REKLAMA

Rząd za projektem poszerzenia możliwości nieodpłatnej pracy więźniów

2016-09-20 17:54
publikacja
2016-09-20 17:54

Poszerzenie możliwości nieodpłatnej pracy na cele społeczne wykonywanej przez więźniów jest celem projektu, który we wtorek przyjął rząd. Planowana zmiana jest jednym z elementów wprowadzanego od kilku miesięcy programu pracy więźniów.

Rząd za projektem poszerzenia możliwości nieodpłatnej pracy więźniów / fot. Anatol Chomicz / FORUM

"W przekonaniu projektodawcy praca powinna stanowić istotny element odbywania kary pozbawienia wolności, ponieważ wpływa pozytywnie tak na skazanych, jak i na porządek w jednostkach penitencjarnych" - wskazano w uzasadnieniu tego projektu nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego.

Wskaźnik zatrudnienia więźniów w Polsce jest jednym z niższych w Europie. W krajach Europy Zachodniej sięga on 60 proc. W naszym kraju - jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości - wskaźnik ten wzrósł od początku 2016 r., gdy wdrażany jest program, z 35 do 42 proc. Obecnie pracuje 27 tys. 600 osadzonych.

"To efekt intensywnych prac ministerstwa oraz dyrektorów zakładów karnych. Otrzymali oni zalecenie obowiązkowych kontaktów z władzami lokalnymi, przedsiębiorcami oraz innymi podmiotami, które zainteresowane byłyby zatrudnianiem więźniów" - wskazało MS.

Zgodnie z obecnym brzmieniem Kodeksu karnego wykonawczego "za prace porządkowe oraz pomocnicze wykonywane na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej lub za prace porządkowe na rzecz samorządu terytorialnego, w wymiarze nieprzekraczającym 90 godzin miesięcznie, wynagrodzenie skazanemu nie przysługuje".

Po planowanej zmianie przepis ten zostałby uzupełniony m.in. o prace na cele społeczne na rzecz "podmiotów, dla których organ gminy, powiatu lub województwa jest organem założycielskim", "państwowych lub samorządowych jednostek organizacyjnych" oraz "spółek prawa handlowego z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa, gminy, powiatu lub województwa".

"Dotychczasowe doświadczenia z wykonywaniem prac nieodpłatnie wskazują na wysoką przydatność skazanych do wykonywania nie tylko codziennych prac porządkowych na potrzeby zakładu karnego czy samorządu terytorialnego, ale także korzystania z takiej pracy w przypadkach nagłych lub kryzysowych, na przykład w związku z powodzią, czy potrzebą usuwania szkód" - zaznaczyło MS. Jak dodało "z tego względu proponuje się rozszerzenie instytucji pracy nieodpłatnej na prace na cele społeczne świadczone dla innych podmiotów".

Przy tworzeniu nowych przepisów resort sprawiedliwości wzorował się na regulacjach odnoszących się obecnie do nieodpłatnej pracy jako jednej z form wykonania kary ograniczenia wolności.

W opinii Sądu Najwyższego projektowana zmiana może przyczynić się do zwiększenia możliwości podjęcia pracy przez osoby osadzone. Helsińska Fundacja Praw Człowieka oceniała natomiast, że propozycja "stanowi krok w kierunku odwrócenia kodeksowej reguły, zgodnie z którą zatrudnianie osadzonych ma charakter odpłatny". Jak przypominała już obecnie jedynie 40 proc. osadzonych wykonuje prace o charakterze odpłatnym.

Ponadto planowana nowelizacja ma zwiększyć finansowe możliwości Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy poprzez podniesienie z 25 do 45 proc. potrącenia na ten cel z przysługującego skazanemu wynagrodzenia. Jednocześnie z 10 do 7 proc. zmniejszy się wysokość potrąceń z tego wynagrodzenia na cele Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

"Obecne regulacje pozostawiają znaczne pole do zwiększenia udziału potrąceń w wynagrodzeniu skazanego, a w efekcie, poprzez Fundusz Aktywizacji, do stworzenia bardziej atrakcyjnych zachęt finansowych skierowanych do potencjalnych pracodawców" - wskazano w uzasadnieniu projektu.

Na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów i ostatnich uzgodnień z resortem finansów jest projekt będący kolejnym elementem wprowadzanego programu pracy więźniów. Chodzi o nowelizację ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności, która zakłada podwyższenie kwoty ryczałtu przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia osoby pozbawionej wolności.

Na ministerialny program składa się też plan budowy w latach 2016-2023 40 hal produkcyjnych przy zakładach karnych, w których będą mogli pracować więźniowie. W tym roku zakończono już budowę hal w Krzywańcu i Gębarzewie. Jeszcze przed końcem 2016 r. mają zostać oddane do użytku kolejne dwie hale: w Poznaniu i Potulicach. (PAP)

mja/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Nie_żywimy_nie_bron
Gdzie jest KOD? Toż to przecież zamach (tm) na żelazny elektorat PO!
~Lobbo
PO+N będzie znowu protestować, bo większość z nich niedługo właśnie tak będzie musiała pracować.... Z drugiej strony, tyle nakradli że warto aby teraz odpracowali.
~silvio_gesell
W gruncie rzeczy praca dla więźnia jest wytchnieniem od nudy celi, a dla płatnika zwolnieniem z łożenia na darmozjadów. Zgadzam się.
gonwo
Wiezniowie to tez ludzie, ktorzy sie zagubili, ale w glebi serca to dobrzy ludzie.

Przykro mi ze tak sie ich dyskryminuje za to ze sa wiezniami, jak juz odbiera im sie wolnosc to powinno sie przynajmniej zadbac o to zeby milo spedzali ten czas.
~Www
Jak masz ochotę lozyc na rosłych darmozjadow którzy leżą na pryczach całymi dniami i grają w kary to twoja sprawa.
Powinni jak każdy pracować na swoje utrzymanie koniec i basta.
~gonwo odpowiada ~Www
Ja nie moge jaki Ty jestes PRAWICOWY!
Boze

A wiesz ze to niemodne? I jak uwazasz sie za nowoczesnego europejczyka to musisz glosice lewacka gejoze zeby od razu bylo widac ze lubisz zabawy od tylu nawet wbrew Twojej woli.
~endi
niby dobrze ale dlaczego mają odbierać pracę uczciwym ludziom ? niech wykonują prace ,których nikt nie chce wykonywać więc zatrudniani są obcokrajowcy ze wschodu
~plebs
nie odbierają, spokojnie

z reguły wykonują robotę której ty byś nie ruszył a i tak są wdzięczni że w celi nie siedzą cały dzień
~green
Naturalnie że to powinno być już uchwalone już z 15 lat temu, ale lepiej późno niż wcale. Ja bym dodał pracę przymusowe, zbudować fabrykę i do prostych czynności, niech zarabiaja tylko na swoje utrzymanie nie wymagam nic więcej.. ewentualnie dać wybór: zamiast 20 lat pracujesz codziennie po 8 godzin i siedzisz 10 lat,Naturalnie że to powinno być już uchwalone już z 15 lat temu, ale lepiej późno niż wcale. Ja bym dodał pracę przymusowe, zbudować fabrykę i do prostych czynności, niech zarabiaja tylko na swoje utrzymanie nie wymagam nic więcej.. ewentualnie dać wybór: zamiast 20 lat pracujesz codziennie po 8 godzin i siedzisz 10 lat, po tym dostajesz list rekomendacyjny i dostaniesz pracę po wyjściu w podobnej instytucji lub nawet w tej samej jako manager tyle że już wolny, co sądzicie?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki