Sekretna baza nazistów odkryta w Arktyce. Czy są tam skarby?

Rosjanie odkryli tajną bazę nazistów ukrytą na jednej z wysp na Morzu Barentsa. Niemcy zbudowali ją w czasach II wojny światowej. Choć jej znaczenie mogło być bardziej przyziemne, to jej nazwa wzbudza sporo emocji. Pojawiły się spekulacje, że wokół bazy mogą być ukryte zrabowane skarby.

W niemieckiej bazie z czasów II wojny światowej znaleziono m.in. dokumenty czy broń
W niemieckiej bazie z czasów II wojny światowej znaleziono m.in. dokumenty czy broń (youtube.com)

„Schatzgraber” to po niemiecku poszukiwacz skarbów. Takim kryptonimem posługiwali się również hitlerowscy naukowcy, którzy urzędowali w arktycznej bazie. Znane było zamiłowanie nazistów do dzieł sztuki, a sam Adolf Hitler rozsyłał naukowców po całym świecie, według różnych teorii - w poszukiwaniu skarbów czy mitycznych przodków narodu niemieckiego. Stąd pojawiły się pierwsze spekulacje o zrabowanych dziełach sztuki, które miałyby być ukryte wokół tajnego kompleksu. Na razie to tylko teorie.

Wracając do faktów, niemiecka baza została odkryta na Ziemi Aleksandry. Jest to wyspa znajdująca się na Morzu Barentsa, w odległości 1000 kilometrów od bieguna północnego. Placówka powstała w 1942 r. po tym, jak niemieckie wojska zaatakowały ZSRR. Została odkryta niedawno przez rosyjskich naukowców.

Jak podaje brytyjski „Daily Mail”, stacjonujący w Arktyce Niemcy mieli się zatruć surowym niedźwiedzim mięsem w 1944 r. i zostali ewakuowani z bazy przez okręt podwodny. Rosyjscy naukowcy odnaleźli około 500 przedmiotów należących do nazistów m.in. dokumenty, broń. Rzeczy te zachowały się w dość dobrym stanie dzięki niskiej temperaturze. Odkryto także ruiny bunkrów.

O skarbach jak na razie nic nie wiadomo, jednak jedno jest pewne – wyspa miała ważne znaczenie ze względu na… pogodę. Leżała w dogodnym miejscu ze względu na tworzenie raportów meteorologicznych przydatnych w czasie prowadzenia operacji militarnych.

Jak sugerują brytyjskie media, Rosjanie odnaleźli nazistowską bazę w trakcie eksploracji wyspy. Podobno sami zamierzają założyć na niej swoją placówkę. Rosja od kilku lat prowadzi intensywne badania w rejonie Arktyki. Sam Władimir Putin nie raz mówił o strategicznym znaczeniu tych terenów dla jego kraju, a to głównie ze względu na znajdujące się tam bogate złoża surowców, głównie ropy naftowej i gazu.

Marcin Hołubowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 14 ~Ja

Jakiej narodowości byli ci naziści?? Tak tylko pytam panie redaktorze

! Odpowiedz
0 3 ~Dżejms

Dobre pytanie bo zazwyczaj nie piszą . Ale tu jednak pisze - w trzecim zdaniu wliczając tytuł.
Pozwolę sobie zacytować "Niemcy zbudowali ją w czasach II wojny światowej."
Też - "stacjonujący w Arktyce Niemcy mieli się zatruć surowym niedźwiedzim mięsem w 1944 r. i zostali ewakuowani z bazy przez okręt podwodny"
Więc tym razem nie gnębiłbym redaktora.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Www

Podejrzewam ze nzisci to stara pradawna cywilizacja już nikt na zachodzie niewie z kad pochodzili .

! Odpowiedz
0 6 ~AVENGER

Sprawdzić czy jest tam NASZ złoty pociąg!

! Odpowiedz
0 2 ~czesio

A żydzi jeszcze nie zakomunikowali, że wszystko co się tam znajdzie jest ich zrabowanym majątkiem??

! Odpowiedz
0 4 ~niepelnosprawny_org

tak wlasciwie to ziemii nie znamy, przeludnienie to marketing, nowe technologie dopiero raczkują, chyba, ze na mapie tej wyspy nie było?

! Odpowiedz
0 2 ~machina

a Ty często zaglądasz za łóżko w poszukiwaniu skarbów? wyspa, jakich tysiące na świecie, ot plamka na mapie. w zimnym, srogim klimacie, gdzie nie ma nic ciekawego na pierwszy rzut oka. i tak samo jak Ty nie zajrzysz za łóżko, dopóki telefon Ci tam nie spadnie, tak samo i ludzie nie zaglądali tam, póki nie było jakiegoś powodu.

! Odpowiedz
1 7 ~Hydra

Hail Hydra!

! Odpowiedz
6 6 ~Mik

Wymarzona kryjówka dla Putina gdy w Rosji wybuchnie rewolucja!!!

! Odpowiedz
0 0 ~Podpis

Chodzi mi tu o rosjan

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil