REKLAMA
WEBINAR

Ranking popularności spółek giełdowych. Marzec 2010

Jarosław Ryba2010-04-02 06:00
publikacja
2010-04-02 06:00
Oczy inwestorów w marcu zwrócone były tylko w jednym kierunku. To Petrolinvest skupił na sobie zainteresowanie prawie całego rynku. Spółka Ryszarda Krauzego nie schodziła z czołówek gazet, portali informacyjnych i for dyskusyjnych. W marcu była też liderem rankingu popularności Bankier.pl.

Zobacz aktualny ranking popularności spółek giełdowych Bankier.pl

Rzadko zdarza się, aby jedna spółka tak mocno poruszyła wyobraźnią inwestorów. Z pewnością "wydobywcza", chociaż ropę ma na razie tylko w tikerze, spółka z Kazachstanu na dobre zapisze się w historii giełdy, a za kilka lat gracze będą snuli opowieści o tym, jakie fortuny stracili, bądź zyskali dzięki inwestycji w jej walory.

Spółka, która prawie trzy lata temu debiutowała po 390 zł sprzedawała swoje akcje w ofercie po 227 zł, więc już w pierwszy dzień giełdowej przygody dała swoim akcjonariuszom ponad 70 proc. papierowy zysk. Jej kurs w ciągu następnych pięciu sesji wzrósł do 842 zł. Od tamtej pory giełdowa wartość Petrolinvestu już tylko spadała, osiągając minimum na poziomie 13 zł.

Kurs wraz z wolumenem Petrolinvestu na WGPW od debiutu do 01.04.2010 r.

Ostatni miesiąc przyniósł jednak nadzieję na to, że oto w giełdowej historii spółki pojawił się punkt zwrotny. Miały potwierdzać to obroty i dynamiczne wybicie w drugim tygodniu marca, gdy spółka w ciągu kilku sesji podwoiła swoją kapitalizację. Powodem tych wydarzeń stały się napływające informacje: warunkowe finansowanie pozyskane od EBOiR, wejście w inwestycję koncernu Total oraz publikacja wyników finansowych.

Gdy wydawało się, że dla kursu Petrolinvestu los się musi odmienić, w połowie marca nastąpiło niespodziewane odwrócenie sił w handlu tymi walorami. Tym razem to podaż dyktowała warunki i szybko zepchnęła kurs w okolice 18,50 - 19,00 zł, gdzie znajduje się do dziś. Wszystko to sprawiło, że w marcu to ta spółka była nieustannie w centrum zainteresowania i na czele rankingu popularności, wyprzedzając wyraźnie lutowego lidera - Bioton.

Top 10 Rankingu popularności spółek giełdowych Bankier.pl. Marzec 2010 r.

O skali zainteresowania Petrolinvestem niech świadczy również to co dzieje się na forum Bankiera. Prawie co trzeci post napisany w marcu w giełdowej części forum dotyczył właśnie tej spółki. Łącznie napisano o niej prawie 25 tys. razy, co oznacza że nowy post pojawiał się średnio co 2 minuty, przez 24 godziny na dobę w całym marcu. Ta rekordowa aktywność dobitnie świadczy o tym, jak wielu indywidualnych inwestorów chce szukać ropy razem z Ryszardem Krauze.

W marcowym zestawieniu poza liderem wyróżnia się jeszcze Boryszew, który awansował z 17. pozycji na 4. Spółka przeprowadzała, dużą jak na swoją skalę emisję akcji z prawem poboru, o wartości ponad 31 mln zł. W jej wyniku kapitał zakładowy firmy zwiększy się do 37,6 mln zł z 6,27 mln zł wcześniej.

Dodatkowo firma ze stajni Romana Karkosika sprzedawała w ubiegły miesiącu spółkę zależną Izolacja - Matizol za 18,5 mln zł. Kupującym była Selena FM. Wcześniej opublikowała wyniki finansowe, z których wynika że narastająco w I-IV kw. 2009 r. Boryszew miał 53,10 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 238,83 mln zł straty rok wcześniej. Ostatecznie w ciągu zeszłego miesiąca kurs akcji Boryszewa wzrósł o ponad 30 proc., przy 10 proc. wzroście szerokiego rynku.

Pełny ranking popularności dostępny jest tutaj

Jarosław Ryba / Bankier.pl
Źródło:

Do pobrania

petrolpngpetrolpng
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki