REKLAMA
SPRAWDŹ

Rząd chce ułatwić pozyskiwanie gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne

2021-07-08 22:05
publikacja
2021-07-08 22:05

Rząd w trzecim kwartale chce przyjąć projekt ustawy, która ma rozwiązać problem pozyskiwania gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne bądź zw. z elektromobilnością - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

Rząd chce ułatwić pozyskiwanie gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne
Rząd chce ułatwić pozyskiwanie gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne
fot. Pixabay / / Pexels

Na stronach wykazu prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja, że Rada Ministrów planuje w trzecim kwartale br. przyjąć projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Autorem zmian ma być resort klimatu i środowiska.

W wykazie wyjaśniono, że projektowane przepisy mają na celu "rozwiązanie problemów z pozyskaniem gruntów pod lokalizację inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów: dotyczących energii, elektromobilności lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza albo uzasadnionych potrzebami strategicznej produkcji dla obronności państwa, wysokich technologii elektronicznych i procesorów, elektromobilności, innowacyjnej technologii wodorowej, lotnictwa, motoryzacji oraz przemysłu tworzyw sztucznych".

Dodano, że "ustalenie lokalizacji pod tak duże inwestycje jest mocno utrudnione z uwagi na szereg uwarunkowań, w tym w szczególności uwarunkowania powierzchniowe, przestrzenne, infrastrukturalne, środowiskowe czy komunikacyjne".

Jak wyjaśniono, projekt przewiduje dodatkowo możliwość dokonywania zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa sąsiadujących z ww. nieruchomościami na lasy, grunty i inne nieruchomości, lecz tylko w przypadkach, gdy będzie to niezbędne do realizacji celów określonych w projektowanych przepisach.

W wykazie wskazano, że z uwagi na szczególny charakter gruntów mających podlegać zamianie, projekt przewiduje mechanizmy mające na celu ograniczenie możliwości dokonywania zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Lasów Państwowych w przypadkach konieczności zapewnienia lokalizacji dla określonych inwestycji.

Wyjaśniono, że zamiany gruntów miałby dokonywać dyrektor generalny LP na wniosek ministra właściwego ds. środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym ds. klimatu oraz ministrem ds. gospodarki. Taki wniosek byłby też opiniowany przez sejmową komisję właściwą ds. leśnictwa i gospodarki leśnej.

Jak dodano, w przypadku zamiany nieruchomości sąsiadujących, podmiotem właściwym do dokonywania zamiany będzie organ właściwy zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Podobnie jak wyżej będzie się to odbywało na wniosek ministra właściwego ds. środowiska. Będzie on również opiniowany przez właściwą sejmową komisję.

"Zamiana dokonywana w oparciu o projektowane przepisy będzie dokonywana przy uwzględnieniu kryterium wielkości powierzchni zamienianych nieruchomości, po ich wycenie przez osoby posiadające uprawnienia z zakresu szacowania nieruchomości, bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości" - dodano w wykazie.

W maju posłowie PiS skierowali do prac w Sejmie podobny projekt ustawy. Przewidywał on danie większej możliwości zamiany terenów znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych. Zmierzał on do rozszerzenia możliwości zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa, podczas gdy obecne przepisy dopuszczają dokonywanie zamiany wyłącznie w przypadkach podyktowanych potrzebami i celami gospodarki leśnej.

Posłowie chcieli, by zamiany można byłoby dokonać w dwóch przypadkach: prowadzenia gospodarki leśnej oraz na potrzeby polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza.

Poselski projekt wzbudził kontrowersje wśród polityków opozycji oraz ekologów. Zarzucali oni, że może być on furtką do prywatyzacji Lasów Państwowych i może przyczynić się do uszczuplenia cennych przyrodniczo terenów, czemu zaprzeczało MKiŚ. Opozycja sugerowała ponadto, że projekt noweli powstał m.in. po to, by ułatwić przekształcenie terenów leśnych w Jaworznie pod przyszłą fabrykę samochodów elektrycznych Izera.

Ostatecznie większość posłów sejmowej komisji środowiska poparła wniosek o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu. Posłanka Anna Paluch informowała wówczas PAP, że PiS wycofało ten projekt z Sejmu. Dodawała, że ma być on uzupełniony i ponownie przesłany do niższej izby parlamentu.

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (14)

dodaj komentarz
marxs
piekne foto lasu powyżej wkrótce zostanie tylko foto bo w tym miejscu kryminaliści z ul.Ciemnogrodzkiej postawią spalarnię plastikowych śmieci
marxs
a wycięte drzewa wyeksportuja do Chin i za wyniki w dewastacji i niszczenia lasów PISurzędasy,PISowskie Rodzinki i Znajomi Królika dostaną gigantyczna kasę jak ta poniżej
"Afera mailowa. Premier Morawiecki przyznał swoim urzędnikom kilkaset tysięcy złotych premii
809 tys. zł - taka jest łączna kwota nagród, jakie Kancelaria
a wycięte drzewa wyeksportuja do Chin i za wyniki w dewastacji i niszczenia lasów PISurzędasy,PISowskie Rodzinki i Znajomi Królika dostaną gigantyczna kasę jak ta poniżej
"Afera mailowa. Premier Morawiecki przyznał swoim urzędnikom kilkaset tysięcy złotych premii
809 tys. zł - taka jest łączna kwota nagród, jakie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów miała wypłacić w sierpniu 2020 r. części pracujących tam urzędników. Informacje na ten temat zostały opublikowane w serwisie Telegram"-onet.pl
marxs odpowiada marxs
dlaczego ta kreatura ludzka w okularkach potajemnie rozdaje kasę podatników jak to takie dobre niech to zapoda jawnie w TVPis
7000
Po takim lesie jeszcze biegałem jesienią. Dziś już tak nie wygląda te drogi stały się szerokie rozjeżdżone a drzewostan mocno przerzedzony. Nie wiem dlaczego jak ktoś broni lasu ma tyle przeciwników i czerwonych laików. Czyżby ludzie nie doceniali tego co daje nam las. Liczy się tylko kasa?
karbinadel
PiS ma już spore zasługi w tępieniu drzewostanu, teraz będzie kolejna furtka do niszczenia lasów. Zamiast covidowych znajomi lokalnych pisiorów będą budować osiedla elektromobilne.
jpelerj
Czyli przygotowanie pod inwestycje a'la Omajtek. A PMM zadbał w przemówieniu o to, żeby żadnych inwestorów z zagranicy nie było. Bo i kto chce inwestować, jak ma nie mieć wpływu na to, co się dzieje w firmie?
mrbeast
... dla "swoich" lub z zaświadczeniem od proboszcza, zapomnieliście dopisać. PiS to zaraza, która rozmontowuje kraj.
carlito1
Codziennie jadę A4 Kostomłoty - Wrocław i nie ma dnia żeby nie jechały ciężarówki wypakowane balami. To się bardzo nasiliło od jakiś 6 miesięcy.
mrbeast
Drukują nowy papier firmowy na NBP bo zmieniono logo na bardziej zagmatwane i amatorskie.

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki