Serbski Kościół Prawosławny chce zmienić nazwę

Serbski Kościół Prawosławny chce zmienić nazwę na Serbski Kościół Prawosławny-Patriarchat Peciu. Peć znajduje się w Kosowie, które w 2008 r. uzyskało niepodległość. Ze strony Cerkwi to próba torpedowania wysiłków Belgradu, który pragnie poprawić stosunki z Kosowem.

Konserwatywny Serbski Kościół Prawosławny, który ma również znaczne wpływy wśród wyznawców prawosławia w sąsiednich krajach bałkańskich - Bośni, Chorwacji i Kosowie - przypominając, że Peć to historyczna kolebka serbskiego prawosławia i rewindykując tę więź, może stanąć na drodze do odprężenia w stosunkach Belgrad-Prisztina - ocenia agencja Reutera.

Patriarcha tego Kościoła Ireneusz oświadczył w czwartek w wywiadzie dla belgradzkiego dziennika "Kurir", że w ramach dokonywanej obecnie zmiany w wewnętrznej konstytucji Serbskiego Kościoła Prawosławnego zostanie on przemianowany na Serbski Kościół Prawosławny-Patriarchat Peciu.

To posunięcie oznacza, że Kościół przeciwstawia się wysiłkom podejmowanym przez serbski rząd w celu poprawy napiętych stosunków z Kosowem, którą Bruksela stawia jako jeden z warunków przyjęcia Serbii do Unii Europejskiej.

Ludność Kosowa jest w ponad 90 procentach albańska, ale wielu Serbów nadal traktuje ten kraj, w którego krajobrazie w wielu okolicach dominują prawosławne klasztory, jako kolebkę ich prawosławnej wiary i cywilizacji. (PAP)

ik/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil