REKLAMA

Rosja: budżetówka bez kart Visa i Mastercard

Michał Kisiel2018-07-02 09:37analityk Bankier.pl
publikacja
2018-07-02 09:37

Jeden z rosyjskich banków zdecydował się na zablokowanie kart Visa i Mastercard części swoich klientów, donosi gazeta „Vedomosti”. To wynik wejścia w życie nowego prawa, które wymaga, aby wynagrodzenia budżetówki i transfery z budżetu trafiały na konta, do których wydano lokalny plastik - Mir.

Rosja robi kolejny krok w stronę uniezależnienia swojego systemu płatniczego od zagranicznych potentatów. W grudniu 2015 r. ruszył lokalny schemat kart płatniczych Mir, którego operatorem jest NSPK (Krajowy System Kart Płatniczych). Jego geneza jest ściśle związana z polityką. Powstał jako alternatywa wobec organizacji płatniczych o amerykańskich korzeniach, które kontrolowały 90 proc. rosyjskiego rynku kartowego.

/ http://mironline.ru/

Prace nad rosyjskim plastikiem znacznie przyspieszyły po incydencie, który miał miejsce w marcu 2014 r. Wówczas organizacje Visa i Mastercard zawiesiły przetwarzanie transakcji kartami wydanymi przez trzech rosyjskich kredytodawców. Amerykańskie firmy wskazywały wtedy, że radykalny krok został wymuszony przez sankcje nałożone przez USA po aneksji Krymu. Projekt lokalnej karty objął patronatem bank centralny, a w proces zaangażował się prezydent Putin.

W połowie 2018 r. lista uczestników schematu Mir liczy już 347 pozycji, a system przetwarza dziennie ponad 30 mln transakcji. Do portfeli rosyjskich klientów trafiło 37 mln plastików. NSPK współpracuje także przy projekcie stworzenia lokalnej karty dla Republiki Autonomicznej Krymu.

Od 1 lipca 2018 r., jak donosi gazeta „Vedomosti”, pracownicy sektora budżetowego i odbiorcy stypendiów mogą otrzymywać przelewy wyłącznie na rachunki, do których wydano kartę Mir (lub nie wydano żadnego plastiku). Takie rozwiązanie wymusiła ustawa o krajowym systemie płatności. Wzbudza ona jednak wątpliwości interpretacyjne dotyczące postępowania z rachunkami, które powiązane są z kartami Visa i Mastercard.

Jeden z banków, Uralsib, podjął decyzję o zablokowaniu kart noszących logo zagranicznych organizacji klientom, którzy podpadają pod nową regulację. Pracownicy budżetówki nie będą mogli już korzystać z plastików Visa i Mastercard. Gazeta wskazuje, że większość instytucji, w tym giganci tacy jak Sberbank, zdecydowało się na inne rozwiązanie – otwarcie nowych rachunków dla klientów i wydanie im kart lokalnego rosyjskiego systemu.

„95 proc. pracowników państwowych zostało przeniesionych do Mir, poinformował przedstawiciel banku centralnego w środę” – donoszą "Viedomosti". Grono objętych regulacjami liczy 17 mln osób. Plastiki Mir nie są akceptowane, z nielicznymi wyjątkami, poza granicami Rosji. Globalna ekspansja jest jednak jednym z celów strategicznych schematu. Dla podróżujących Rosjan brak dostępu do kart Visa i Mastercard może być utrudnieniem w wakacyjnych wojażach.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
iluminat
Bravo Bracia Słowianie ,może nasze niemoty / matoły czegoś się nauczą i nie będą żydom kasy napychać po kieszeniach.
ajwaj
W PL by sie takie przydalo :)
Za granice Rosjanie biora chinskie karty UnionPay
""Chińskie karty płatnicze wyprzedzają Visę i Mastercarda""
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Chinskie-karty-platnicze-wyprzedzaja-Vise-i-Mastercarda-7519363.html

MIR=pokój(nie wojna)
""bezpłatna emisja
W PL by sie takie przydalo :)
Za granice Rosjanie biora chinskie karty UnionPay
""Chińskie karty płatnicze wyprzedzają Visę i Mastercarda""
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Chinskie-karty-platnicze-wyprzedzaja-Vise-i-Mastercarda-7519363.html

MIR=pokój(nie wojna)
""bezpłatna emisja i preferencyjne dalsze usługi, zgodnie z programem wsparcia państwa; zastosowanie w produkcji najnowszych technologii i oprogramowania, które zwiększają niezawodność i bezpieczeństwo takich rozwiązań.
Karty są niezawodnie chronione przed zdalnym odczytem i przechwyceniem sygnału. Możliwość bezstykowej płatności przyspiesza proces płatności za towary i usługi; wsparcie dla pracy z elektronicznymi panelami sterowania, które pozwala na zdalne opłacanie partnerów towarów i usług.
możliwość uczestnictwa w różnych akcjach, co pozwala na zakup towarów i usług po znacznej zniżce.""
ajwaj
Na marginesie - od ca 4 lat UnionPay w Polsce, w wielu aspektach najkorzystniejsze
jkendy
No i ruskie auta by ci się przydały np zaporożec.
tindala
Najlepiej gdyby były drewniane, z ojczystego świerku syberyjskiego. Pachniałyby ładnie i nie tonęły w razie katastrofy morskiej. I można by nimi ekologicznie napalić w piecu.
ajwaj odpowiada jkendy
ty czytasz temat ? calkiem nie pasuje do twojej wklejki :)
ajwaj odpowiada tindala
drewniane to waszym PISo-WOTcie, kasy nie ma to niedzielne szkólki trenuja na modelach szybowców i makietach sprzetu :)
wektorwg odpowiada ajwaj
Che che Ruski troll zatopiony

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki