REKLAMA

Rząd przyjął projekt gwarantujący nieubezpieczonym dostęp o POZ

2016-09-13 18:42
publikacja
2016-09-13 18:42
thetaXstock

Bezpłatne świadczenia w podstawowej opiece zdrowotnej dla każdego, bez względu na status ubezpieczeniowy - to jedno z założeń projektu przyjętego we wtorek przez rząd. Zakłada on również, że zakup szczepionek od 2017 r. będzie finansowany z budżetu państwa, a nie przez NFZ.

Jak poinformowało CIR, podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt przygotowany przez resort zdrowia gwarantuje każdemu, kto skorzysta ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (także nocnej i świątecznej), że nie poniesie jej kosztów, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem prawa do takich świadczeń.

Nie oznacza to jednak rezygnacji z obowiązku opłacania składek na NFZ. Chodzi jedynie o odstąpienie od dochodzenia przez NFZ kosztów udzielonych świadczeń, np. w sytuacji, gdy student, który jest ubezpieczony, podejmie pracę, czyli zostanie wyrejestrowany z ubezpieczenia jako student, a po zakończeniu pracy i po powrocie na studia nie dojdzie do automatycznego przywrócenia go do ubezpieczenia.

Rozwiązanie takie - jak przekonują autorzy projektu - pozytywnie wpłynie na dostępność świadczeń POZ i wyeliminuje sytuacje, że pacjent nie skorzystał ze świadczenia z obawy przed poniesieniem kosztów.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że dla systemu opieki zdrowotnej mniejszym kosztem jest sfinansowanie świadczeń dla osoby nieuprawnionej niż weryfikowanie uprawnień pacjenta, który skorzystał ze świadczeń POZ oraz ewentualne późniejsze koszty leczenia specjalistycznego, którym można było zapobiec.

Kolejną ważną zmianą przewidzianą w projekcie jest przywrócenie dotychczasowych zasad finansowania zakupu szczepionek. Na mocy zmian uchwalonych przez parlament w połowie ub.r., od 2017 r. zakup szczepionek, przewidzianych do obowiązkowych szczepień, miał być finansowany nie z budżetu państwa, a przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przyjęty we wtorek projekt zakłada, że szczepionki nadal będą finansowane z budżetu.

Jak przekonują autorzy projektu, oznacza to przywrócenie odpowiedzialności państwa za politykę zdrowotną, w tym za prowadzenie działań profilaktycznych.

Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia, z wyjątkiem regulacji dotyczących finansowania szczepień (od 1 stycznia 2017 r.). (PAP)

akw/ pz/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~bajubaju
Dalej ten kretyński przykład ze studentem pracującym wałkują. Banda troglodytów wymyśliła jakąś głupotę i 1000 razy będzie to w kółko powtarzać.
A co jeśli z POZ skorzysta ktoś kto powiedzmy został pozbawiony renty w ramach cudownego uzdrowienia i nie ma innego tytułu do ubezpieczenia, a rejestrować w PUP
Dalej ten kretyński przykład ze studentem pracującym wałkują. Banda troglodytów wymyśliła jakąś głupotę i 1000 razy będzie to w kółko powtarzać.
A co jeśli z POZ skorzysta ktoś kto powiedzmy został pozbawiony renty w ramach cudownego uzdrowienia i nie ma innego tytułu do ubezpieczenia, a rejestrować w PUP nie bardzo może, bo stan zdrowia nie pozwala mu na podjęcie pracy. W stosunku do takiej osoby też się nie będzie dochodzić roszczeń za usługi POZ czy może wręcz przeciwnie?
A co z osobą, która skorzystała z POZ po upływie 30 dni od utraty pracy, a jest nadal chora załóżmy obłożnie i nie miała L4 gwarantującego określone przywileje w ZUS? Ma biec do PUP i fikcyjnie rejestrować się jako zdolna do pracy? Takich przykładów jest całe mnóstwo, ale "speców" od siedmiu boleści stać tylko na żenujący przykład pracującego studenta.
Kogo obchodzi przykład pracującego studenta, który tylko technicznie nie został wprowadzony do systemu ubezpieczeń, a ubezpieczony jest tak czy siak.
Zmiana miała dać obywatelom Polski komfort, że nie będzie żadnych problemów z leczeniem w POZ i nie będzie ryzyka, że będzie ścigał ich za chwilę komornik,. a jak zwykle wyszła z tego duża kupa po PISowskich obiecankach. Nadal lepiej z POZ w sytuacjach wątpliwych nie korzystać, bo ani to bezpłatne ani dające pewność, że za chwilę nie wyjdzie się na frajera.
~Ninabor49
jeśli rząd tak wspaniałomyślny, to ja przechodzę do szarej strefy. I tak będę bezpłatnie leczony , a jak trochę popracuję to i emeryturę 1 000 zł dostanę.
~czytaćzezrozumienie
Ty przeczytaj dobrze co ten projekt gwarantuje. Wielkie NIC, więc nie ma czego zazdrościć. Gwarantuje tym co mają prawo do ubezpieczenia prawo skorzystania z POZ. Nic ponadto, co jest już obecnie. Kto nie jest ubezpieczony i nie ma podstawy żeby za chwilę się ubezpieczyć dostanie nakaz zapłaty i się zdziwi.

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki