Rośnie fiskalizm w Unii Europejskiej

Krzysztof Kolany2019-11-05 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2019-11-05 06:00
FORUM

Trzeci rok z rzędu zwiększyło się jarzmo opodatkowania w krajach Unii Europejskiej. Najcięższym podatkowym piekłem Europy okazała się Francja, ale to w Polsce odnotowano trzeci najwyższy wzrost obciążenia daninami publicznymi.

W 2018 roku suma zapłaconych podatków i składek na ubezpieczenia społeczne w krajach Unii Europejskiej wzrosła do 40,3% produktu krajowego brutto względem 40,2% rok wcześniej i 39,9% w 2016 r. – poinformował Eurostat. Tradycyjnie mocniej opodatkowane były społeczeństwa krajów strefy euro, gdzie relacja danin publicznych do PKB podniosła się z 41,5% do 41,7%.

Udział podatków w PKB w Unii Europejskiej i w strefie euro (w %). / Eurostat.

Rosnący trend represji podatkowej miał swój początek po kryzysie finansowym, którego jednym z następstw było wymuszenie na państwach unijnych ograniczenie deficytów fiskalnych do limitu wyznaczonego przez traktat z Maastricht (3% PKB). W ramach tego dostosowania w latach 2011-14 w wielu krajach UE doszło do zmasowanych podwyżek podatków. Dla porównania jeszcze w roku 2007 podatki w całej UE i strefie euro stanowiły odpowiednio 39,2% oraz 40,1% PKB.

Poszczególne państwa UE znacząco różnią się w skali fiskalizmu. Pomijając Irlandię (gdzie statystyki PKB są sztucznie zawyżone przez transakcje optymalizacji podatkowej), najmniej pazerny fiskus w Unii mają Rumuni, gdzie podatki pochłaniają 27,1% PKB. Tuż za Rumunią znalazła się Bułgaria (29,9%), Litwa (30,5%) oraz Łotwa (31,4%).

/ Eurostat.

Status najcięższego podatkowego piekła stał się udziałem Francji, gdzie państwo opodatkowało gospodarkę stawką 48,4%. Niewiele lepiej było w Belgii (47,2%), Danii (45,9%) i Szwecji (44,4%). W paśmie nieco niższego - ale wciąż bardzo wysokiego - opodatkowania znalazły się Austria (42,8%), Finlandia (42,4%), Włochy (42%) oraz Niemcy i Grecja z takim samym udziałem podatków w PKB na poziomie 41,5%. Dla porównania w znajdującej się poza Unią Szwajcarii podatki pochłaniały tylko 28,1% PKB – czyli prawie tyle, co w Rumunii będącej unijną rekordzistką.

Eurostat policzył też, w których krajach doszło do największych zmian w obciążeniach podatkowych. O dziwo największej redukcji podatków w PKB w 2018 roku dokonała Dania, obniżając tę relację o 0,9 punktu procentowego. Drugie były Węgry, które ścięły podatki o 0,8 pkt. proc. W Finlandii fiskalizm obniżył się o 0,7 pkt. proc. Niższy niż przed rokiem udział podatków w PKB Eurostat odnotował jeszcze w Szwecji, na Łotwie, Malcie, Irlandii i we Włoszech.

Jednakże w pozostałych 20 krajach członkowskich udział podatków w PKB był wyższy niż rok wcześniej. Relacja ta najmocniej wzrosła w Luksemburgu (o 1,6 pkt. proc.), w Rumunii (o 1,3 pkt. proc.) i niestety także w Polsce (o 1,1 pkt. proc.). W naszym kraju pojawiła się m.in. opłata emisyjna, opłata wodna, recyklingowa, danina solidarnościowa, podatek od centrów handlowych i biurowców oraz podwyżka podatku od wynajmu mieszkania. Wpływ miała też zmiana struktury PKB na korzyść konsumpcji opodatkowanej VAT-em oraz działania skarbówki przykręcające śrubę podatnikom w ramach tzw. uszczelniania systemu podatkowego.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (48)

dodaj komentarz
loosac
Co w tym dziwnego, chcieli "inzynierow i lekarzy" rapefugees welcome, to teraz trzeba skads kase wytrzasnac xD
zan
Nawet ci którzy podejmują pracę to ludzie z IQ<90. We Francji idzie się do więzienia za krytykę polityki migracyjnej.
tergal odpowiada zan
https://www.breitbart.com/europe/2018/07/06/illegal-migrants-20-percent-population-paris-no-go-zone/
loosac odpowiada tergal
tergal, o ile zgadzam sie pogladami, to breitbart to takie brytyjskie kresy.pl, pikio czy sputnik
konik_garbusek
Ahaha, mieszkam sobie w Szwajcarii, niedawno obnizyli VAT z 8 % na 7.7 %, niewiele ale zawsze cos. W kantonie Genewa CIT z 24 % do niecalych 14 %, prawie o polowe w dół!!! W całym kraju podatki się obniża, dyskutuje jak byc konkurencyjnym z Maltami, Wegramim, Kuwejtem i innymi tego typu pomysłami. Tymczasem, w UE coraz bardziej Ahaha, mieszkam sobie w Szwajcarii, niedawno obnizyli VAT z 8 % na 7.7 %, niewiele ale zawsze cos. W kantonie Genewa CIT z 24 % do niecalych 14 %, prawie o polowe w dół!!! W całym kraju podatki się obniża, dyskutuje jak byc konkurencyjnym z Maltami, Wegramim, Kuwejtem i innymi tego typu pomysłami. Tymczasem, w UE coraz bardziej za morde i efekty widac, UE to po prostu trup.
tergal
UE to jeden z najbardziej groteskowych pomysłów XX wieku ... do tego Szengen, € i plan Coudenhove-Kalergi czyli samobójstwo Europy!
1osdg
Liczymy podatki: dochód 10tys zl , vat 2300 , pit 1800 , zus 1300 zł , zostało 4600 ł , podatek 54%
gorszy miesiąc liczymy, dochód 5 tys zł - vat 1150 - pit 900- zus 1300 , zostało 1650 zł -podatek 76% i płatnik vat firma 1 osobowa , nasze podtki to rekord traktując zus jako daninę
makos061
Po pierwsze masz problem z liczeniem, drugie zus odejmuje się przed pitem a do tego część zusu odpisuje się w sposób bezpośredni od podatku. Pitu w tym wiliczeniu nie będzie wogóle. W 5000 zł vatu zawarte będzie 935 zł ( przy stawce 23% ) a nie 1150.
1osdg odpowiada makos061
podatek pit liczony od 10tys czy 9.1 tys specjalnie mnie nie zbawia, liczy sie skala danin w stosunku do tego co wypracowuję , w przypadku słabego miesiąca u mnie państwo zabiera 70%- czy to normalne?
loosac odpowiada 1osdg
Ty poczatkujacy jestes? VATowcy nie licza kwoty brutto, vat oplaca ci klient.
(10k netto -1k3 zus)*0.81=7047 (bo licze, ze jestes normalny i przy takiej kwocie masz juz liniowy)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki