"S" i pracodawcy apelują, by tzw. likwidacja 30-krotności nie weszła w życie

Podpisaliśmy się pod wspólnym apelem ze Związkiem Pracodawców i Przedsiębiorców, żeby tzw. likwidacja 30-krotności nie weszła w życie - powiedział w środę na konferencji prasowej w Centrum Partnerstwa Społecznego szef "Solidarności" Piotr Duda.

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

"Solidarność" i ZPP są przeciwne zniesieniu górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ich zdaniem taka decyzja negatywnie wpłynie na gospodarkę i rynek pracy.

"Podpisaliśmy się pod wspólnym apelem z Pracodawcami, aby likwidacja 30 krotności nie weszła w życie - powiedział szef "Solidarności" na konferencji w Centrum Partnerstwa Społecznego.

"Od samego początku razem ze Związkiem Pracodawców i Przedsiębiorców jesteśmy przeciwni, złożyliśmy wniosek do pana prezydenta, aby złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Wniosek został złożony, trybunał zajmował się procedurą, a nie sprawami merytorycznymi. My uważamy, że to jest złe rozwiązanie, to nam zepsuje cały system emerytalno-rentowy" - powiedział Duda.

Cezary Kaźmierczak, przewodniczący ZPP powiedział, że konsekwencje likwidacji tzw. 30-krotności dla systemu emerytalno-rentowego będą miały również wpływ na decyzje pracujących za granicą Polaków o powrocie do kraju.

"Oprócz długoterminowych konsekwencji dla systemu są też krótkoterminowe: głównie sprawa powrotów Polaków z zagranicy. Gdy im dołożymy wyższe opodatkowanie, to mogą przestać chcieć tutaj wracać" - powiedział.

Dodał, że decyzja o likwidacji tzw. 30 krotności może mieć też wpływ na pracę centrów outsourcingowych. "Przy takim podniesieniu kosztów pracy dla tych centrów pewnie zostaną tylko te najtańsze" - powiedział.

"Zacznie się ucieczka z umów o pracę w jakieś inne formy zatrudnienia. (...) Wydaje mi się, że tę sprawę należy odłożyć i głęboko przemyśleć i żeby rząd poszukał tych pieniędzy gdzie indziej i odrobinę nawet zwiększył deficyt" - dodał.

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Z tego tytułu do budżetu w przyszłym roku ma wpłynąć 5,1 mld zł.(PAP)

Autorki: Monika Witkowska, Karolina Kropiwiec, Dorota Stelmaszczyk

mowi/ kkl/ dst/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 marcin2424

u nas juz cisna w robocie zeby wprowadzic B2B - zaraz z tych +5 mld zrobi sie minus i kasy nawet nie powacha mateuszek

! Odpowiedz
2 3 siunek

Duda na prezydenta!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.