Dlaczego NBP kupił złoto? Adam Glapiński wyjaśnia w rozmowie z Roksaną Węgiel

Narodowy Bank Polski nie chciał odpowiedzieć dziennikarzom, ale powiedział dzieciom. Indagowany przez Roksanę Węgiel prezes Adam Glapiński ujawnił motywy stojące za zeszłorocznymi zakupami złota. 

(NBP)

– My w tej chwili mamy poważny zasób (złota – przyp. red.) wystarczający według standardów międzynarodowych. I w ostatnim czasie go zwiększyliśmy. W zeszłym roku kupiliśmy jeszcze 25 ton złota. Zgodnie z tym, czego oczekiwali Polacy – powszechnie wyrażano opinię, że powinniśmy go kupować więcej. Więc kupiliśmy go więcej – powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński pytany przez nastoletnią piosenkarkę Roksanę Węgiel, która odpytywała prezesa NBP z okazji Dnia Dziecka. Nagranie tej rozmowy przeprowadzonej z okazji Dnia Dziecka opublikował sam NBP.

Wyznanie to jest o tyle interesujące, że jeszcze jesienią ani biuro prasowe NBP, ani prezes Glapiński nie byli zbyt skorzy do zwierzeń w kwestii pierwszych od 20 lat zakupów królewskiego metalu.

–  Narodowy Bank Polski nie komentuje i nie przekazuje informacji o bieżących działaniach w zakresie zarządzania rezerwami dewizowymi oraz wykorzystania innych instrumentów wynikających z zadań banku centralnego - komunikat tej treści we wrześniu otrzymaliśmy w odpowiedzi od NBP.

– Koń jaki jest, każdy widzi. Wiedzą państwo, że jakieś działania się realizują. Jak dalece te działania idą, to tego państwu nie powiem, bo nie informujemy o takich operacyjnych działaniach. Raz w roku mają państwo dobrą informację zbiorczą na temat tego, jak wygląda struktura naszych rezerw. Zarząd podjął jakieś decyzje i trochę tę strukturę zmieniamy, nie tylko w tym zakresie, co jest normalne i różne kraje stosownie do swoich potrzeb to robią – odpowiedział podczas październikowej konferencji prasowej prezes NBP.

Przypomnijmy, że pod koniec września poinformowaliśmy, że Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w XXI wieku zwiększył rezerwy złota. NBP zrobił to bez rozgłosu i bez oficjalnego komunikatu. Po prostu wykazał zwiększenie rezerw złota w danych o płynnych aktywach i pasywach. Polski bank centralny kupował kruszec od lipca do października, łącznie powiększając swoje zasoby z 102,9 do 128,6 ton. Późniejsze dane już nie pokazały zwiększenia rezerw złota NBP.

W ten sposób Polska stała się pierwszym krajem Unii Europejskiej, który w XXI wieku dokonał zwiększenia rezerw złota. W ślady NBP poszedł Węgierski Bank Narodowy, który w październiku poinformował o 10-krotnym zwiększeniu zasobów „barbarzyńskiego reliktu”, kupując ponad 28 ton metalu.

– Po co bank w ogóle trzyma złoto? – zapytała Roksana Węgiel

- Złoto jest tym szlachetnym nośnikiem wartości, które przechowują wszystkie banki centralne na świecie (…) Dlatego że w trudnych czasach jest takim łatwo wymienialnym i łatwo przesuwalnym z jednego miejsca w drugie symbolem wartości. Każdy bank w swoim skarbcu albo zagranicą – to jest jego wybór – przechowuje ileś tam ton złota. W naszym przypadku jest to 110 ton w tej chwili (według najnowszych dostępnych danych NBP dysponuje 128,6 tonami złota – przyp. red.) – odpowiedział prezes NBP Adam Glapiński.

- W trudnych sytuacjach, o których nie ma co mówić: kryzysu czy – nie daj Boże – wojny, złoto jest podstawowym nośnikiem wartości, które nie podlega żadnemu zakwestionowaniu i może być używane – dodał prezes Adam Glapiński. Przy okazji przypominając dramatyczną epopeją polskiego złota w czasie II wojny światowej.

Podejście banków centralnych do roli złota diametralnie zmieniło się po wybuchu kryzysu finansowego w 2008 roku. Wcześniej bankierzy centralni wyprzedawali „barbarzyński relikt” po tym, jak w latach 70. i 80. został on odsunięty od systemu monetarnego. Po 2008 roku europejskie banki centralne nagle zaprzestały wyprzedaży rezerw złota. Żółty metal zaczęły za to kupować kraje rozwijające się. W latach 2011-17 banki centralne nabywały średnio po 514 ton rocznie.

Roksana Węgiel to zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji "The Voice Kids" i 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. 

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 plutarch

Lud domagał się, żeby dokupili złota. Już nie eksperci rządzą, tylko wola ludu. Jesteśmy ludowym krajem i ta ludowość może nam wyjść... jak zwykle wychodzi.

! Odpowiedz
7 10 histeryk

Czy on naprawdę powiedział, że kupili złoto, bo takie było powszechne przekonanie Polaków i powszechna wola, że trzeba tego złota dokupić? Ha ha ha ha ha.
Pamiętam, jak w Zamościu na targu kilka lat temu sprzedawcy pamiątek mówili, że trzeba by dokupić tego złota, bo trochę mało. To samo gadali w Nowym Targu na dworcu...
Czy oni nawet w dzień dziecka muszą robić ze wszystkiego propagandę?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 5 3morza

Ciekawe ile ta pani zarabia :)

! Odpowiedz
3 15 1a2b

Ja pierdzielę. Ręce opadają.

! Odpowiedz
35 32 antybolszewik

Po kilku aferach NBP wydaje kolejne fundusze na ocieplanie wizerunku "jurnego Glapcia".
Tak się bawią urzędnicy za pieniądze Polaków

! Odpowiedz
14 25 wataha

Cyrk, nawet Węgiel się w to idealnie wpisuje

! Odpowiedz
7 33 franko72oppl

".. Zgodnie z tym, czego oczekiwali Polacy – wiadomo, że Polacy chcieliby żeby nasze złoto było zdeponowane w Warszawie, a nie w Londynie - czy pan prezes dostosuje się do oczekiwań większości ?

! Odpowiedz
20 37 jerzy.kopinski

Polacy oczekiwali więc NBP kupił złoto. Ten Glapiński to lubi sobie zażartować. Ponoć polskiego złota nie ma w Polsce, tylko w Londynie. Ciekawe czy aby nie zostanie "zużyte" na zadośćuczynienie żydowskim roszczeniom?

! Odpowiedz
41 43 ajwaj

A gdzie to zloto lezy ?
W PL czy u anglo-sasów ?
Bo im np. podaj reke, to sie potem palców nie doliczysz.
Inaczej - to kwity na zloto, a nie zloto

! Odpowiedz
4 49 jg94

Nie wiadomo co się będzie działo z $ i nie wiadomo czym się stanie renminbi, zakup złota to dobry pomysł. Szkoda ze zamiast jego kupiliśmy papiery na 'posiadanie zlota'

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -1,45% 1 426,40
2019-07-19 22:59:00
USD/PLN 0,41% 3,7876
2019-07-19 22:59:00
EUR/PLN -0,10% 4,2495
2019-07-19 22:59:00
EUR/USD -0,50% 1,1220
2019-07-19 22:59:00
CHF/PLN 0,23% 3,8518
2019-07-19 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil