REKLAMA

Rumunia też podnosi stopy procentowe

Michał Żuławiński2021-10-05 14:06analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-05 14:06

Rumunia jest kolejnym, po Węgrzech i Czechach, krajem naszego regionu, który zdecydował się podnieść stopy procentowe. Rumuński przypadek jest szczególny, bowiem w trakcie pandemii nie sprowadzono tam stóp do niemal zera.

Rumunia też podnosi stopy procentowe
Rumunia też podnosi stopy procentowe
fot. Stoyan Nenov /

Decyzją Narodowego Banku Rumunii (BNR) referencyjna stopa procentowa została podwyższona z 1,25 proc. do 1,5 proc. Jednocześnie stopa depozytowa wzrosła z 0,75 proc. do 1 proc., a lombardowa z 1,75 proc. do 2 proc.

Przed dzisiejszą decyzją opinie ekonomistów były podzielone: tylko część z nich wskazywała na możliwość podwyżki w październiku, inni obstawiali taki scenariusz w dalszej części roku.

Była to pierwsze od ponad trzech lat podwyżka stóp procentowych w Rumunii. W 2018 r. BNR rozpoczął cykl trzech ruchów w górę, który wywindował stopy z 1,75 proc. do 2,5 proc. Stan ten utrzymywał się aż do wybuchu pandemii, kiedy rumuńskie stopy obniżono o połowę, do 1,5 proc. Dla porównania, w tym samym okresie w Polsce stopy sprowadzono z 1,5 proc. do 0,1 proc. Ostatniej zmiany stóp Rumuni dokonali w styczniu tego roku, obniżając je do 1,25 proc.

Motywem stojącym za dzisiejszą decyzją Narodowego Banku Rumunii była inflacja, która w sierpniu wyniosła 5,3 proc. Bank centralny podniósł niedawno prognozy zakładające inflację na poziomie 5,6 proc. na koniec roku, jednak już teraz wiadomo, że są one zdecydowanie zbyt optymistyczne – choćby przez wzgląd na szybujące ceny ropy i gazu. Obecne prognozy ekonomistów z ośrodków prywatnych wskazują, że rumuńska inflacja nie tylko przekroczy 6 proc., ale zbliży się do 7 proc. rocznie.

Tym samym Rumunia dołącza do grona państw Europy Środkowej, które podniosły stopy procentowe - wcześniej kilkukrotnie miało to miejsce w Czechach i na Węgrzech. Podobne ruchy stóp w górę mają za sobą także bardziej rozwinięte od naszego regionu Islandia, Korea Południowa czy Norwegia.

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się jutro. W środę rano opublikujemy zapowiedź tego wydarzenia, a następnie będziemy śledzić ogłoszenie decyzji i publikację komunikatu RPP (co nastąpi zapewne w godzinach popołudniowych).

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (51)

dodaj komentarz
itso_widmo_bieli
zdjęcie by pasowało do Gruzji
zbyszek_
Rumunia to jedyny kraj gdzie komuch dostał kulę w łeb.

Podatki super niskie, PKB najwyższe w europie, szczepionki odesłane w p****ec.

Wygląda ze lata komunizmu, który ten naród ciężko przechorował, wytworzyło u nich stadną odporność na komunizm na parę pokoleń!
demeryt_69
Siur, komuch dostał kulę w łeb od swoich podwładnych po to, żeby natychmiast go zastąpić - ogarnij się!

friedens
Rumun to Dacie Duster ma, więc musi zmieść inflację. A wolaki naszczalnika, milion elektryków i lotnisko baranów majom i nic nie muszom!
demeryt_69
Następna może być Albania albo nawet Czarnogóra :)

qonradx
Niskie stopy procentowe pomagają wreszcie przywrócić godność polskiemu robo...pracownikowi tak bardzo przecież wykorzystywanemu w czasach PO, kiedy stopy procentowe sięgały 5% uniemożliwiając mu wręcz dostęp do kredytu! Teraz polskie rodziny wreszcie stać na tanie kredyty mieszkaniowe i zakupy alkoholu na raty w swięta! XD

A
Niskie stopy procentowe pomagają wreszcie przywrócić godność polskiemu robo...pracownikowi tak bardzo przecież wykorzystywanemu w czasach PO, kiedy stopy procentowe sięgały 5% uniemożliwiając mu wręcz dostęp do kredytu! Teraz polskie rodziny wreszcie stać na tanie kredyty mieszkaniowe i zakupy alkoholu na raty w swięta! XD

A tak poważnie, to nie mogą podnieść stóp procentowych o wiecej niz 1% bo się cały ten chinski system zbudowany na tanim kredycie w PL załamie! Mieszkania na kredyt, samochody na kredyt z czego te biedaki żyjące z 500+ spłacać to będą myślicie? A trzeba jeszcze tym co mają swoje a nie pożyczone podatki podnieść i śróbę dokręcić, żeby było na żłobów z rządu, Lekarzy, Nauczycieli i Górników! Więc nie, nie podniosą, można wiec dalej smialo wydawać jak by jutra miało nie być i żyć od pierwszego do pierwszego HEJ!
demeryt_69
Zakupy alkoholu na raty? W jakim celu tak bredzisz, nieboraku?

300_pala odpowiada demeryt_69
Żebyś mógł pisać posty
Z góralskim pozdrowieniem
mknowak
Polska to nie Rumunia my z najmocniejszą gospodarką na świecie nie musimy się martwić o taki rzeczy jak kryzys podwyżki płac 50-60% załatwiają sprawę inflacji na poziomie 5-6%.
neuelukas
Dokładnnie tak jak mówisz, oni mają Dacie buhahahhaha my za To mamy milion nowych elektrycznych samochodów jeszcze tylko 3 lata...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki