"SZ": na wielkiej koalicji w Niemczech skorzystaliby emeryci i rodziny

Na ponownej wielkiej koalicji chadeków z socjaldemokratami w Niemczech najwięcej skorzystaliby emeryci i rodziny z dziećmi - wynika z wyliczeń instytutów badawczych ZEW oraz IZA, udostępnionych dziennikowi "Sueddeutsche Zeitung".

(fot. Reinhard Krause / Reuters)

Gospodarstwa domowe z osobami powyżej 65 roku życia mogłyby liczyć nawet na 622 euro dodatkowego dochodu netto w skali roku, co oznacza największą korzyść spośród wszystkich analizowanych grup wiekowych - napisał we wtorek "Sueddeutsche Zeitung", cytując szacunki gospodarczego think tanku ZEW oraz instytutu przyszłości pracy IZA na podstawie umowy koalicyjnej między CDU/CSU a SPD.

Drugą grupą, która skorzystałaby najwięcej na rozwiązaniach proponowanych przez koalicję CDU/CSU i SPD, są osoby w wieku 26-39 lat, głównie dzięki wzrostowi zasiłków na dzieci. Rodziny z dziećmi liczyć mogą na dodatek w wysokości około 450 euro rocznie. Jeśli dodatkowo zniesione zostaną opłaty za przedszkole, korzyść dla tej grupy wynieść może nawet 740 euro rocznie.

Jak pisze "SZ", korzyści dla seniorów wynikają głównie z planów podwyższenia emerytur wyrównawczych dla rodziców wychowujących dzieci (tzw. Muetterrente) i utrzymania stopy zastąpienia na poziomie 48 procent przeciętnego wynagrodzenia.

Jeśli koniunktura okaże się tak dobra, jak się obecnie prognozuje, oba te środki wygenerują w 2025 r. koszt 7,5 mld euro (w tym stabilizacja stopy zastąpienia 4 mld euro) - zaznacza dziennik. Jeśli jednak gospodarka rozwijać się będzie w tempie poniżej oczekiwań, utrzymanie stopy zastąpienia na stabilnym poziomie będzie znacznie droższe i wyniesie 15 mld euro.

"Emeryci są finansowo bardzo mocno zabezpieczeni" - skomentował ekonomista ZEW Holger Stichnoth. "W ten sposób wielka koalicja celuje przede wszystkim w rosnącą grupę starszych wyborców - grupę, której już teraz wiedzie się całkiem dobrze".

W wyborach z września 2017 r. ponad jedna trzecia uprawnionych do głosowania miała ponad 60 lat, podczas gdy osoby poniżej 30 lat stanowiły mniej niż połowę tej liczby - zaznacza "SZ".

Skupienie się tak bardzo na osobach starszych krytykowane jest przez partie liberałów (FDP) i Zielonych - przypomina gazeta.(PAP)

ami/ mal/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 karbinadel

Jeśli już nawet w Niemczech zaczyna dominować pogląd, że źródłem dobrobytu są państwowe dotacje i zasiłki, to znaczy że dla europy nie ma już nadziei...

! Odpowiedz
2 0 bankowiec26

Nie wiem skąd ten wniosek? Niemcy mają wysoką kulturę pracy i wyniki gospodarcze bardzo wysokie. raczej chodzi o to, by aqngazować w życie społeczne tych, którym się gorzej wiedzie, chociazby po to ci ludzie nie mieli chęci na destabilizowanie systemu. Nie ma co ukrywac, ze gros wyborców Afd to raczej byłe NRD i obszary wykluczenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ajwaj

Zasilek socjalny - to zabezpieczenie "koszyka minimum" - zaden dobrobyt

! Odpowiedz
0 2 ajwaj odpowiada bankowiec26

AfD jest we WSZYSTKICH Landtagach=parlamentach i rzadach krajowych w Niemczech
a czlonkowie to byli CDU-CSU, duzo imigrantów > po prostu real-politik

! Odpowiedz
2 10 ajwaj

Kielbasa wyborcza :)
Zanikajaca SPD ca 15%, jedyna opozycja p.-systemowemu betonowi AfD-Alternative f. Deutschland ca18%, broni sie wszelkimi sposobami przed nowymi wyborami. CDU-CSU Merkel nawet nie 30%.

"Chrzescianski" rzad p.Merkel+SPD zalegalizowal malzenstwa lesbijek i gejów, wpuszcza bezprawnie miliony nieznanych-bez paszportów "uchodzców" muzulmanów w tym ISIS (mld. €/m strat dla podatników=wszystkich w Niemczech) itd., jak deep state nakazal. AfD ma wniosek o "komisje" dot. zdrady stanu ALE nie ma 1/2 roku po wyborach rzadu :):)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 0 bankowiec26

Pięknie bełkoczesz ale teraz fakty. Nadwyżka handlowa 245 mld Euro, nadwyżka budżetowa 37 mld Euro, spadek długu publicznego od 21013 roku o 17 %. Bezrobocie najniższe od czasu zjednoczenia. Co do homomałżeństw to 70-75 % Niemców je popiera. Co do sondaży to SPD tylko w jedynym INSA/ YOugov ma 16,5 % poparcia, gdzie 15 % ma AfD. Mocno na spakdu SPD zyskali Zieloni i Die Linke. Afd ma popracie i potnecjał na wzrost ale nadal są w zdecydowanej mniejszości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ajwaj odpowiada bankowiec26

To kit dla emerytów i recistów - nie banków, milionerów, koncernów

-14 mln. Mini-jobs smieciówek, czasto z doplata socjalu
-brak tanich mieszkan, droga energia
-zyrowanie kredytów poludnia Europy np. Grecja 380 mld €
-infrastruktura - katastrofa, itd.itp.
-Soros z ironia powiedzial, ze "zycie pracobiorców od 30 lat sie nie zmienilo" - koniec konmkurencji komuny

W statystyki uwierze, jak PISy przekrocza 69% (pójde w WOTcie kopac okopy na "kacapów")

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 bankowiec26 odpowiada ajwaj

Jak sam widzisz mimo socjalu mają nadwyzkę budżetową. Z resztą nie tylko oni bo to samo jest w mocno lewicowej Szwecji. Nie twierdzę, że w Niemczech nie ma problemów strukturalnych jak obszar biedy, śmieciówki ale jakieś katastroficzne wizje są śmieszne. Płace też idą w górę. Co do infrastruktury to chiałbym mieć taka katastrofę w Polsce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ajwaj odpowiada bankowiec26

A co ma nadwyzka budzetowa do poziomu zycia ???
Tzw. "czarne zero" bez wplywu na zarobki i ludzi nie interesuje

! Odpowiedz