych konsekwencjach epidemii, z powodu której w ubiegłym tygodniu panicznie wyprzedawali akcje.

Wsparciem dla „byczych” nastrojów były dane napływające z gospodarki. Wskaźnik ISM dla sektora usług wzrósł w lutym do 57,3 pkt, pozytywnie zaskakując rynek oczekujący spadku z 55,5 pkt. do 54,9 pkt. To o tyle ciekawe, że konkurencyjny „usługowy” PMI dla Stanów Zjednoczonych spadł z 53,4 pkt. do 49,4 pkt., sygnalizując spadek aktywności w sektorze usług.

Niejednoznacznie wypadły statystyki z rynku pracy. Raport ADP pokazał, że w lutym sektor zwiększył zatrudnienie o 186 tys. etatów, czyli o 13 tys. więcej od mediany prognoz ekonomistów. Ale wynik za styczeń drastycznie zrewidowano w dół: z +291 tys. do 209 tys.

W ramach skoordynowanej globalnie akcji banków centralnych Bank Kanady obniżył stopę procentową o 50 pb., do 1,25%. Dzień wcześniej na cięcie stóp zdecydował się Fed (też o 50 pb.) oraz Bank Rezerw Australii (o 25 pb.).

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
warszawyak
To efekt zapowiedzi FEDu o dodruku nieograniczonej ilości piniądza ( jak to mówi MF ) , który lokowany jest aktualnie na Giełdzie NY .
gerth
Strasznie drogie akcje jeszcze droższe a tymczasem wskaźnikowo naprawdę tanie akcje na GPW (C/Z na poziomie 5-10 a niekiedy i 2) dalej tanieją. Enea niedługo będzie mogła się "sama wykupić'" za roczny zysk - wtedy ostatnią akcję (dającą 100% głosów) kupi Ziobro albo inny pisowski Strasznie drogie akcje jeszcze droższe a tymczasem wskaźnikowo naprawdę tanie akcje na GPW (C/Z na poziomie 5-10 a niekiedy i 2) dalej tanieją. Enea niedługo będzie mogła się "sama wykupić'" za roczny zysk - wtedy ostatnią akcję (dającą 100% głosów) kupi Ziobro albo inny pisowski neooligarcha.
inwestor-gpw
Straszne 11 osób zmarło na cov19. Pewnie na raka ze 100 000. Pismaki mają temat, więc będą go męczyć dopóki nie pojawi się nowy temat.
staryznajomy
Bankier.pl mogl napisac jak wczoraj ""zielen zalala parkiet w USA" hehe
Jutro czerwien tfu lub GPW spadnie jak kamień
open_mind
Bank Repos Explode Higher and "Silver as Money" Returns!!
https://www.youtube.com/watch?v=F1Zl48-TeIE
open_mind
Tak przy okazji srebro zabija korona-wirus momentalnie poprzez kontakt.
open_mind odpowiada open_mind
Odkażające i zabezpieczające srebro koloidalne przed korona-wirusem możesz zrobić samemu za grosze. Szukaj w Google
open_mind odpowiada open_mind
Tak ! Noszenie Srebrnego łańcucha na szyi ubezpiecza cię przed wirusem.
open_mind odpowiada open_mind

Srebro koloidalne – jak działa?

Bakteriobójcze właściwości srebra są znane od wieków. Już nasze prababki wiedziały, że woda przechowywana w srebrnym naczyniu jest dłużej zdatna do picia niż przechowywana w innym naczyniu. Z kolei włożenie srebrnej monety do naczynia z mlekiem powoduje, iż mleko nie kwaśnieje

Srebro koloidalne – jak działa?

Bakteriobójcze właściwości srebra są znane od wieków. Już nasze prababki wiedziały, że woda przechowywana w srebrnym naczyniu jest dłużej zdatna do picia niż przechowywana w innym naczyniu. Z kolei włożenie srebrnej monety do naczynia z mlekiem powoduje, iż mleko nie kwaśnieje i dłużej zachowuje świeżość. Poza tym srebrna łyżeczka znajdowała swoje zastosowanie w lecznictwie i służyła do odkażania ran. Ciekawostką jest też to, że XIV w. w Anglii bogaci ludzie dawali ją do ssania swoim dzieciom, aby zapobiec chorobom zakaźnym. Jak obecnie wykorzystywane jest srebro w lecznictwie?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki