REKLAMA

SKOK-i i "skoczki"?

Michał Kisiel2015-07-31 16:20analityk Bankier.pl
publikacja
2015-07-31 16:20
SKOK-i i "skoczki"?
SKOK-i i "skoczki"?
fot. Stanislaw Kowalczuk/East News / / EastNews

Model nadzoru nad spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi czeka reforma - to pewne po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Być może wzorem posłuży tutaj rynek usług płatniczych, gdzie najmniejsze podmioty (biura usług płatniczych) tylko w ograniczonym zakresie kontaktują się z Komisją Nadzoru Finansowego. Jest mało prawdopodobne, że mniejsze kasy zupełnie pozbawione zostaną kontroli ze strony KNF. Raczej obowiązywać je będą luźniejsze reguły i mniej dotkliwe obowiązki. Na razie przyszły kształt regulacji to wielka niewiadoma, zwłaszcza, że nad tym problemem pochyli się zapewne parlament już po wyborach.

Jeśli nowe regulacje doprowadzą do powstania "SKOK-ów 2.0", bliższych ideałom spółdzielczości finansowej, to będzie to szansa na odrodzenie przeżywającego poważne turbulencje sektora. Niewielkie kasy, o mniej "merkantylnym" nastawieniu mogłyby być ważnym graczem na rynku. O tym, że jest na nie miejsce świadczyć może chociażby rozwój sektora pozabankowych pożyczek.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki