Rosja dokręca gaz. Węgiel i drewno idą jak woda

Wystarczyło kilka alarmujących informacji o przykręceniu kurka z gazem przez rosyjski Gazprom, by zaczął się ruch na składach z węglem i drewnem - pisze "Gazeta Wyborcza".

Źródło: EastNews

I choć PGNiG uspokajało, że wszystko jest pod kontrolą i ma pełne magazyny, to ludzie, którzy ogrzewają domy błękitnym paliwem przestraszyli się nie na żarty i ruszyli na zakupy.

Ostatnio wzmożone obroty odnotowują więc handlujący węglem oraz drewnem do kominka, choć zazwyczaj następowało to z pierwszymi jesiennymi chłodami.

Nie narzekają też montujący kominki. Telefon się grzeje - każdy chce kominek na wczoraj; Putin chyba na serio wystraszył ludzi - zaciera ręce pan Grzegorz z Lublina.

(PAP)

rda/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~intes

A.Szechter vel A. Michnik(nagrany u Gudzowatego)wygadał się przy gorzale ,że w jego redakcji rezyduje były S-bek.Na początku ruskiej agresji (jeszcze na Krym) tenże naczelny z Czerskiej użył sformułowania :,,lepszy Putin niż Rasputin,,.czyli zakamuflowane nieudolnie poparcie Putina.Wyrażnie nie w smak pismakom z Czerskiej powszechna światowa krytyka p.płk KGB.Oficjalnie,owszem coś tam będą przebąkiwać (w stylu Cioska)o niepotrzebnej wojnie(lepiej by może było aby Ukraina sama zrzekła się praw do Doniecka a jeszcze lepiej by przystąpiła do Federacji Rosyjskiej-wtedy osiągnie powszechny dobrobyt i,, pełną demokrację,,-taką jak po panowaniem czerwonego agresora panuje w Rosji-ech ta nostalgia GW i AM !!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~s6

Wg mnie Polska na zakręceniu gazu tylko by skorzystała ekonomicznie. Rozszedł by się polski węgiel, którego miliony ton leży na zwałach koło kopalń. Dodatkowo kopalnie pracują na 20%.Niektóre kopalnie mają stacje odmetanowania, dzięki którym odzyskują metan z powietrza, którym wentylowana jest kopalnia.Elektrociepłownie mamy węglowe. Prąd jest z węgla. Kupić kuchenkę indukcyjną i gotować prądem.Wiadomo, że na zimę ludzie kupują opał - to żadna nowość redaktorku.Jak nie płynie gaz, to w drugą stronę nie płyną też dolary, które popłyną do polskich kopalń.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Tomasz

CZŁOWIEKU o czym ty piszesz, zużycie gazu w gospodarstwach domowych to ułamek zapotrzebowania kraju na błękitne paliwo. Zakłady syntez chemicznych , one zużywają naj więcej, a bez gazu niestety nie działają w ogóle. Czyli Zakłady Azotowe Puławy, Tarnów czy Police, i tak np. ZA Puławy zużywają rocznie ok 1 mld m3 gazu ziemnego nie mniej Orlen czy Tarnów a całe zużycie gazu w Polsce to ok 14 mld m3 rocznie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~s6 odpowiada ~Tomasz

Moim zdaniem robić elektrownie przyzakładowe na importowany niepewny gaz, to jest błąd ekonomiczny i strategiczny.

! Odpowiedz
0 0 ~s6 odpowiada ~Tomasz

Może dobrym pomysłem przy wielkich zakladach byłyby: elektrownia geotermalna, farma wiatrowa lub po prostu elektrociepłownia węglowa. Po co płacić dolary szantażystom.

! Odpowiedz
0 0 ~Jan324

Węgiel przed zimą zawsze był kupowany chętniej. Nie znaczy to, że ci którzy mają piece na gaz kupią węgiel aby napalić nim w piecu gazowym. Węgiel jest drogi w handlu i nikt nie kupi go więcej niż potrzebuje i niewiele pomoże to kopalniom bo zużycie przez gospodarstwa domowe procentowo do całości jest niewielkie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~labul

dlatego wzrosło zapotrzebowanie na alkohol, gazownictwo się rozwija

! Odpowiedz
3 2 ~Majka

Chiny przechodza na geotermie i "inteligentne klimatyzacje" - w nieszczesliwej Europie rabaj drzewo i zryj jablka...

! Odpowiedz
0 10 ~Pola

Trzy lata temu rozwiazałem umowę z gazownią. Koszty samego licznika (60zł)są większe niż koszt prądu zużywanego miesięcznie do gotowania. Mam dwa piece: na gaz i węgiel (drzewo).Ciepłą wodę użytkową mam z paneli lub CO. Dom ogrzewam brykietem drzewnym i węglem. Kiedy jest na prawdę zimno i nie mam czasu, są dwie 50l butle LPG podpięte pod piec gazowy, które wystarczają na dwa tygodnie grzania.Koszt ogrzewania ocielopnego domu o pow. 200m.kw. to w tej konfiguracji 1500..2000zł/sezon.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 ~xxmen

Rusaki zakręcając gaz sami sobie zaciskają pętlę na szyi, jak tak lubią to powodzenia !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil