Rząd planuje umożliwić zawieszenie spłaty kredytu do 3 miesięcy

Rząd zamierza umożliwić zawieszanie spłat kredytów zawartych przed 13 marca 2020 r. na okres do 3 miesięcy - podano w komunikacie Ministerstwa Rozwoju. Jak podaje resort, założenia projektu przewidują, że zawieszenie będzie dotyczyć zarówno kapitałowej, jak i odsetkowej części kredytu.

(fot. WHYFRAME / Shutterstock)

"Dajemy prawo do zawieszenia na okres do 3 miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek i innych opłat. Nowe przepisy dotyczyć będą tylko tych, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca b.r. Dzięki temu gospodarstwa domowe, które zostały szczególnie dotknięte gospodarczymi skutkami pandemii, będą mogły odczuć ulgę w zbilansowaniu bieżących wydatków z obniżonymi dochodami, bez obawy, że przełoży się to natychmiast na większe koszty obsługi ich zadłużenia w przyszłości" - napisano w komunikacie resortu.

Projekt ministerstwa będzie obejmował:

  • Zawieszenie obowiązku spłacania kredytu zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. W tym okresie kredytodawca nie będzie mógł pobierać żadnych innych opłat, z wyjątkiem opłat z tytułu składek za umowy ubezpieczenia powiązane z umową kredytu.
  • Maksymalny termin zawieszenia wykonania umowy będzie wynosił 3 miesiące. Okres kredytowania, jak i wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu, ulegną stosownemu przedłużeniu o okres zawieszenia.
  • W przypadku, w którym kredytobiorca ma kilka kredytów tego samego rodzaju (np. dwa kredyty waloryzowane do CHF) u danego kredytodawcy, będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych tylko wobec jednego z nich.
  • Z zawieszenia wykonywania umowy kredytowej będą mogli skorzystać ci konsumenci, którzy po 13 marca br. stracili pracę lub inne źródło dochodu.
  • Rozwiązanie wskazane w ustawie będzie dotyczyło umów kredytowych zawartych przed 13 marca 2020 r., jeśli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od dnia 13 marca 2020 r. 

luk/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 zamknackw

A to jest obligatoryjne dla banków?

! Odpowiedz
1 2 marianpazdzioch

Oni chyba faktycznie chcą doprowadzic do odpływu kapitału. Przecież pracę straci znaczna część społeczeństwa. Więc o wakacje zwracał będzie się co drugi. Koszty tego wszystkiego populiści przerzucą na banki, bo to one stracą dochody. Część zejdzie pod kreskę. I bez tego jest w takiej sobie sytuacji. Bank który nie zarabia, a nawet traci jest niepewny i trzeba z niego uciekać. Nawet leasing jest w tej sytuacji ryzykowny, bo w jeśli upadnie, to jest spora szansa, że likwidator wypowie wtedy też umowę. To abecadło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 tatrzanczyk

Zastanawiam się co my byśmy bez tych naszych panów zrobili? Jadzia dorzuc jeszcze swoje trzy grosze

! Odpowiedz
4 27 marxs

te 3 miechy zawieszenie spłaty kredytu to aby do wyborów i niech polaczki w podzięce dla Dobrego Pana zagłosuja znów na maliniaka

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne