REKLAMA
WEBINAR

Rząd chce ukrócić hurtowy zakup mieszkań przez fundusze. Wśród propozycji jest nowy podatek

2022-11-03 10:18
publikacja
2022-11-03 10:18

Mamy kilka rozwiązań, np. podatek od budynków, w ciągu dwóch tygodni je przedstawimy - wskazał w czwartek szef resortu rozwoju Waldemar Buda, odnosząc się do regulacji prawnych ws. hurtowego rynku mieszkań. Wyraził niepokój, że fundusze "ingerują w proces tworzenia przepisów" w tej sprawie.

Rząd chce ukrócić hurtowy zakup mieszkań przez fundusze. Wśród propozycji jest nowy podatek
Rząd chce ukrócić hurtowy zakup mieszkań przez fundusze. Wśród propozycji jest nowy podatek
/ Shutterstock

Minister rozwoju i technologii pytany w czwartek w radiu Plus o rozwiązania prawne ws. regulacji hurtowego rynku mieszkań, nad którymi pracuje resort wskazał: "Mamy kilka rozwiązań. Mam nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni je przedstawimy".

"Nie chcielibyśmy, żeby dzisiaj lepiej opłacało się sprzedać deweloperowi mieszkanie już gotowe funduszowi inwestycyjnemu niż Janowi Kowalskiemu. To on musi mieć pierwszeństwo w nabyciu mieszkania" - podkreślił minister. Dodał, że teraz "widzimy taką tendencję".

Według Waldemara Budy fundusze inwestycyjne powinny być "bardziej deweloperami". "Chcielibyśmy, żeby więcej budowały, niż podbierały mieszkań z rynku, bo wtedy jest problem podażowy z punktu widzenia Jana Kowalskiego" - mówił szef resortu rozwoju i technologii. Dodał, że mieszkania, które wybudują fundusze, "to powinno być coś in plus".

Reklama

Buda pytany, na czym miałoby polegać utrudnienie dla funduszy inwestycyjnych w zakupie nieruchomości, powiedział: "Możemy z rynku pierwotnego ograniczyć nabycie takich mieszkań. (...) Mogą być to rozwiązania również podatkowe". Zastrzegł, że decyzja polityczna w tej sprawie "będzie na wyższym poziomie".

"Mamy też dzisiaj sytuację taką, w której od 2023 r. na ryczałcie od wynajmu są wyłącznie indywidualne osoby, które wynajmują mieszkania, natomiast ktoś, kto jest na CIT będzie nadal na CIT - tutaj też można nad tym pomyśleć" - wskazał. Zwrócił uwagę, że "jest podatek od budynków, którym też można tutaj wysterować pewne zdarzenia na rynku".

Buda wyraził niepokój z powodu tego, że fundusze ingerują w proces tworzenia przepisów w tej sprawie. "Mamy kilka zdarzeń, które bardzo źle wyglądają z punktu widzenia tego, co fundusze robią, próbując zatrzymać prace nad tym projektem. To osobiście nawet mnie dotyczy i martwię się z tego powodu, że do tego aż się dopuszczają fundusze i osoby przez nie wynajęte" - powiedział.

18 października premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej mówił, że dla funduszy kupujących hurtowo mieszkania w Polsce będzie wprowadzona prawdopodobnie dodatkowa opłata. Dodał, że prace prowadzone są przez resort rozwoju i technologii.

W drugiej połowie października szef MRiT poinformował PAP, że "Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi intensywne prace nad regulacją hurtowego rynku mieszkań". Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach przedstawi gotowe rozwiązania prawne, "by nabywcy indywidualni jak najszybciej byli preferowani w zakupie mieszkania". Jak wskazał: "rodziny nie powinny przecież konkurować o mieszkania z funduszami inwestycyjnymi". (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
wkupiesila
Za zarobione pieniądze każdemu + ileś złotych po równo - czy się stoi czy się leży tyle samo się należy
mararok
"Nie chcielibyśmy, żeby dzisiaj lepiej opłacało się sprzedać deweloperowi mieszkanie już gotowe funduszowi inwestycyjnemu niż Janowi Kowalskiemu. To on musi mieć pierwszeństwo w nabyciu mieszkania".

Pierwszeństwo to ma ten kto ma kasę. Za darmo się nie buduje nic. A że państwo zabiera większość Kowalskiemu to skąd
"Nie chcielibyśmy, żeby dzisiaj lepiej opłacało się sprzedać deweloperowi mieszkanie już gotowe funduszowi inwestycyjnemu niż Janowi Kowalskiemu. To on musi mieć pierwszeństwo w nabyciu mieszkania".

Pierwszeństwo to ma ten kto ma kasę. Za darmo się nie buduje nic. A że państwo zabiera większość Kowalskiemu to skąd on ma mieć kasę.
wielblad13
nie jest problemem to że fundusze kupują mieszkania a to że rynek nie potrafi dostarczyć większej ilości mieszkań!!!! likwidujcie bariery ograniczające podaż!
marclim
Należałoby zwiększyć podaż mieszkań poprzez m.in. obniżenie vat na materiały budowlane, usunięcie barier administracyjnych zw. z pozwoleniami na budowę, itd. Budownictwo mogłoby być kołem zamachowym polskiej gospodarki. Ale do tego trzeba ekonomistów a nie socjalistów, którzy potrafią tylko nakładać nowe podatki.
niederfurzdorf
Takie komunały powtarzają ludzie nie mający pojęcia o faktach i tym jak biznes w wielu krajach kupuje polityków aby drenować kieszenie ich obywateli . W wieku krajach ludzie narzekają na fundusze , tylko niewielu ma pomysł co z nimi zrobić . Fajne koło zamachowe na kredyt! U zachodnich banksterów.
ej_czy_nie
Mogli z rządu czytać to forum tu ruskie trole cały czas upierają się że ŻADNEGO wykupu nieruchów przez Fundy w PL NIE MA
zlomufka
Ładne zdjęcie Atala na krakowskich Czyżynach. A jak mają nie kupować, jak dzięki polskiej potędze umysłowej profesorowi z tytułami, Adamowi G. mają znacznie tańszy kredyt na stałej stopie procentowej o nieporównywalnie niższym oprocentowaniu?
gordon-gekko
Fundusze zagraniczne podłączone do drukarki z kredytem za pół darmo v.s. polskie realia Glapinskiego.
no_comment
Qrna Kowalskiemu skasowano zdolność kredytową więc i tak nic nie kupi, Mieszkania + rząd nie ogarnął i zdechło, najem jest ultradrogi więc zamiast za kasę funduszy wypluć na rynek tysiące mieszkań co poskutkuje i obniżką cen najmu i finalnie też mieszkań bo będzie ich w opór to nie - odetnijmy od tlenu budowlankę bo to jeden z ostatnich Qrna Kowalskiemu skasowano zdolność kredytową więc i tak nic nie kupi, Mieszkania + rząd nie ogarnął i zdechło, najem jest ultradrogi więc zamiast za kasę funduszy wypluć na rynek tysiące mieszkań co poskutkuje i obniżką cen najmu i finalnie też mieszkań bo będzie ich w opór to nie - odetnijmy od tlenu budowlankę bo to jeden z ostatnich sektorów który jeszcze dycha
tomkooo
ja tam sie ciesze, wole zeby ceny spadly, niz zeby fundusze wykupily wsyzstko i utrzymaly ceny na obecnym poziomie.
ja juz kwadrat mam i wole taniej sprzedac i taniej kupic wiekszy niz drozej sprzedac i drozej kupic ;)
to chyba jeden z nielicznych pomyslow pis ktorym bym przyklasnal ;) o ile go nie spierd... jak wszysktiego innego ;)

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki