REKLAMA

Są pieniądze na dopłaty do domów. Nie ma banków chętnych do ich przekazywania

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2016-03-09 07:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-03-09 07:30

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował właśnie wyniki naboru o udostępnienie środków bankom na udzielanie kredytów i dotacji w nowym programie termomodernizacji domów jednorodzinnych „Ryś”. Do rozdysponowania było 300 mln zł. Żaden bank nie był zainteresowany udziałem w tym programie.

Program „Ryś – termomodernizacja budynków jednorodzinnych” to nowy projekt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Program ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce przez ograniczenie tzw. niskiej emisji (emisji dwutlenku węgla oraz pyłów głównie przez przydomowe kotły i piece węglowe). Program zakłada udzielanie dofinansowań i niskooprocentowanych kredytów lub pożyczek na poprawę efektywności wykorzystania energii w istniejących już budynkach jednorodzinnych oraz promowanie idei energooszczędności.

Zgodnie z założeniami programu, właściciele istniejących budynków jednorodzinnych będą mogli starać się o dofinansowanie przy wykonywaniu następujących prac: termomodernizacyjnych (np. ocieplenie dachu, ścian zewnętrznych, podłogi na gruncie, wymiana okien, drzwi zewnętrznych, etc.), dotyczących instalacji wewnętrznych (np. modernizacja centralnego ogrzewania) czy wymiany źródeł ciepła (np. montaż kolektorów słonecznych, kotła na biomasę czy pompy ciepła). O przyznanie środków wystąpić będą mogły zarówno osoby fizyczne, jak i jednostki samorządu terytorialnego czy organizacje pozarządowe (w tym fundacje, stowarzyszenia, kościoły i związki wyznaniowe).

Są pieniądze na dopłaty do domów. Nie ma banków chętnych do ich przekazywania / fot. KWS / Bankier.pl

Banki nie chcą 300 mln zł na dopłaty do kredytów?

W ramach programu „Ryś”, do 2023 roku łącznie przewidziano rozdysponować 400 mln zł z przeznaczeniem na bezzwrotne dotacje (120 mln zł) i niskooprocentowane kredyty lub pożyczki (280 mln zł) . Zakładano też, że będzie to możliwe na dwa sposoby – łącznie 300 mln zł miało być przekazane beneficjentom przez współpracujące z NFOŚiGW banki, a pozostałe 100 mln zł za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Jednak w ramach naboru wniosków o udostępnienie środków – do Funduszu nie zgłosił się żaden bank chętny na taką współpracę. Wpłynęły natomiast wnioski z 10 wojewódzkich funduszy.

Czy pieniądze, które zakładał budżet programu „Ryś” będą teraz alokowane na wojewódzkie fundusze, skoro tam było większe zapotrzebowanie i zainteresowanie?  

–  Ta kwestia jest teraz poddawana weryfikacji, ale NFOŚiGW uważa to za słuszny kierunek działania. W ramach ostatniego naboru dla wojewódzkich funduszy było przeznaczone jedynie 100 mln zł. Do Narodowego Funduszu zgłosiło się 10 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, obecnie trwa weryfikacja ich wniosków. Tymczasem 300 mln zostało pierwotnie skierowane do banków i - jak już wiadomo - do Funduszu nie wpłynęło żadne zgłoszenie z ich strony – wyjaśnia Sławomir Kmiecik z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Remanent” w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W rozmowie z Bankier.pl przedstawiciel NFOŚiGW przyznaje też, że trudno wskazać, dlaczego banki niechętnie uczestniczą w programach prowadzonych przez Fundusz. Dotyczy to nie tylko nowego programu termomodernizacji domów, ale też już funkcjonujących, takich jak np. program "Kawka" (poprawa jakości powietrza) czy "Prosument" (linia dofinansowania odnawialnych źródeł energii). Zapowiada jednocześnie, że po stronie Funduszu trwają prace nad weryfikacją dotychczasowych programów, ujednoliceniem i poprawą oferty finansowej.

– Obecnie program "Ryś", podobnie jak programy "Kawka" i "Prosument", są w NFOŚiGW przejmowane przez nowo powstały Departament Energii i Innowacji, który realizuje zadania zlikwidowanych jednostek: Departamentu Ochrony Klimatu i Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej. Trwa również weryfikacja wszystkich pozostałych programów priorytetowych Narodowego Funduszu, celem uspójnienie oferty finansowej i dostosowania jej do aktualnych potrzeb rynku. Przewidywany termin zakończenia tej weryfikacji to koniec marca bieżącego roku. Tematyka trzech wspomnianych programów jest niezmiernie ważna i oczywiście nadal pozostanie jednym z naszych kluczowych priorytetów – wyjaśnia Sławomir Kmiecik z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Czy banki mogą i chcą być „eko”?

 Czy banki mogą i chcą być „eko”?

Banki w dużej mierze kształtują rozwój rynku nieruchomości i wpływają na to, jak będzie wyglądał. Czy popierają ideę zrównoważonego i prośrodowiskowego budownictwa? Zdarza się, że tak, ale raczej nie z własnych środków. Występują głównie jako pośrednicy w przekazywaniu dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydaje się jednak, że i w tej roli występują raczej niechętnie.

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~mirek
a przecież to takie proste. Pozwolić ludziom odliczyć wydatek od podstawy opodatkowania. No ale w polszcze się tak nie da, trzeba zapętlić, zrobić trudne, ukraść pod drodze kilka marż, dać znajomym robotę a urzędnikom zapewnić łatwą pracę
~eko_firma
Ty mówisz o podejściu anglosaskim - łatwe procedury i ostre kary za przewałki.
W polszcze jest wschód - max. kombinacji i robota dla swoich urzędasów i pseudo prywatnego BOS banku. Robię w tej branży 10 lat i widzę, że jak obywatel ma coś dostać od pseudo państwa to jest to wyczyn olimpijski z
Ty mówisz o podejściu anglosaskim - łatwe procedury i ostre kary za przewałki.
W polszcze jest wschód - max. kombinacji i robota dla swoich urzędasów i pseudo prywatnego BOS banku. Robię w tej branży 10 lat i widzę, że jak obywatel ma coś dostać od pseudo państwa to jest to wyczyn olimpijski z biurokracji.
~Bart
Paranoja na wrotkach. Czytam, ogarniam ten program, pobieram załączniki, skomplikowane to do 8 potęgi! Wchodzę w aktualności, patrzę, a tam sr..ka, żaden bank się nie zgłosił. No ja się nie dziwię. Koszt przeszkolenia "konsultantów", pracowników, formalności. Jak obliczyłem, różnica pomiędzy kredytem Paranoja na wrotkach. Czytam, ogarniam ten program, pobieram załączniki, skomplikowane to do 8 potęgi! Wchodzę w aktualności, patrzę, a tam sr..ka, żaden bank się nie zgłosił. No ja się nie dziwię. Koszt przeszkolenia "konsultantów", pracowników, formalności. Jak obliczyłem, różnica pomiędzy kredytem hipotecznym a tym z dofinansowaniem jest niewarta zachodu!

~moon
Współpraca z naszym państwem, to skaranie boskie. Na miejscu banków też bym tego unikał, jak ognia.
~Jasio
A Anglii za darmo zakladaja panele sloneczne...,ale to w Anglii.
~Johnny
Za darmo to rzadko nawet w pape mozna dostac.
Z podatkow chciales powiedziec.
~Rooo
Może wystarczy ze urzędy skarbowe zwrócą VAT od zakupu - jako dofinansowanie.
Proste i bez wpychania kasy w banki z obcym kapitałem.
~żart
"Pitolinie" na mandolinie.
A od czego jest bank BOŚ (głównym akcjonariuszem:- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).
~ehhhhhhhh
HIPOKRYZJA !!!
Jeżeli państwu zależy na ochronie środowiska, to niech zdejmie akcyzę i podatki na zakup kolektorów i instalacji. Niech sztucznie nie zawyża cen, a obywatele sobie znakomicie poradzą. Zamontują je sami lub przy pomocy zaprzyjaźnionego fachowca, za kwotę nieporównywalnie mniejszą od tej, którą proponuje
HIPOKRYZJA !!!
Jeżeli państwu zależy na ochronie środowiska, to niech zdejmie akcyzę i podatki na zakup kolektorów i instalacji. Niech sztucznie nie zawyża cen, a obywatele sobie znakomicie poradzą. Zamontują je sami lub przy pomocy zaprzyjaźnionego fachowca, za kwotę nieporównywalnie mniejszą od tej, którą proponuje państwo i banki. Wiem, wiem, że to niemożliwe. Więc nie pieprzcie mi tu o jakiejś ochronie środowiska.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki