Sasin: Orlen stać na zakup Energi

Orlen stać dziś na zakup Energi - powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że połączenie Orlenu i Energi wpisuje się w światowy trend tworzenia koncernów działających w wielu obszarach.

(FORUM)

PKN Orlen ogłosił w ubiegły czwartek wezwanie na 100 proc. akcji Grupy Energa.

Jak podkreślił Sasin, "Orlen stać dziś jest na przejęcie Energi, spółka jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej". Dodał, że ta konsolidacja odbędzie się w ramach spółek Skarbu Państwa. "Teraz dokonywana jest analiza korzyści dla skarbu państwa z tego połączenia. "Trzeba będzie też dokonać wyceny tej spółki i wtedy dopiero zostanie podjęta decyzja o pozytywnej odpowiedzi na wezwanie" - zaznaczył.

Szef aktywów państwowych wskazał, że chce realizować kierunek konsolidacji firm z tego samego lub podobnego obszaru działania i tworzenie takich czempinów, które mogłyby konkurować nie tylko na polskim, ale i europejskim rynku.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że wysłał już do Komisji Europejskiej wstępny wniosek w sprawie przejęcia Energi. Zaprezentował przy tym harmonogram transakcji, który zakłada, że rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje Energi nastąpi 31 stycznia 2020 r., a zakończenie 9 kwietnia 2020 r. - zgodnie z tym założeniami, w kwietniu 2020 r. planowane jest rozliczenie transakcji.

Grupa Orlen jest obecnie czwartym producentem energii elektrycznej w Polsce, który dysponuje już ok. 1,9 GWe zainstalowanych mocy, z czego 1,6 GWe przypada na Polskę. Jak wyjaśnił, na jego potencjał energetyczny składają się m.in. dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz Elektrociepłownia Płock - największa elektrociepłownia przemysłowa w Polsce i jedna z największych w Europie.

Energa podaje, że jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Wyjaśnia przy tym, iż podstawowa jej działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną oraz cieplną, a także obrót gazem. Energa zasila 3 mln odbiorców biznesowych i indywidualnych. Zatrudnia ok. 9,6 tys. pracowników. Podmiotem dominującym w grupie jest Energa SA z siedzibą w Gdańsku, której akcje są notowane od grudnia 2013 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 drabio

Nazwałby ten Sasin sprawę po imieniu ze Orlen stać na lewarowanie budżetu państwa, a nie kręci się ją gówno w przeremblu

! Odpowiedz
0 9 bankster-kreator

"Akcjonariat obywatelski" to mała grupka jeleni która właśnie zasponsorowała 500+ i inne tego typu programy socjalne.

! Odpowiedz
0 5 bankster-kreator

Nie oceniam też czy ten przymusowy sponsoring jest dobry czy nie, ale chciałbym aby każdy z tych ludzi miał świadomość dlaczego właśnie boli go dupa i nic z tym nie zrobi bo to na tyle mała grupka inwestorów, że można ich bez żadnych konsekwencji przekręcić a temat ucichnie i zostanie zapomniany po kilku dniach od przekrętu. Ja się pytam: Akcjonariat obywatelski miał pieniądze? - miał ! zainwestował? - zainwestował ! i prawidłowo! i teraz inwestycja właśnie zaczyna się zwracać przemielona w aparacie państwowym zasilając nasze kolejne programy narodowo socjalne. Hip Hip? - Hura! "Akcjonariat Obywatelski" duma naszego narodu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 bankster-kreator

Ktoś kto inwestuje na GPW (podkreślam INWESTUJE na GPW) a nie spekuluje, wtopi większość swoich pieniędzy. Inwestycja na GPW w dzisiejszych czasach jest gorsza niż spekulacja na kryptowalutach. Na dzień dzisiejszy kryptowaluty to dużo mniej ryzykowna zabawa niż inwestycja na GPW. Czysta spekulacja sama w sobie odbywa się na strachu i chciwości więc da się ją w pewnym stopniu przewidzieć natomiast ruchy rządzących są nieobliczalne i z dnia na dzień jednym ruchem ręki potrafią zmieść spółkę z powierzchni ziemi. Inwestycja na GPW to jak zabawa granatem bez zawleczki. Nie polecam bo może się skończyć tragicznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 tom-inwest

No za 1/4 wartości to każdy by chętnie kupił. Mnie interesuje tylko to jaki interes ma w tym SP aby za ćwierć darmo oddać PKN-owi swój pakiet akcji. O co tu chodzi ??? Przeciez to przekręt czuć na odległość. Nie wspomne juz o wielu poszkodowanych drobnych akcjonariuszach i OFE, które też przecież kupiły akcje za wiele więcej niż 7 PLN....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 eresan

Po 31 stycznia raczej już nikt Energi za 7 zł nie sprzeda...

! Odpowiedz
1 11 bangladesznadwisla

Wójt Pcimia i urzędnik spod Warszawy dwa spece od biznesu bawią się wielkie interesy. Rządzą nami barany

! Odpowiedz
2 9 staryznajomy

Sasin Pinokio hahaha
Napisz wprost, że chodzi o wyciągnięcie kasy z Orlenu poza oficjalną dywidenda. Brakuje w budżecie

! Odpowiedz
2 17 pc1974

Jak Orlen podniesie cene do 10 zł za Energe to Orlen tego nie wytrzyma finansowo. Nigdy już dywidendy z Pkn nie zobaczymy więc sensowna cena akcji orlenu dziś to 30 zł max.

! Odpowiedz
1 25 hatlik1

Załuscie sobie PPK. Hahaha

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ENERGA -0,27% 7,50
2020-01-24 17:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil