REKLAMA

Sejm przegłosował obniżenie limitu transakcji gotówkowych do 15 tys. zł

2016-04-13 20:21
publikacja
2016-04-13 20:21

Sejm opowiedział się w środę wieczorem za obniżeniem do 15 tys. zł limitu transakcji gotówkowych, tak jak proponował rząd, choć sejmowa komisja finansów popierała pozostawienie dotychczasowego limitu 15 tys. euro.

fot. JERZY DUDEK / / FORUM

Za rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku PIT, CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wraz z poprawką obniżającą m.in. limit płatności gotówkowych z 15 tys. euro do 15 tys. złotych, głosowało 228 posłów, przeciw było 210, wstrzymało się siedmiu.

Według ustawy firmy, które płatności powyżej 15 tys. zł będą dokonywać gotówką, a nie przelewem bankowym, nie będą mogły zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodu. Zmiany te, według rządu, mają na celu ograniczenie szarej strefy.

Dotąd ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nakazywała dokonywanie płatności między przedsiębiorcami za pośrednictwem rachunku bankowego dopiero powyżej kwoty 15 tys. euro.

W czasie prac nad rządowym projektem sejmowa komisja finansów przegłosowała wersję projektu, pozostawiającą obecny limit 15 tys. euro. Podczas drugiego czytania klub PiS zgłosił jednak poprawkę, przywracającą rządowe zapisy, choć w komisji posłowie tego ugrupowania także poparli zapis o 15 tys. euro. Ustawa z tą właśnie poprawką została przyjęta.

Zwalczanie gotówki nie wyeliminuje szarej strefy

W Europie trwa wojna. Wojna z gotówką. Rządy kolejnych państw wprowadzają lub obniżają limity płatności gotówkowych. Wszystko pod pretekstem walki z szarą strefą, terroryzmem i przestępcami. Tyle że oficjalne powody walki z gotówką nijak mają się do stanu faktycznego.

Najbardziej drakońskie prawo zwalczające obrót gotówkowy w ubiegłym roku wprowadziła Francja. Od 1 września 2015 roku limit płatności gotówkowych został obniżony z 3.000€ do zaledwie 1.000 euro. Dodatkowo od 1 stycznia 2016 r. rządowa agencja zajmująca się praniem brudnych pieniędzy (Tracfin) będzie zawiadamiana o każdej osobie, która w ciągu miesiąca wypłaci w gotówce ponad 10 000 euro. Służbom celnym trzeba będzie zgłaszać fizyczny transfer dóbr – np. gotówki lub złota - o wartości ponad 10 000 euro.

Szara strefa to nie wina gotówki - czytaj dalej
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Przed głosowaniem na sali sejmowej wywiązała się mała polemika. Wiceminister finansów Wiesław Janczyk przekonywał, że rządowe propozycje służą uszczelnieniu obrotu gospodarczego.

"Samo zmniejszenie limitu nic nie da, tylko utrudniacie codzienne życie małym i drobnym przedsiębiorcom" - replikowała Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna). Z kolei Marek Jakubiak (Kukiz'15) przekonywał, że przelewy gotówkowe mogą być tak samo ewidencjonowane, jak elektroniczne.

Szef komisji finansów Andrzej Jaworski (PiS) odpowiadał, że jeśli przedsiębiorca prowadzi legalne interesy, jest mu wszystko jedno, czy dokonuje płatności gotówką, czy elektronicznie.

Podczas drugiego czytania wiceminister finansów Leszek Skiba zwracał uwagę, że w Hiszpanii wprowadzono kilka lat temu ograniczenie płatności gotówkowych do poziomu 2500 euro, co spowodowało spadek szarej strefy 19,2 do 18,6 proc. PKB. Z kolei w Portugalii analogiczny ruch spowodował spadek szarej strefy z 19,6 do 17,6 proc. PKB. Jeżeli w Polsce byłby analogiczny efekt, mówił Skiba, będzie to 2 mld zł więcej do budżetu.

Wnosząc projekt rząd uznał, że w rzeczywistym obrocie gospodarczym, m.in. ze względu na bezpieczeństwo transakcji, płatności zbliżone do 15 tys. euro są najczęściej dokonywane bezgotówkowo. Tymczasem faktury gotówkowe opiewające na kilkadziesiąt tysięcy złotych mogą być w praktyce dokumentem dotyczącym transakcji, do której nie doszło.

Dlatego w projekcie znalazła się propozycja, by nakaz z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej powiązać z rozliczeniami podatkowymi. Płatności dokonane z jego naruszeniem nie podlegałyby zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Według założeń rządu zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 roku.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

W Europie trwa wojna. Wojna z gotówką

W Europie trwa wojna. Wojna z gotówką

Od Skandynawii po Grecję władze przy wsparciu sektora finansowego usiłują wyprzeć gotówkę z życia gospodarczego. Są jednak kraje, które oparły się antygotówkowemu terrorowi i ani myślą rezygnować z tej papierowej wersji „barbarzyńskiego reliktu”.

(PAP)

pś/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (110)

dodaj komentarz
~Jan
A jeśli osoba fizyczna wpłaci do banku kwotę wyższą niż 15.000 euro w gotówce, czy bank melduje taką transakcję do urzędu skarbowego? Czy jest w ogóle jakaś maksymalna kwota wpłaty na konta bankowe w gotówce, której nie trzeba zgłosić skarbówce czyli nie trzeba udokumentować skąd ma się gotówkę?
~debile
gorzej jak zapłacę elektronicznie a potem towaru nie zobaczę
~koras
przeca wiadomo w jakim kierunku to zmierza!
witaj NWO!
zróbmy obrót tylko elektroniczny, po co nam te wszystkie banknoty!....
dajmy się uwiązać na smycz i nie miejmy już żadnej wolności, bo ktoś nam będzie mówił potem na co i kiedy można wydać uczciwie zacharowane pieniądze wielokrotnie opodatkowane

pod przykrywą
przeca wiadomo w jakim kierunku to zmierza!
witaj NWO!
zróbmy obrót tylko elektroniczny, po co nam te wszystkie banknoty!....
dajmy się uwiązać na smycz i nie miejmy już żadnej wolności, bo ktoś nam będzie mówił potem na co i kiedy można wydać uczciwie zacharowane pieniądze wielokrotnie opodatkowane

pod przykrywą tego czy innego zawsze dąży się do jednego
orżnąć podatnika

ciekawe czy zapomnieli już co oznacza nadmierna fiskalizacja?
szara strefa się jeszcze powiększy a nie pomniejszy!!!
~Sławek
@Łukasz:
Kupujesz maszynę za te 50 tyś zamiast 100 tyś i obniża ci coś korzyści wydatek 30-40 zł? To może odpuść sobie działalność bo raczej szukasz oszczędności nie tam gdzie potrzeba.
~fdgfgg
Przecież jak kupujesz towar od kontrahenta to często chciałbyś sprawdzić czy ten towar faktycznie jest zgodny z opisem - np. czy maszyna lub samochód faktycznie jest sprawny. Gotówka jest wtedy świetna bo przyjeżdżasz do sprzedawcy, sprawdzasz czy wszystko jest ok i płacisz a on wydaje ci towar. Jak zapłacisz z góry to możesz dostać Przecież jak kupujesz towar od kontrahenta to często chciałbyś sprawdzić czy ten towar faktycznie jest zgodny z opisem - np. czy maszyna lub samochód faktycznie jest sprawny. Gotówka jest wtedy świetna bo przyjeżdżasz do sprzedawcy, sprawdzasz czy wszystko jest ok i płacisz a on wydaje ci towar. Jak zapłacisz z góry to możesz dostać towar złej jakości albo wcale. Dochodzenie roszczeń przed sądem trwa latami a egzekucja czasem jest w ogóle nie skuteczna - o ile w ogóle uzyskasz tytuł wykonawczy bo przecież każda sprawa to ryzyko. Z koleii żaden sprzedawca nie wyśle towaru w ciemno bez zapłaty bo on z kolei może nigdy płatności nie otrzymać. Do tego nie da się zrobić przelewu międzynarodowego z natychmiastowym księgowaniem a samo wysłanie przelewu nie oznacza, że z jakiegoś powodu nie zostanie wstrzymany. Prawo stanowione by zwiększyć przychody budżetowe i jednocześnie utrudnić handel na małą skalę. Niedługo zostaną tylko zagraniczne korporacje i nic więcej.
~Łukasz
Wszystko fajnie tylko jak kupujesz towar (maszyny) od osoby fizycznej na zagranicznym ebayu czasami nie ma możliwości płatności przelewem, po prostu sprzedawca nie akceptuje takich płatności. Druga sprawa, kupując towar od osoby fizycznej z ogłoszenia, zrobienie przelewu w ciemno jest bardzo ryzykowne a nie każdy się zgodzi na wykonanie Wszystko fajnie tylko jak kupujesz towar (maszyny) od osoby fizycznej na zagranicznym ebayu czasami nie ma możliwości płatności przelewem, po prostu sprzedawca nie akceptuje takich płatności. Druga sprawa, kupując towar od osoby fizycznej z ogłoszenia, zrobienie przelewu w ciemno jest bardzo ryzykowne a nie każdy się zgodzi na wykonanie przelewu / płatność po odebraniu towaru. Oczywiście są przelewy błyskawiczne, pay pal itp, ale to kosztuje i dodatkowo obniża korzyści z danej transakcji.
Jak zwykle ustawa utrudni działalność małym firmą a szarej strefy i tak nie zlikwiduje. Jak Pis będzie dalej rządził kompletnie zarżnie Polska gospodarkę i małych przedsiębiorców.
~PPP
Ustawa dotyczy transakcji między przedsiębiorcami. Więc transakcja z os. fizyczną nieprowadzącą dz.gosp. może być nawet na 1mln euro zapłacona gotówką i do kosztów ją zaliczysz, jednakże złamiesz prawo dewizowe, które mówi o limicie 15000 euro od którego transakcje powinny się odbywać za pośrednictwem rachunku bankowego.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Tomasz
Likwidacja gotówki to po pierwsze większa kontrola nad obywatelami, a po drugie większe możliwości "dodruku" pieniądza.
~silvio_gesell
W PRL miałeś więcej gotówki i nie zapobiegło to ani kontroli nad obywatelami, ani dodrukowi.

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki