REKLAMA

Redukcja do 2400 etatów w Alior Banku. Wiemy, na co mogą liczyć zwalniani pracownicy

Weronika Szkwarek2016-12-16 13:33redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-12-16 13:33

Wczoraj odbyły się negocjacje związków zawodowych z przedstawicielami zarządu Alior Banku w sprawie przebiegu zwolnień grupowych. Związkowcom udało się obniżyć maksymalną liczbę zwolnień i ocalić tym samym 200 etatów – dowiedziała się redakcja Bankier.pl.

Podstawowym zarzutem wobec banku podczas wczorajszych obrad było, zdaniem związkowców, nieprzedstawienie nowej struktury organizacyjnej firmy. Z uwagi na to uchybienie strona związkowa nie była w stanie przygotować konkretnego projektu, który pozwoliłby na ograniczenie skali zwolnień i pozostawienie większej liczby stanowisk - wynika z rozmowy Bankier.pl z przedstawicielką związków zawodowych Dialog 2005, działających w Alior Banku.

fot. / / FORUM

Kogo zwolni Alior Bank

Zapytaliśmy Alicję Jędrych, przewodniczącą związku zawodowego „Dialog2005”, o przebieg obrad.
– Były to twarde negocjacje zarówno z naszej strony, jak i ze strony zarządu banku – komentuje. Wczorajsze spotkanie z pracodawcą pozwoliło jedynie oszacować maksymalną liczbę zwolnień i je ograniczyć o ok. 200 etatów - ostatecznie Alior Bank zwolni do 2400 osób. Będziemy jeszcze pracować, aby przygotować rozwiązania, które pozwolą w przyszłości wpłynąć na ich ograniczenie.

– Do końca 2017 r. proces ten mógłby objąć maksymalnie 2600 pracowników, w tym kadrę kierowniczą, ekspertów i specjalistów w centrali oraz w sieci sprzedaży. Docelowa liczba osób objętych optymalizacją zatrudnienia zostanie określona po zakończeniu konsultacji z organizacjami związkowymi – podaje bank w oficjalnym stanowisku.

Według informacji przekazanych redakcji Bankier.pl przez Alicję Jędrych, zwolnieniom będą podlegać pracownicy likwidowanych stanowisk, którzy uzyskają najsłabsze oceny pracownicze. Pod uwagę zostaną wzięte przede wszystkim wyniki sprzedaży oraz staż pracy.

Na co mogą liczyć zwolnieni pracownicy Alior Banku

Alior Bank, o ile będzie taka możliwość, zaproponuje części pracowników zatrudnienie w innych lokalizacjach. Pakiet relokacyjny wyniesie 12 tys. złotych brutto i ma pozwolić członkom załogi pokryć koszty związane z przeprowadzką. – Jako związkowcy będziemy pilnować, aby osoby, które wyrażą gotowość do podjęcia pracy po podpisaniu wypowiedzenia z winy pracodawcy, mogły wrócić na utracone miejsca pracy lub miały szansę skorzystać z wewnętrznych szkoleń, które pozwoliłyby zająć nowe stanowiska  – komentuje Jędrych.

Zwolnieni pracownicy będą mogli liczyć na dodatkowe odszkodowania (wynoszące bazowo 6,5 tys. złotych brutto) zależnie od stażu pracy:

- poniżej jednego roku stażu – równowartość jednej odprawy,

- od jednego do trzech lat stażu – równowartość  2,5 odpraw,

- od trzech do sześciu lat stażu – równowartość  4,5 odpraw.

Ponadto związkowcom udało się powołać do życia wewnętrzną komisję, która będzie zajmować się rozpatrywaniem wniosków o przywrócenie do pracy osób w trudnej sytuacji.

Jędrych w rozmowie z Bankier.pl komentuje, że podstawowym defektem negocjacji było nieprzedstawienie nowej struktury organizacyjnej firmy. Na tę chwilę nie można wskazać również, ile stanowisk zostanie z całą pewnością zlikwidowanych, jednak żaden z pracowników dotkniętych restrukturyzacją nie otrzyma wypowiedzenia jeszcze przed świętami.

Oświadczenie Alior Banku

Informujemy, że wczoraj zakończył się proces konsultacji  Pracodawcy ze Związkami Zawodowymi działającymi w Alior Banku w sprawie warunków na jakich zostanie przeprowadzony proces zwolnień grupowych w Alior Banku. Rezultatem rozmów jest podpisane przez wszystkie strony Porozumienie.

Zgodnie z zapisami porozumienia konsultacje dotyczyły wszystkich zagadnień wskazanych w ustawie 

o związkach zawodowych i wyczerpały wszelkie kwestie z nimi związane. W trakcie rozmów omówiono w szczególności powzięty przez Spółkę zamiar przeprowadzenia grupowego zwolnienia, możliwości jego uniknięcia lub zmniejszenia, sprawy pracownicze związane ze zwolnieniem (w tym możliwości przekwalifikowania, przeszkolenia bądź znalezienia innego zatrudnienia), zasady postępowania w sprawach dotyczących zwalnianych pracowników oraz obowiązki Pracodawcy w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia spraw pracowniczych związanych ze zwolnieniem.

Proces zwolnień  grupowych rozpocznie się w styczniu 2017 r. i potrwa  do 31 grudnia 2017 r. W toku konsultacji uzgodniono pakiet świadczeń jakie będą przysługiwać pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi. Ustalone warunki dotyczą odpraw ustawowych oraz ponadustawowych. Przewidziano również dodatkowe świadczenie finansowe  na przekwalifikowanie pracowników zwalnianych z grupy osób mających co najmniej 50 lat.

Porozumienie zawiera także takie zapisy jak:

  • skalę zwolnień  oraz grupy zawodowe nim objęte,
  • harmonogram procesu zwolnień grupowych,
  • kryteria jakimi pracodawca będzie kierował się przy doborze pracowników do zwolnienia,
  • warunki odpraw oraz dodatkowego odszkodowania,
  • zasady stosowane w przypadku konieczności zmiany miejsca wykonywania pracy (relokacja),
  • możliwość kontynuacji opieki medycznej po zakończeniu stosunku pracy na preferencyjnych warunkach,
  • sposób dokonywania wypowiedzeń oraz zawierania porozumień,
  • tryb postępowania w sprawach pracowników dobranych do zwolnienia, znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i socjalnej.
Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

W Bankier.pl zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (66)

dodaj komentarz
~Pablo
to ile beda niby wynosic te odprawy dla pracowników? Pisze że bazowo 6,5 k w zależnosci od stażu pracy czyli jesli pracownik pracuje 3 lata to 6,5 razy 4,5? To dośc spore odprawy, napewno nie działa to na pracowników krzywdząco, mozna na spokojnie szukać pracy.
~Hrvhdvhh
Może pozbędą sie wreszcie tego pajaca Krzysia z byłego Bph lata z telefonem jak nienormalny i gada do siebie.
~pola
Ja na szczęście swoje oszczędnosći przeniosłam do getin banku więc koniec z nerwami i nieuczciwym traktowaniem mnie jako klienta.
~wojas
Dobra zmiana!!! ING tez będzie zwalnial. Cóż, trza będzie konta zamykać. Nie potrzebują pracowników to i klientów tez nie.....
~miś
Przeciez musi się znaleźć miejsce dla kolegów i koleżanek prezesa PIS
~jas
Alior bank prędzej czy później będzie w tych samych placówkach co PZU lub PKO BP z gównianymi warunkami, zostaną tam tylko emeryci co odwiedzają bank 1 na 5 lat.
~pies_na_trole
przychodzą raz na piec lat, bo wszystko załatwiają przez bankowosc elektroniczną.
~janek
Szkoły bankowe nie mają sensu, przy likwidacji 1/3 placówek w Polsce przy repolonizacji Banków (czytaj upaństwowieniu).
~jaś
Alior Bank kolorystycznie trochę przypomina Amber Gold.
~miś
Niedługo zamiast banków ALIOR BANK, PEKAO SA, Meritum, PZU będzie jedna placówka i połowę mniejsza konkurencja i narzucanie warunków, klient nie będzie miał innego wyboru.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki