Rzecznik rządu: Nie można wykluczyć kolejnego zaostrzenia zakazów przed świętami

Nie mogę wykluczyć wprowadzenia przed świętami wielkanocnymi kolejnych obostrzeń dla Polaków w związku z epidemią - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że codziennie spotyka się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, który ocenia sytuację epidemiczną w kraju.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP)

Rząd wprowadził kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa, m.in. ograniczając od 1 kwietnia liczbę osób w sklepach, a także wydając zakaz wyjścia z domu nieletnim bez opieki. Od 2 kwietnia w godz. 10-12 sklepy będą obsługiwać tylko osoby powyżej 65 roku życia.

Müller pytany w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy przed świętami wielkanocnymi zostaną wprowadzone nowe ograniczenia w przemieszczaniu się Polaków, odparł, że nie może tego wykluczyć. "Codziennie spotyka się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, który ocenia obecną sytuację epidemiczną w kraju i podejmuje decyzje kierunkowe co do zaostrzania aktualnych obostrzeń lub - mam nadzieję - w najbliższych tygodniach powoli też zmniejszania tych ograniczeń" - podkreślił rzecznik rządu.

Jego zdaniem na tym etapie jeszcze za wcześnie, by wyciągać wnioski. "Poczekajmy jeszcze kilka dni, bo wtedy będzie można wyciągać wnioski. W tej chwili niestety musimy się szykować na to, że liczba zachorowań generalnie znacznie urośnie" - zaznaczył Müller.

Rzecznik rządu powiedział też, że w tej chwili trwają prace nad kolejną ustawą, która - jak mówił - "skupia się na możliwościach płynnościowych i zmianie pewnych ograniczeń biurokratycznych". "Skupia się na uproszczeniu procedur w innych obszarach, niż dotyczyło to tarczy antykryzysowej, bo pojawiają się kolejne obszary, w których warto uregulować pewne kwestie" - powiedział.

Dodał, że w tej chwili rząd skupia się na tym, aby "wdrożyć skutecznie gigantyczne wsparcie, które ma trafić do przedsiębiorstw. "To jest priorytet w tej chwili" - podkreślił Müller.

We wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy, z których składa się tzw. tarcza antykryzysowa. Ustawy te mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki epidemii dla polskiej gospodarki.

Pakiet m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez trzy miesiące. Przewiduje także wypłacanie świadczeń postojowych i dopłat do wynagrodzeń dla pracowników przez państwo. Pracodawcy będą też mogli uelastycznić czas pracy w zakładach. Nowe przepisy zakładają przedłużenie kredytów obrotowych dla firm oraz brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych.

autor: Edyta Roś

ero/ godl/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 9 samsza

"zakazuje się na obszarze RP przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze..." - co tu jeszcze można zaostrzyć ???
Przykład: dziś przeszedłem z pokoju do pokoju, tak sobie, bo się nudziłem, czyli przemieściłem się na obszarze RP, ...bez wypełniania kultu, zaspokojenia niezbędnej potrzeby, itp.....

! Odpowiedz
3 16 bankster-kreator

"Czerwono łapkowcy" już się pojawili, odświeżasz stronę co 15-30 minut, ludzie wchodzą czytają, masz na początku 15 łapek zielonych 1 czerwona, później 25 łapek zielonych, 2 czerwone, po godzinie masz 40 łapek zielonych, 3 czerwone. Odświeżasz stronę i nagle w chwilę 42łapki zielone i 55 łapek CZERWONYCH xD. Czyli przez godzinę przeczytało twój komentarz kilkanaście osób i zostawiło 42 łapki zielone i nagle w 30 sekund przeczytało komentarz 55 osób i wszyscy jednomyślnie dali łapki w dół :) NIESAMOWITE

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 karbinadel

I co najśmieszniejsze, my wszyscy się na to składamy

! Odpowiedz
1 4 sammler

Obserwuję to samo :(

! Odpowiedz
7 18 znawca_wszystkiego

O, farma płatnych pisowskich trolli zaczęła zmianę. Nagle wysyp czerwonych łapek. Ten PIS ma tak żałosne metody propagandy, że aż zęby bolą jak się na to patrzy.

! Odpowiedz
4 7 sammler

Do tej pory uważałem to za teorię spiskową. Ale jak się bliżej przyjrzałem, to faktycznie... Przez np. 3 godziny po dodaniu komentarza mam same łapki w górę, po czym wchodzę 15 minut później i mam 2x tyle łapek w dół. Jak to jest możliwe?

Redakcjo Bankiera! Mam nadzieję, że to wypadek przy pracy (luki w zabezpieczeniach), które zostaną wyeliminowane. A nie celowe działanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 41 karbinadel

Przypominał mi się rysunek Andrzeja Mleczki z okresu stanu wojennego. Facet pisze na murze „Rządzą idioci”. Za winklem stoi dwóch milicjantów i jeden mówi do drugiego: „Nie wiem, czy mam go aresztować za obrazę władzy, czy za zdradę tajemnicy państwowej”.

! Odpowiedz
12 64 blaup

Nowe zaostrzenia, obstawiam: zakaz oddychania z możliwością pierdzenia, przez tydzień

! Odpowiedz
6 59 samsza

Kto pozwolił tym panom z foto, siedzieć w pracy blisko siebie i nie stosować obowiązkowych w pracy jednorazowych rękawiczek ?

! Odpowiedz
53 44 andrz464

Pisiorski aktyw minusuje gorliwie wszystkie krytyczne wpisy. Ostatnio w prasie pojawiły się ogłoszenia o zatrudnieniu przez prawą stronę obserwatorów forów (bez komentowania). Efekty pracy tego najświeższego zaciągu już widać. W jednym chłoptasie się przeliczą. Ja i tysiące mi podobnych podejmą obronę swoich aktywów bo nie wierzę w dobrą wolę rządzących (już to zrobiłem bez oglądania się na cokolwiek). Wy zostaniecie na lodzie z garścią obietnic swoich mocodawców. W zasadzie to już możecie zakładać Solidarność bis i 40 lat po sierpniu 80' szykować się do sierpnia bis .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil