REKLAMA
WAŻNE

Redditowcy wzięli się za srebro. Kurs ostro w górę

2021-02-01 10:32
publikacja
2021-02-01 10:32

Inwestorzy skrzykujący się na internetowych forach obrali na cel krótkie spekulacyjne pozycje na rynku srebra. W poniedziałek rano notowania białego metalu zwyżkowały o przeszło 10%, osiągając najwyższy poziom od 7 lat.

Redditowcy wzięli się za srebro. Kurs ostro w górę
Redditowcy wzięli się za srebro. Kurs ostro w górę
fot. Rashevskyi Viacheslav / / Shutterstock

Zmaterializował się scenariusz, który sygnalizowaliśmy już w czwartek – rewolucja „leszczy” dotarła na rynek srebra, chcąc „wycisnąć” krótkie pozycje wielkich banków. Już setki, jeśli nie tysiące wpisów, zamieszczonych na forach portalu Reddit zachęcają do kupowania srebrnych monet. To nie pierwszy tego typu pomysł, ale nigdy wcześniej takie inicjatywy nie cieszyły się taką popularnością.

Efekty już widać na rynku kontraktów terminowych. O 10:33 notowania kontraktów na srebro zwyżkowały o przeszło 11%, osiągając cenę 30,18 USD za uncję trojańską.  Po raz ostatni srebro droższe niż 30 USD/oz. widziano w lutym 2013 roku, a więc niemal równo siedem lat temu. Wtedy jednak notowania białego metalu znajdowały się w silnym trendzie spadkowym, jaki trwał przez blisko 5 lat od pęknięcia bańki spekulacyjnej z wiosny 2011 roku.

- Redditowy tłum skierował swoje zainteresowanie na większego wieloryba, usiłując wywołać wyciśnięcie krótkich pozycji na rynku srebra. To jest ich chwila będąca odpowiednikiem Moby Dicka – powiedział Kyle Rodda, analityk IG Markets cytowany przez Reutersa.

Redditowym inwestorom chodzi o to, aby poprzez wzmożony popyt na srebro podbić jego notowania i zmusić posiadaczy krótkich pozycji do ich zamknięcia - czyli wymuszone odkupienie wystawionych kontraktów. Jeśli by do tego doszło, to fala wymuszonych zleceń kupna mogłaby wynieść ceny srebra na niewidziane wcześniej poziomy. Tak samo, jak to w ostatnich dniach miało miejsce w przypadku akcji firmy GameStop.

Jest to jednak bardzo ryzykowna gra. Tego typu sztuczne podbitki co do zasady przypominają schemat piramidy finansowej. Notowania rosną tylko tak długo, jak długo znajdują się chętni do takiej gry. Gdy ich zabraknie, inwestorzy „ubrani” na górce ponoszą dotkliwe straty. Cała zabawa polega jednak na tym, że nikt nie wie i nie jest w stanie przewidzieć, na jakim poziomie cenowym pojawi się szczyt. Dodatkowym ryzykiem są potencjalne działania nadzoru finansowego, giełd i brokerów, którzy mogą zmienić zasady gry i zakazać inwestorom tego typu spekulacji.

- Większość zapasów fizycznego srebra została wyprzedana. Obecnie widzimy, że premie – czyli nadwyżka ponad cenę spot, jaką trzeba zapłacić, aby wejść w posiadania fizycznego metalu – szybuje w niebo. Większość towaru na naszej stronie kosztuje przynajmniej 30% ponad spot i nie możemy dostać niczego taniej od naszych hurtowników – powiedział w wywiadzie dla Bloomberg TV Tyler Wall, szef SD Bullion.

W poniedziałek rano inny duży diler detaliczny – APMEX – oferował popularne jednouncjowe srebrne monety bulionowe po  ok. 43 USD za uncję, a więc aż o 43% powyżej cen giełdowych. Na polskim rynku Tavex sprzedawał jednouncjowe srebrne Filharmoniki po 165,12 złotych (ok. 44,26 USD razem z VAT-em), równocześnie skupując te monety po 115,25 zł.

Efekty „srebrnego szaleństwa” dostrzegalne są także na polskim rynku. Na warszawskiej giełdzie akcje KGHM-u podrożały o ponad 3%, po niespełna dwóch godzinach poniedziałkowego handlu osiągając cenę 194,50 zł. Lubiński kombinat jest jednym z największych producentów srebra na świecie.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (31)

dodaj komentarz
moratar
Nie chodzi o sztuczną podbitkę, ale kupno srebrnych monet i sztabek, aby pokazać że papierowe srebro służy do manipulacji ceną surowca.
Fizyczne srebro to 700milionów uncji rocznie. Obroty DZIENNE to 1.5 miliarda uncji :)
Rynek jest mały cąłe dostępne srebro to około 2-3 miliardy uncji 50-90 miliardów dolarów.
Bank A sypie
Nie chodzi o sztuczną podbitkę, ale kupno srebrnych monet i sztabek, aby pokazać że papierowe srebro służy do manipulacji ceną surowca.
Fizyczne srebro to 700milionów uncji rocznie. Obroty DZIENNE to 1.5 miliarda uncji :)
Rynek jest mały cąłe dostępne srebro to około 2-3 miliardy uncji 50-90 miliardów dolarów.
Bank A sypie do Banku B, potem B do C, ... i na koncu G do A, i pomiędzy sobą w kółko, manipulując w ten sposób cenę. do tego spoofing, naked shorty. JPM jak miał w wyroku napisane, manipulacja w SETKACH TYSIĘCY przypadków, i dostali tylko klapsa i manipulują dalej i jeszcze trzymają srebro z SLV. #silversqueeze polega na zabraniu im fizyka i niech się bawią samym papierem. 80 Miliardów na obecne czasy to nie jest tak dużo, w wystarczy wyłożyć z 10 aby zakończyć zabawę. 10 miliardów - milion osób co ma 10k usd. I nie ma srebra na świecie. I nie ma paneli, samochodów elektrycznych, komórek, komputerów... po wała to manipulują, od wymuszania popytu na USD mają armię.
sombrero
Takie szaleństwo z popytem na srebro nakręca popyt na srebrne dolarowe monety bulionowe. Zobacz więcej informacji o dolarze na usdollar.pl
azrael
Bzdura, ściema, i G-prawda.
Citadel jest w top5 posiadaczy opcji na srebro, i robi teraz astroturfing, żeby nagonić naiwniaków na podbicie ceny srebra. WSB się na to nie nabrali, ale popularne media już tak.
Albo jesteście naiwni, albo macie kretów w redakcji, którzy biorą w łapę od funduszy hedgingowych za pisanie fake newsów.
bumbumbum
Skoro brak jest fizycznego srebra to chyba redit nie ma z tym nic wspólnego. Może została przekroczona linia manipulacji papierowym srebrem i ktoś sobie zażyczył realizację srebra papierowego na fizyczne.
a jak tak to zaczną robic to będzie ciekawie i dodruk fedu, ebc i innych nic nie da.
dawcakapitalu
Nie wiem czy to dobrze, że to nie reddit podbija. To znaczy, że komuś mocno zależy na wzrostach srebra. Tylko czemu?
azrael
Zobacz statystyki top10 posiadaczy opcji na srebro. Citadel chce się odkuć po stratach na GameStop.
znawca_wszystkiego odpowiada azrael
no to niech się odkuwa. nie zmienia to faktu, że srebro w stosunku do inflacji i innych dóbr jest na historycznie niskich poziomach. A platyna to już w ogóle. Trzymana ogromnymi shortami za pysk, wciąż ora 10 letnie doły. Cena platyny to połowa ceny złota gdy tymczasem jest jej 10-krotnie mniej i wydobywa się ją w kopalniach z głębokości no to niech się odkuwa. nie zmienia to faktu, że srebro w stosunku do inflacji i innych dóbr jest na historycznie niskich poziomach. A platyna to już w ogóle. Trzymana ogromnymi shortami za pysk, wciąż ora 10 letnie doły. Cena platyny to połowa ceny złota gdy tymczasem jest jej 10-krotnie mniej i wydobywa się ją w kopalniach z głębokości 2km. I zawsze byłe dużo droższa od złota. Oczywiście wiem że tu chodzi o doprowadzenie południowoafrykańskich kopalni do upadku i przejęcie ich przez amerykańskie firmy. Jeśli coś jest w stanie wykończyć shorty kontrakty na surowce to jestem za, bo to jest farsa z rynku. Fizycznie nikt tej platyny nie ma ani nie pożycza ani nie sprzedaje. Nie pies macha ogonem tylko ogon psem.
przemek_opinia
https://preview.redd.it/g4yoioifgve61.gif?width=640&format=mp4&s=ecddc105011e6e5111b40037faaa624b2fdd8328
przemek_opinia
Panie Krzysztofie szanuje wiedzę z którą Pan się dzieli w artykułach na Bankierze. Jednak tutaj doszło do nadużycia. Pan i Pana koledzy z Polski i nie tylko przedstawili niczym nie poparte informacje dotyczące inwestycji ludzi z Reddita. Proszę o zaktualizowanie artykułu lub stworzenie nowego na jakiej podstawie daliście się Państwo Panie Krzysztofie szanuje wiedzę z którą Pan się dzieli w artykułach na Bankierze. Jednak tutaj doszło do nadużycia. Pan i Pana koledzy z Polski i nie tylko przedstawili niczym nie poparte informacje dotyczące inwestycji ludzi z Reddita. Proszę o zaktualizowanie artykułu lub stworzenie nowego na jakiej podstawie daliście się Państwo wprowadzić w błąd, a później przekazać tę informację masom. Chodzi tu o zaufanie, które jest budowane długoterminowo, ale może zostać stracone szybko. Szczerze Pana pozdrawiam i wspólnie z innymi czytelnikami portalu Bankier wyczekuję większej ilości informacji i pewnego rodzaju sprostowania.

428ustka
nasze male gpw i czekanie na sygnaly zaa oceanu

Powiązane: Inwestowanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki