REKLAMA

Rodzicielstwo w Polsce. 13 proc. żałuje, że ma dzieci [Badanie]

2021-07-23 07:50
publikacja
2021-07-23 07:50
Rodzicielstwo w Polsce. 13 proc. żałuje, że ma dzieci [Badanie]
Rodzicielstwo w Polsce. 13 proc. żałuje, że ma dzieci [Badanie]
fot. juninatt / / Shutterstock

Nawet 13 proc. polskich rodziców żałuje, że zdecydowało się na posiadanie dziecka - wynika z badania Uniwersytetu SWPS. Rodzice, którzy żałują posiadania dzieci, częściej mieli traumatyczne dzieciństwo, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju - podają badacze.

Mimo że np. 95 proc. mieszkańców USA, 93 proc. Europejczyków i 95 proc. Europejek deklaruje, że chciałoby mieć dzieci, to bycie rodzicem nie zawsze daje szczęście. Wskazuje na to badanie przeprowadzone przez doktora Konrada Piotrowskiego z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu.

Według wyników tego badania nawet aż 13 proc. polskich rodziców nie jest zadowolonych ze swojego wyboru dotyczącego posiadania dziecka. Wcześniejsze projekty badawcze sugerowały już, że w podobnej sytuacji jest nawet 8 proc. rodziców w USA i w Niemczech.

Niewielkie analizy sprawdzały już też powody takich rezultatów, ale brakowało obszernych badań reprezentatywnych dla całego kraju. Psycholog z Poznania przeprowadził tymczasem ankiety wśród 1775 polskich rodziców w wieku od 18 do 40 lat oraz w dodatkowej grupie 1280 mających dzieci osób w wieku 18-30 lat.

Badacze pytali ich m.in. o to, czy podjęliby taką samą decyzję dotycząca rodzicielstwa, gdyby mogli cofnąć się w czasie. Uczestnicy odpowiadali też na pytania związane z ich stanem psychicznym, sytuacją społeczną i demograficzną.

W pierwszej grupie 13,6 proc., a w drugiej - 10,7 proc. badanych wyraziło żal, że jest rodzicami. Osoby żałujące decyzji o rodzicielstwie pochodziły z różnych grup społecznych.

„Odkryliśmy, że rodzice, którzy żałują posiadania dzieci, częściej mieli traumatyczne dzieciństwo naznaczone przemocą i odrzuceniem, mają wyższy poziom objawów depresyjnych i niepokoju, są wrażliwsi na ocenę i krytykę, a także doświadczają silnego wypalenia. Żal związany z byciem rodzicem wiązał się też z sytuacją finansową. Także wychowywanie dziecka samemu zwiększa prawdopodobieństwo, że rodzic będzie żałował posiadania dziecka” - wyjaśnia autor pracy, która ukazała się na łamach pisma „PLOS ONE”.

Naukowcy podkreślają jednak, że zauważone korelacje niekoniecznie świadczą o związku przyczynowo-skutkowym. Przyszłe badania będą dopiero mogły jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o przyczyny żalu i pogłębić zrozumienie zjawiska, sprawdzając np. jak różne jego nasilenie wpływa na rozwój dzieci.

Naukowcy podejrzewają, że samopoczucie w roli rodzica jest silnie uwarunkowane osobowościowo i co więcej żal może nasilać psychopatologię wśród rodziców oraz wzmacniać destrukcyjne postawy wobec dzieci.

Wyniki wskazują więc na to, że żal związany z byciem rodzicem to ważna społeczna i psychologiczna kwestia, a zdaniem badaczy pomóc mogą odpowiednie działania z zakresu zdrowia publicznego, w tym wsparcie dla rodziców z problemami. Bo jak zwracają uwagę naukowcy, żal za bycie rodzicem obciąża nie tylko dorosłego, ale prawdopodobnie negatywnie oddziałuje na dziecko.

Jak podkreślają specjaliści z Uniwersytetu SWPS rzadko myślimy o tym, że rodzicielstwo wiąże się również z pewnym ryzykiem, gdyż jest to decyzja, której konsekwencje będą towarzyszyć nam do końca życia. Nawet rozwód, czy zerwanie kontaktu z dzieckiem nie zmieniają świadomości bycia rodzicem - zwracają uwagę psycholodzy. Jednocześnie nie da się przewidzieć swojego samopoczucia w nowej roli, zanim się jej w pełni nie podejmie - opieka nad cudzym dzieckiem nie daje pełnego obrazu bycia rodzicem.

Marek Matacz

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (30)

dodaj komentarz
prs
Tym co twierdza podobnie do tych nieszczesliwych 13tu procent proponuje dobrze sie zastanowic kto w razie potrzeby poda im.. szklanke wody na stare lata..
jpelerj
Zybertolisz. A kto poda temu, czyje dzieci wyjechały do Australii? Anglii? Niemiec?
prs odpowiada jpelerj
Problem tych, ktorzy tak kombinowali, ze ich dzieci musialy wyjechac?..
vonmisses
Każdy mężczyzna winien spłodzić tyle potomstwa, ile spłodzili najwięksi Polacy XX wieku. JPII i Jarosław I Kaczyński.
kenn
Przynajmniej będzie naturalna depopulacja, i ta narzucona przez światowe rządy już nie przejdzie tak łatwo :P
kimdzonk
podobno to jest portal finansowy a tu taki bełkot !!! pytaliście fachowcy z Bankiera wszystkich rodziców co mają dzieci ? czy powtarzacie tu jakąś lewackę propagandę ???? ten portal to już kompletne dno i wodorosty ... !!!
1a2b
Dziecko jest świetną gwarancją spłaty kredytu. Nic lepiej nie formatuje niż dziecko. Wszyscy chcą cudzych dzieci, banki, kościół, szkolnictwo, armia, pederaści itd.
rekin1986
Wszystko się porobiło wygodne kiedyś ludzie mieli po 8 dzieci i nie marudzili dzisiaj marudzą przy jednym

Moja mama miała 7 starszego rodzeństwa każde wyszło z domu została tylko jedna siostra z rodzicami na starość mieszka w tym domu do dzisiaj po ich śmierci jej dzieci się pobudowały o 2 działki dalej
Wszystko się porobiło wygodne kiedyś ludzie mieli po 8 dzieci i nie marudzili dzisiaj marudzą przy jednym

Moja mama miała 7 starszego rodzeństwa każde wyszło z domu została tylko jedna siostra z rodzicami na starość mieszka w tym domu do dzisiaj po ich śmierci jej dzieci się pobudowały o 2 działki dalej nikt nie narzekał

Dzisiaj większość ludzi zarówno faceci jak i kobiety to nie materiał na małżeńśśtwo a co dopiero na rodzica dla dzieci wystarczy posłuchać w robocie w kuchni przy śniadaniu to włos na głowie się jeży co druga samotnie wychowująca bo się okazało , że facetowi była potrzebna tylko do łóżka a dziecko to wypadek przy pracy liczyła , że jak dziecko przyjdzie na świat to facet zechce być na stałe a tu lipa

Cóż jak się kieruje emocjami a nie zdrowym rozsądkiem to potem za głupotę się płaci szkoda , że największą za płacą potem dzieci gdy się będą wychowywać w rozbitym związku ale tak to jest jak się długo siedzi w związku typu friend with benefits a potem cholernie ciężko z niego wyjść

Nie jest prawdą , że nie da się pogodzić pracy z wychowaniem dzieci wszystko da się zrobić tylko potrzebna jest dobra koordynacja zadań
zenonn
Kiedyś wszystko było inaczej. Ludzie mieli inne cele, priorytety.
Kiedyś mieli jedną parę butów, tylko na specjalne okazje, normalnie boso
Dziś oczekuje się zaspokojenia najpierw potrzeb materialnych, potem dzieci.
Zanim zaspokoi się potrzeby materialne chodzi się do szkół, studiuje.
Garstka studentek zostaje
Kiedyś wszystko było inaczej. Ludzie mieli inne cele, priorytety.
Kiedyś mieli jedną parę butów, tylko na specjalne okazje, normalnie boso
Dziś oczekuje się zaspokojenia najpierw potrzeb materialnych, potem dzieci.
Zanim zaspokoi się potrzeby materialne chodzi się do szkół, studiuje.
Garstka studentek zostaje matkami, co jest najlepszym czasem na rozród, nawet jak tego nie planowały. Po krótkim zauroczeniu przychodzi proza życia i pretensje do partnera. Zmiana partnera. Paczworkowe dzieci.

Dziś też są ludzie mający mnóstwo dzieci, nawet elity z pierwszych stron gazet, jak były prezydent, były minister, aktualny wojewoda mazowiecki.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki