REKLAMA

Rumunia ponownie podnosi stopy procentowe

Michał Żuławiński2021-11-09 15:15analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-09 15:15
Rumunia ponownie podnosi stopy procentowe
Rumunia ponownie podnosi stopy procentowe
fot. KAI PFAFFENBACH / / FORUM

Narodowy Bank Rumunii kontynuuje cykl podwyżek stóp procentowych. Rumuński przypadek jest szczególny, bowiem w trakcie pandemii nie sprowadzono tam stóp do niemal zera.

Decyzją Narodowego Banku Rumunii (BNR) referencyjna stopa procentowa została podwyższona z 1,5 proc. do 1,75 proc. Jednocześnie stopa depozytowa pozostała bez zmian na poziomie 1 proc., ale za to stopa lombardowa wzrosła z 2 proc. do 2,5 proc.

Przed dzisiejszą decyzją ekonomiści spodziewali się wzrostu rumuńskich stóp o 0,50 punktu procentowego. Zatem podwyżka tylko o 0,25 pkt. proc. jest niższa od oczekiwań rynku.

Była to druga z rzędu podwyżka stóp procentowych w Rumunii –  do poprzedniej doszło miesiąc temu. Trwający cykl jest natomiast pierwszy od trzech lat. W 2018 r. BNR rozpoczął cykl trzech ruchów w górę, który wywindował stopy z 1,75 proc. do 2,5 proc. Stan ten utrzymywał się aż do wybuchu pandemii, kiedy rumuńskie stopy obniżono o połowę, do 1,5 proc. Dla porównania, w tym samym okresie w Polsce stopy sprowadzono z 1,5 proc. do 0,1 proc. Ostatniej zmiany stóp Rumuni dokonali w styczniu tego roku, obniżając je do 1,25 proc.

Motywem stojącym za dzisiejszą decyzją Narodowego Banku Rumunii była inflacja, która we wrześniu wyniosła 6,3 proc. Bank centralny podniósł niedawno prognozy zakładające inflację na poziomie 5,6 proc. na koniec roku, jednak już teraz wiadomo, że są one zdecydowanie zbyt optymistyczne – choćby przez wzgląd na szybujące ceny ropy i gazu. Październikowe dane o rumuńskiej inflacji poznamy jutro o 08:00.

Stopy procentowe rosną już we wszystkich krajach UE naszego regionu, które zachowały waluty krajowe. W ostatnich miesiącach na Węgrzech referencyjna stopa procentowa wzrosła z 0,6 proc. do 1,8 proc., w Czechach z 0,25 proc. do 2,7 proc., a w Polsce z 0,1 proc. do 1,25 proc.

Podobne ruchy stóp w górę mają za sobą także bardziej rozwinięte od naszego regionu Islandia, Korea Południowa czy Norwegia. Stóp procentowych nie podniósł natomiast jeszcze żaden z głównych banków centralnych świata, do których powszechnie zalicza się amerykańską Rezerwę Federalną, Europejski Bank Centralny, Bank Japonii, Bank Anglii czy Szwajcarski Bank Narodowy.

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jas2
"Rumunia ponownie podnosi stopy procentowe"

A co ma im być lepiej niż nam?
demeryt_69
Znaczit Glapinsky musi odejść? Koszmar!

300_pala
Powiedz mu to rano jak wstanie
men24a
A ty gdybyś miał najgorszego pracownika w firmie też byś go doceniał i jeszcze dołożył 40% podwyżki ? Nigdy nie pojmę pisi myślenia, jakieś takie tępe i niedorzeczne. I jeszcze ta nagroda od prezydenta a 2 lata temu przyznana sama sobie.

Adam Glapiński otrzymał nagrodę specjalną redakcji "Gazety Bankowej" Bankowy
A ty gdybyś miał najgorszego pracownika w firmie też byś go doceniał i jeszcze dołożył 40% podwyżki ? Nigdy nie pojmę pisi myślenia, jakieś takie tępe i niedorzeczne. I jeszcze ta nagroda od prezydenta a 2 lata temu przyznana sama sobie.

Adam Glapiński otrzymał nagrodę specjalną redakcji "Gazety Bankowej" Bankowy Menedżer Roku 2020. Jak wyjaśniono, dostał ją za "bezkompromisową obronę polskiego złotego.
Było to o tyle zastanawiające, że "Gazeta Bankowa" jest kontrolowana przez spółkę powiązaną z PiS. Oprócz tego w skład kapituły przyznającej nagrodę wchodził sam Glapiński.
jas2 odpowiada men24a
Zasłużył. Wzbogacił nasze państwo o grube miliardy złotych, dolarów, euro i o 150 ton złota.
Należy mu się. Czy któryś z jego poprzedników dokonał choć 1/10 z tego?
men24a odpowiada jas2
Wzbogacił czy kupił złoto ? To jakaś sztuka? Prezes NBP powiedział że jak zostanie na drugą kadencję wybrany to kupi złoto, hymm a Ty byś potrafił takiej sztuki dokonać ?
A w jaki sposób wzbogacił nasze państwo o grube miliardy ? Chętnie się dowiem czego i jak tego dokonał.
300_pala odpowiada jas2
Amber gold też kupował zloto

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki