Samotni rodzice, których dochody wyniosły w 2019 roku 67 proc. średniego wynagrodzenia, dostali od państwa więcej ulg oraz zwolnień, niż wpłacili do budżetu państwa w postaci podatku i składek ZUS — wynika z badania OECD.


- Kto w ubiegłym roku w Polsce zarabiał 67 proc. średniego wynagrodzenia i samotnie wychowywał dwójkę dzieci, otrzymał więcej świadczeń, niż wpłacił do budżetu z tytułu podatków i składek ZUS. Podobnie było tylko w Kanadzie i Nowej Zelandii – przeczytamy w poniedziałkowym dodatku podatkowym "Gazety Prawnej".
Samotni rodzice na plusie
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) co roku przeprowadza badanie „Taxing Wages 2020”, w którym uwzględnia podczas analizy klina podatkowego cztery grupy podatników:
- bezdzietnych singli,
- samotnych rodziców,
- rodziny,
- bezdzietne małżeństwa.
Samotni rodzice w Polsce, którzy zarabiali 67 proc. średniego wynagrodzenia, otrzymali wyższy zwrot od państwa niż suma zapłaconych podatków i składek ZUS do budżetu. Klin podatkowy był ujemny dla tej grupy i wyniósł -3,4 proc. Dla wszystkich państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju poziom obciążenia podatkowego to 15,8 proc - wynika z badania..
Single oddają 35 proc. dochodu do budżetu
W Polsce najbardziej obciążoną grupą podatników są bezdzietni single, którzy przy zarobkach na poziomie 67 proc. średniego wynagrodzenia muszą oddać do budżetu państwa 35 proc. swoich dochodów. Statystycznie w grupie krajów OECD klin podatkowy ukształtował się na poziomie 32 proc. Pracownicy z tej grupy badanych przy zarobkach na poziomie 167 proc. średniego wynagrodzenia płacą do budżetu 36,1 proc. wysokości dochodów. Natomiast klin w państwach OECD wynosi 40,1 proc.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przeanalizowała m.in. scenariusz dla małżeństwa z dwójką dzieci, w którym oboje rodziców pracuje, a ich pensja wynosi odpowiednio 167 proc. i 200 proc. średniego wynagrodzenia. W Polsce małżeństwa zapłacą odpowiednio 25,1 proc. i 27 proc. uzyskanego dochodu do budżetu państwa. Statystycznie w krajach OECD klin ukształtował się na poziomie 30,5 proc. i 32,9 proc. Wpływ na niższą wartość zapłaconych podatków ma przede wszystkim ulga na dziecko.
Badanie obejmuje 36 państw na całym świecie należących do OECD, m.in. Australię, Holandię, Słowenię, Włochy, Stany Zjednoczone, Kanadę, Republikę Korei, Meksyk, Japonię, Estonię, Polskę, Turcję czy Wielką Brytanię.
DF
