REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Schetyna: Rada Europa zaskoczona protestami wyborczymi PiS

2019-10-23 13:37
publikacja
2019-10-23 13:37

Przedstawiciele Rady Europy są zaskoczeni procesem ponownego liczenia głosów i protestami, które zgłasza partia rządząca w Polsce - powiedział w środę w Strasburgu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Szef PO spotkał się tego dnia w siedzibie Rady Europy m.in. z sekretarzem generalnym RE Thorbjoernem Jaglandem. Schetyna został zapytany po zakończeniu rozmów, czy przedstawiciele RE byli zaniepokojeni obecną sytuacją po wyborach parlamentarnych w Polsce.

"Pytano nas, mają te informacje z mediów, są zaskoczeni procesem ponownego liczenia głosów i protestami, które zgłasza partia rządząca. Pytano, my rzetelnie informowaliśmy. Na pewno - jak mówił senator (Aleksander Pociej) - przyspieszona zostanie wizyta sprawozdawców" - powiedział Schetyna. Według niego część ich raportu będzie poświęcona tegorocznej kampanii przed wyborami do parlamentu, wyborom i sytuacji po wyborach.

Senator Pociej, który również był obecny na spotkaniu, mówił wcześniej, że zainteresowanie RE sytuacją w Polsce jest tym bardziej naturalne, że od czterech lat jest pisany raport na temat stanu praworządności w naszym kraju. "Oczywiście ostatnie wybory, ich transparentność, ewentualnie to, co się stanie po wyborach, przeliczanie głosów, w sposób naturalny jest w kręgu zainteresowania Rady Europy" - powiedział Pociej.

Jak zaznaczył, dwójka sprawozdawców, Holender i Szwedka, przygotowują raport na temat praworządności w Polsce. "Usłyszeliśmy, że również w tym zakresie RE będzie zainteresowana, żeby wysłać ich do Polski jeszcze raz, żeby przyglądnęli się również transparentności i procedurom dotyczącym przeliczania głosów" - powiedział Pociej.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Rzecznik Rady Europy: za wcześnie, by komentować sprawę wyników wyborów w Polsce

Jest za wcześnie na jakiekolwiek komentarze Rady Europy ws. postulatu ponownego przeliczenia części wyników wyborów w Polsce – powiedział dziennikarzom rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos po spotkaniu lidera PO Grzegorza Schetyny z przedstawicielami Rady.

„Jesteśmy otwarci na wszelkie prośby ze strony wszelkich strony państw członkowskich Rady Europy w sprawie pomocy w takich sprawach. Jest za wcześnie na jakiekolwiek komentarze ze strony organizacji. To dobrze, że odbyło się spotkanie, ponieważ to oznacza, że jest współpraca między państwami członkowskimi i organizacją (tj. Radą)” – powiedział rzecznik.

Nie powiedział, czy Rada Europy zamierza podjąć jakiś działania w tej kwestii. „Nie mogę tego skomentować, jest za wcześnie” – zaznaczył.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wybory parlamentarne 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki