REKLAMA

Rosyjska prasa: własna żywność w miejsce importowanej

2015-04-28 08:41
publikacja
2015-04-28 08:41
fot. REUTERS/Maxim Zmeyev / FORUM

Moskiewski dziennik "Wiedomosti" pisze, że Rosja importowaną dotąd żywność zaczyna zastępować własną produkcją. W sierpniu ubiegłego roku Moskwa - w odpowiedzi na zachodnie sankcje za jej politykę wobec Ukrainy - wprowadziła embargo na produkty rolne z Unii Europejskiej, USA, Kanady, Australii i Norwegii.

Rosja zaczyna zastępować import własną produkcją
Rosja zaczyna zastępować import własną produkcją (fot. Reuters / FORUM)

Gazeta informuje, że wzrost produkcji mięsa, drobiu, ryb i serów w Rosji "jest porównywalny ze spadkiem importu". Autorka publikacji, powołując się na wyniki raportu przygotowanego przez kilka rosyjskich instytucji zauważa, że na razie jednak nie udaje się zastąpić całej importowanej żywności.

Od sierpnia roku ubiegłego do lutego tego roku najbardziej wzrosła produkcja serów - niemal o jedną trzecią (31%) i ryb o jedną piątą (19%). W pierwszych dwóch miesiącach tego roku (w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego) zanotowano wzrost produkcji drobiu o 90 tysięcy ton. To o 31 tysięcy ton więcej niż spadł import. Gorzej jest z mięsem wieprzowym. W tym czasie własna produkcja wzrosła o 57 tysięcy ton, a spadek importu wyniósł 74 tysiące ton.

Najgorsza sytuacja jest z owocami i warzywami. Z powodu cyklu produkcyjnego Rosjanom nie udało się zastąpić importu, chociaż i tu widoczny jest wzrost zakupów u miejscowych producentów - czytamy w gazecie "Wiedomosti".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Moskwa/jj

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~gazda
Rosja osiąga sukcesy we własnej gospodarce, staje się mniej zależna żywnościowo. A tu tak cisza w eterze. Żadnych pochwał Putina. Tylko suche fakty. I Tak ma być, mniej propagandy , a więcej suchych faktów. Rusofobom to nie w smak.
~glon
zastanawiajace jest ze wciagu roku jeszcze nie udalo sie odnowic drzew owocowych.
Chyba ktos beknie za brak wlasnych cytusow bananow i nieszczensych jablek.
na kamczatce maja przeciez idealne warunki jest cieplo od wulkanow i chlodno od bieguna :-)
~polski
takie informacje to tak jak u nas piszą w gazetach .... brakuje rąk do pracy !!!(tak za 1200pln) wiec tak jak u nich .... zastąpiono .... sery plesniowe z francji ...serami zapleśniałymi z podmoskiewskiej fabryki snopowiązałek , która to przeszła reformę i obecnie produkuje nabiał !!
~slavianin
I bardzo dobrze. Gospodarka oparta o wydobycie i eksport surowcow, wytwarzanie i eksport broni nie sprzyja powstawaniu klasy sredniej. Pompuje tylko oligarchow. mniejsze i wieksze przedsiebiorstwa z branż "nieoligarchicznych" owszem. Stopniowo zmieni się układ sił i Rosja będzie się cywilizować.
~gringo
NO TO Polska i UE DOIGRAŁY się.

Powiązane: Rosja blokuje import polskiej żywności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki