REKLAMA

SEJMFLIXSejm w kinie? Upadek rządu Morawieckiego Polacy oglądają na wielkim ekranie

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-12-11 18:04redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-11 18:04

Obrady Sejmu od kilku tygodni biją rekordy popularności w internecie. Sejmowy kanał na YouTube przebił właśnie rekordowe pół miliona subskrybentów. Kilkanaście dni temu pojawił się więc spontaniczny pomysł, by upadek rządu Mateusza Morawieckiego obejrzeć na wielkim ekranie. I udało się. Poniedziałkową transmisję obrad w warszawskiej Kinotece ogląda ponad pół tysiąca widzów.

Sejm w kinie? Upadek rządu Morawieckiego Polacy oglądają na wielkim ekranie
Sejm w kinie? Upadek rządu Morawieckiego Polacy oglądają na wielkim ekranie
/ Sejm RP

Inicjatorem akcji jest Michał Marszał, twórca memów, prowadzący popularne konta na Twitterze i Instagramie.

W poniedziałek padł kolejny rekord. Podczas wygłaszania expose przez premiera Mateusza Morawieckiego na YouTube transmisję z Sejmu śledziło ponad 266 tys. internautów. Nigdzie w Europie profil transmisji obrad parlamentarnych na YouTube nie jest tak popularny.

Wszystko za sprawą wypowiedzi marszałka Sejmu, który zapowiadał obrady 28 i 29 listopada. - Drodzy państwo, zaopatrzcie się w popcorn solidnie na najbliższy wtorek i środę, bo przypuszczam, że będzie się działo i dużo emocji, ale też dużo dobra na koniec tego będzie - powiedział. Marszał zapytał na Instagramie, czy ktoś byłby chętny zobaczyć to w kinie.

Odpowiedziała Kinoteka - wyraziła zgodę na to, by seans odbył się na jej sali - jeśli tylko znajdą się chętni. Wejściówki rozeszły się w 30 minut.

- Przez osiem lat rzeczywistość przypominała żart, a tutaj żart zamienił się w rzeczywistość - mówi w rozmowie z Interią Michał Marszał.

Z internetowego żartu powstało prawdziwe wydarzenie. W kinie zjawili się chętni do wspólnego oglądania expose premiera Morawieckiego, ale i dziennikarze z polskich i zagranicznych redakcji. Informacje o, jak to powiedziano, Sejmfliksie, podały takie media jak BBC czy "Guardian". 

"Codzienna transmisja na żywo z obrad polskiego Sejmu stała się hitem online, przyciągając setki tysięcy widzów na każde posiedzenie. Niektóre przekraczają milion odtworzeń" - pisze korespondentka BBC Sarah Rainsford w artykule "Poland's popcorn moment as pro-EU leader Tusk returns to power".

Sejm RP
Sejm RP
Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Od lat blisko tematyki finansowej. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
piewcateorii
Taki koniec ery głupoli i ciemnoty politycznej warto uwiecznić i zrobić z tego show. Kiedyś stan wojenny też był początkiem pewnej lepszej epoki.
jas2
Jedyna rzecz, która mnie cieszy w obecnej sytuacji, to to, że młodzież zainteresowała się polityką.
piewcateorii
Mnie to jeszcze więcej cieszy, a ciebie w sumie nie powinno. Przejrzą na oczy, co twoi głupole z pisu wygadują na żywo. Przy odrobinie rozsądku i inteligencji ocenią wszystko inaczej, niż ty.
karbinadel
Było kino w sejmie, więc może być i sejm w kinie
langdon25
grzegorzkubik nie je popcornu bo jest on mało radziecki
jaroslawzbigniew
Upadek Słońca PISlandu jest wart oglądania na dużym ekranie. Czarnek tak się starał, aby elektorat był niepiśmienny.i nie udało się. Dożywotnie posady towarzyszy walą się z hukiem.
jaroslawzbigniew
A chamy siedziały w przy korycie.
franki33 odpowiada jaroslawzbigniew
Masz rację - nie tylko świnie. Chorzy psychole i skończeni idioci także...
jas2
"tylko świnie siedzą w kinie"

Zależy na jakim filmie.

Powiązane: Sejm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki