REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Sarnowski: Wysoka ulga dla osób, które nie rozliczały podatku w Polsce

2021-12-27 08:49
publikacja
2021-12-27 08:49
Sarnowski: Wysoka ulga dla osób, które nie rozliczały podatku w Polsce
Sarnowski: Wysoka ulga dla osób, które nie rozliczały podatku w Polsce
/ Twitter/Ministerstwo Finansów

Dla osób, które przynajmniej trzy lata nie rozliczały podatku w Polsce, w przypadku powrotu do kraju przez cztery lata będzie obowiązywała wysoka ulga podatkowa - przypomniał w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski, odnosząc się do Polskiego Ładu.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Wiceszef resortu finansów pytany w poniedziałek na antenie Programu I Polskiego Radia o rozwiązania w ramach Polskiego Ładu - m.in. narzędzia zachęcające ludzi do wchodzenia na polski rynek pracy wskazał na tzw. ulgę na powrót.

Sarnowski wskazał, że rozwiązanie to zacznie obowiązywać od stycznia 2022 r. "Dla osób, które przynajmniej przez trzy lata nie rozliczały podatków w Polsce, pracowały i działały za granicą, w przypadku powrotu do kraju funkcjonować będzie przez cztery lata od powrotu do Polski bardzo wysoka ulga podatkowa" - zaznaczył.

Wiceminister finansów ocenił, że poza granicami Polski, w innych krajach UE, mieszka obecnie ponad 2 mln osób. "Mamy bardzo dużą grupę Polaków w Wielkiej Brytanii - są to osoby, które muszą się mierzyć z niedogodnościami związanymi z brexitem" - stwierdził. Dodał, że dużo Polaków pojechało też do krajów Europy Południowej, "które szczególnie mocno zostały dotknięte przez epidemię koronawirusa" i w których utrzymuje się wysoki, dwucyfrowy, poziom bezrobocia.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

"Będzie to również i oferta dla nich, oferta, która może pomóc im w podjęciu decyzji o powrocie na polski rynek pracy" - mówił Sarnowski.

1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany podatkowe, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Dzięki nim w portfelach Polaków ma pozostać 17 mld zł. Niższe podatki zapłaci 18 mln Polaków. Prawie 9 mln przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. Podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę mniej osób niż dotychczas – ich liczba zmniejszy się z ok. 1,24 mln do 620 tys. Nowa rozwiązania są korzystne lub neutralne dla ok. 90 proc. osób płacących podatki w Polsce - informuje resort finansów.

Jak dodaje MF, Program repatriacji kapitału w ramach Polskiego Ładu - dedykowany jest Polakom, którzy mieszkają poza granicami kraju. Jego celem jest zaproszenie ich do powrotu do Polski. "Obywatele Polski i osoby dysponujące Kartą Polaka, które przez minimum trzy lata mieszkały i pracowały za granicą i które zdecydują się na powrót do kraju, skorzystają z ulgi PIT-0 dla powracających, w wyniku działania której przez cztery lata od powrotu do Polski będą płacili niższy podatek dochodowy - podano.(PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (8)

dodaj komentarz
midas69
Po plandemicznym bezprawiu serwowanym od 2 lat kto im uwierzy?
mba_tomy
Nie wierzę w normalność polskich urzędników (bez względu na rządzącą partię). Ostatnio były artykuły o abolicji podatkowej, trzeba by tylko zapłacić 10%... A przecież zapłaciło się podatki w innym (najczęściej europejskim) kraju. Czy każdy wracający zgłosi swoje dochody jakie miał za granicą i jaki majątek Nie wierzę w normalność polskich urzędników (bez względu na rządzącą partię). Ostatnio były artykuły o abolicji podatkowej, trzeba by tylko zapłacić 10%... A przecież zapłaciło się podatki w innym (najczęściej europejskim) kraju. Czy każdy wracający zgłosi swoje dochody jakie miał za granicą i jaki majątek przywiózł? Ciekawostka: wymeldowanie i zgłoszenie wyjazdu z Polski, nie oznacza wymeldowania z Urzędu Skarbowego - trzeba to zrobić osobno. A więc wracając bałbym się zgłosić, że wracam z zagranicy i chcę małą obniżkę podatku, ale za to nie wiadomo, czy nie zapłacę ponownie podatku za swoje legalne dochody w innym kraju.
antek10
Żeby przyjechać trzeba pokazać ile sie ma, co sie przywiozło. A jak bedzie sie chciało wyjechać z tego przecudnego polskiego kraju to dowalą kilka % PODATEK EMIGRACYJNY OD CAŁOSCI. Dlatego mądry Polaku pomyśl dwa razy czy ci sie to rzeczywiście opłaca. :-)))
franekxy
A kiedy ulga dla lojalnych podatników, płacących rok w rok podatki w Polsce?
arzab
Nigdy ! Tutejszy podatnik służy władzy do dojenia go, a nie do dawania ulg ! Powinieneś to wiedzieć jeżeli choć parę lat żyjesz w tym przeklętym miejscu !
wojtek662
Zapomnial przypomniec, ze "suma przychodów zwolnionych z zobowiązań nie może być wyższa niż 85 528 zł rocznie." takze za 16k przez 4 lata to jednak wole zostac za granica

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki