Rośnie fiskalizm w Unii Europejskiej

główny analityk Bankier.pl

Trzeci rok z rzędu zwiększyło się jarzmo opodatkowania w krajach Unii Europejskiej. Najcięższym podatkowym piekłem Europy okazała się Francja, ale to w Polsce odnotowano trzeci najwyższy wzrost obciążenia daninami publicznymi.

W 2018 roku suma zapłaconych podatków i składek na ubezpieczenia społeczne w krajach Unii Europejskiej wzrosła do 40,3% produktu krajowego brutto względem 40,2% rok wcześniej i 39,9% w 2016 r. – poinformował Eurostat. Tradycyjnie mocniej opodatkowane były społeczeństwa krajów strefy euro, gdzie relacja danin publicznych do PKB podniosła się z 41,5% do 41,7%.

Udział podatków w PKB w Unii Europejskiej i w strefie euro (w %).
Udział podatków w PKB w Unii Europejskiej i w strefie euro (w %). (Eurostat.)

Rosnący trend represji podatkowej miał swój początek po kryzysie finansowym, którego jednym z następstw było wymuszenie na państwach unijnych ograniczenie deficytów fiskalnych do limitu wyznaczonego przez traktat z Maastricht (3% PKB). W ramach tego dostosowania w latach 2011-14 w wielu krajach UE doszło do zmasowanych podwyżek podatków. Dla porównania jeszcze w roku 2007 podatki w całej UE i strefie euro stanowiły odpowiednio 39,2% oraz 40,1% PKB.

Poszczególne państwa UE znacząco różnią się w skali fiskalizmu. Pomijając Irlandię (gdzie statystyki PKB są sztucznie zawyżone przez transakcje optymalizacji podatkowej), najmniej pazerny fiskus w Unii mają Rumuni, gdzie podatki pochłaniają 27,1% PKB. Tuż za Rumunią znalazła się Bułgaria (29,9%), Litwa (30,5%) oraz Łotwa (31,4%).

(Eurostat.)

Status najcięższego podatkowego piekła stał się udziałem Francji, gdzie państwo opodatkowało gospodarkę stawką 48,4%. Niewiele lepiej było w Belgii (47,2%), Danii (45,9%) i Szwecji (44,4%). W paśmie nieco niższego - ale wciąż bardzo wysokiego - opodatkowania znalazły się Austria (42,8%), Finlandia (42,4%), Włochy (42%) oraz Niemcy i Grecja z takim samym udziałem podatków w PKB na poziomie 41,5%. Dla porównania w znajdującej się poza Unią Szwajcarii podatki pochłaniały tylko 28,1% PKB – czyli prawie tyle, co w Rumunii będącej unijną rekordzistką.

Eurostat policzył też, w których krajach doszło do największych zmian w obciążeniach podatkowych. O dziwo największej redukcji podatków w PKB w 2018 roku dokonała Dania, obniżając tę relację o 0,9 punktu procentowego. Drugie były Węgry, które ścięły podatki o 0,8 pkt. proc. W Finlandii fiskalizm obniżył się o 0,7 pkt. proc. Niższy niż przed rokiem udział podatków w PKB Eurostat odnotował jeszcze w Szwecji, na Łotwie, Malcie, Irlandii i we Włoszech.

Jednakże w pozostałych 20 krajach członkowskich udział podatków w PKB był wyższy niż rok wcześniej. Relacja ta najmocniej wzrosła w Luksemburgu (o 1,6 pkt. proc.), w Rumunii (o 1,3 pkt. proc.) i niestety także w Polsce (o 1,1 pkt. proc.). W naszym kraju pojawiła się m.in. opłata emisyjna, opłata wodna, recyklingowa, danina solidarnościowa, podatek od centrów handlowych i biurowców oraz podwyżka podatku od wynajmu mieszkania. Wpływ miała też zmiana struktury PKB na korzyść konsumpcji opodatkowanej VAT-em oraz działania skarbówki przykręcające śrubę podatnikom w ramach tzw. uszczelniania systemu podatkowego.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 19 loosac

Co w tym dziwnego, chcieli "inzynierow i lekarzy" rapefugees welcome, to teraz trzeba skads kase wytrzasnac xD

! Odpowiedz
3 17 zan

Nawet ci którzy podejmują pracę to ludzie z IQ<90. We Francji idzie się do więzienia za krytykę polityki migracyjnej.

! Odpowiedz
2 6 tergal odpowiada zan

https://www.breitbart.com/europe/2018/07/06/illegal-migrants-20-percent-population-paris-no-go-zone/

! Odpowiedz
0 0 loosac odpowiada tergal

tergal, o ile zgadzam sie pogladami, to breitbart to takie brytyjskie kresy.pl, pikio czy sputnik

! Odpowiedz
4 39 konik_garbusek

Ahaha, mieszkam sobie w Szwajcarii, niedawno obnizyli VAT z 8 % na 7.7 %, niewiele ale zawsze cos. W kantonie Genewa CIT z 24 % do niecalych 14 %, prawie o polowe w dół!!! W całym kraju podatki się obniża, dyskutuje jak byc konkurencyjnym z Maltami, Wegramim, Kuwejtem i innymi tego typu pomysłami. Tymczasem, w UE coraz bardziej za morde i efekty widac, UE to po prostu trup.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 18 tergal

UE to jeden z najbardziej groteskowych pomysłów XX wieku ... do tego Szengen, € i plan Coudenhove-Kalergi czyli samobójstwo Europy!

! Odpowiedz
8 37 1osdg

Liczymy podatki: dochód 10tys zl , vat 2300 , pit 1800 , zus 1300 zł , zostało 4600 ł , podatek 54%
gorszy miesiąc liczymy, dochód 5 tys zł - vat 1150 - pit 900- zus 1300 , zostało 1650 zł -podatek 76% i płatnik vat firma 1 osobowa , nasze podtki to rekord traktując zus jako daninę

! Odpowiedz
8 16 makos061

Po pierwsze masz problem z liczeniem, drugie zus odejmuje się przed pitem a do tego część zusu odpisuje się w sposób bezpośredni od podatku. Pitu w tym wiliczeniu nie będzie wogóle. W 5000 zł vatu zawarte będzie 935 zł ( przy stawce 23% ) a nie 1150.

! Odpowiedz
1 16 1osdg odpowiada makos061

podatek pit liczony od 10tys czy 9.1 tys specjalnie mnie nie zbawia, liczy sie skala danin w stosunku do tego co wypracowuję , w przypadku słabego miesiąca u mnie państwo zabiera 70%- czy to normalne?

! Odpowiedz
6 7 loosac odpowiada 1osdg

Ty poczatkujacy jestes? VATowcy nie licza kwoty brutto, vat oplaca ci klient.
(10k netto -1k3 zus)*0.81=7047 (bo licze, ze jestes normalny i przy takiej kwocie masz juz liniowy)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.