REKLAMA

To arystokracja finansowa Polski. Ranking najbogatszych rodzin

Agata Wojciechowska2019-07-08 11:15, akt.2019-08-23 08:01redaktor
publikacja
2019-07-08 11:15
aktualizacja
2019-08-23 08:01

Podium bez zaskoczenia. Ranking najbogatszych rodzin w Polsce otwierają Kulczykowie: wdowa Grażyna Kulczyk z dziećmi Dominiką i Sebastianem dysponują około 16 miliardami złotych. Kto ich goni?

1. Kulczykowie

Rodzeństwo: Dominika i Sebastian Kulczyk / fot. Radoslaw NAWROCKI/Kulczyk Investments / FORUM/Kulczyk Investments

Rodzina Kulczyków dysponuje majątkiem wycenianym na 16 mld zł (a dokładnie 15,7 mld zł) - informuje "Wprost". W znacznej mierze został on wypracowany przez zmarłego w 2015 roku Jana Kulczyka. W jego skład wchodzą gotówka, nieruchomości o luksusowym standardzie oraz udziały w spółkach tj. Ciech, Polenergia (która buduje farmy wiatrowe) lub Autostradzie Wielkopolskiej.

2. Solorzowie (o 5,6 mld zł mniej)

Zygmunt Solorz - Żak z synem Tobiasem / fot. Krzysztof Jarosz/Radoslaw NAWROCKI / FORUM

Zygmunt Solorz wraz z synami Piotrem i Tobiasem oraz córką Aleksandrą zarządzają aktywami i pasywami o wartości 10,1 mld zł. Głowa rodziny, wprowadzając dzieci w swoje interesy, pozwoliła zarządzać im firmami. I tak Tobias był przez wiele lat prezesem "złotej kury Solorzów", a wiec Cyfrowego Polsatu. Z kolei Piotr zasiada w radach nadzorczych kilku spółek, np. telekomu Plus. 

3. Starakowie (o 4,2 mld zł mniej od Solorzów i 9,8 mld zł od Kulczyków)

Jerzy Starak iPiotr Woźniak-Starak z żoną Agnieszką (dawniej Szulim). / fot. Studio69 / FORUM

Na ich imperium wyceniane na 5,9 mln zł składają się trzy branże. Rodzina posiada liczne nieruchomości na Mazurach, w Zakopanem czy w Konstancinie. 

Jerzy Starak zajmuje się gałęzią farmaceutyczną - jest właścicielem Polpharmy (największego w Polsce producenta leków) oraz Herbapolu z Lublina (producenta preparatów ziołowych). Budując swoje imperium, kupił Polfę Warszawa, która posiadała licencje na 140 leków. 

Żona, Anna Woźniak Starak prowadzi restaurację Belvedere w Łazienkach Królewskich. Jest także właścicielką kilku innych lokali oraz firmy cateringowej.

Jej syn, Piotr, skupił się na produkcji filmowej. Asystował m.in. Andrzejowi Wajdzie przy "Katyniu". Wśród jego dzieł należy wymienić film "Bogowie" o Zbigniewie Relidze, którego zagrał Tomasz Kot czy "Sztukę kochania" o Michalinie Wisłockiej, zagrana przez Magdalenę Boczarską. W kręgu jego zainteresowań nie są jedynie filmy pełnometrażowe. Kręcił także reklamy dla stacji paliw Circle K czy PKO BP. Prywatnie był mężem Agnieszki Szulim, gwiazdy TVN. Zginął 18 sierpnia 2019 roku na jeziorze Kisajno na Mazurach.

4. Juroszkowie (o 2,4 mld zł mniej od Staraków i 12,2 mld zł mniej od Kulczyków)

Zbigniew Juroszek z synem Mateuszem. / fot. Marek Wiśniewski / FORUM

Zbigniew Juroszek i jego syn Mateusz posiadają majątek wyceniany na 3,5 mld zł. Senior rodu jest właścicielem deweloperskiej spółki Atal. Jego syn może się pochwalić tytułem największego prywatnego bukmachera w Polsce. Należący do niego STS w 2018 roku wart był prawie 3 mld zł. 

5. Ptakowie (0,5 mld zł mniej od Juroszków i 12,6 mld zł mniej od Kulczyków)

Antoni Ptak z żoną Agnieszką Ptak. Obok: Antoni Ptak Jr. / fot. Krzysztof Jarosz / FORUM

Piąte miejsce w rankingu najbogatszych polskich rodów z kwotą 3,1 mld zł zajmują Antoni Ptak z synami: Dawidem Albertem, Antonim i córkami: Anną, Katarzyną i Antoniną. Ich imperium opiera się na modzie. Są bowiem właścicielami Ptak Fashion City w Rzgowie pod Łodzią. Sama nazwa wiele wskazuje - to nie jest centrum handlowe, a "miasteczko", które codziennie odwiedza około 20 tys. osób. By się w nim nie zgubić wprowadzono nazwy "ulic", a dla rozrywki przybywających z całego świata klientów założono radio. To jednak nie wszystko. W Nadarzynie koło Warszawy prowadzą Warsaw Expo - w Europie Środkowo - Wschodniej to największy ośrodek wystawienniczo - targowy. Na ich majątek składają się także liczne nieruchomości, m.in. zamek we Francji, dworek w Brazylii czy hotele na Florydzie.

Źródło:
Agata Wojciechowska
Agata Wojciechowska
redaktor

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie.

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
cwany_lis
"Kto ich goni ?"... ale po co ?
Chciwość !!!
Nie zawiść a chciwość
Czy tylko nieliczni będą zbawieni ? Usiłujcie wejść przez wąskie drzwi .
Żal mi Was moi drodzy bogaci rodacy, bez zawiści, zazdrości i innych podłych uczuć.
Gdyby to jeszcze czemuś wielkiemu służyło .. a tak raz jeszcze
"Kto ich goni ?"... ale po co ?
Chciwość !!!
Nie zawiść a chciwość
Czy tylko nieliczni będą zbawieni ? Usiłujcie wejść przez wąskie drzwi .
Żal mi Was moi drodzy bogaci rodacy, bez zawiści, zazdrości i innych podłych uczuć.
Gdyby to jeszcze czemuś wielkiemu służyło .. a tak raz jeszcze tylko chciwość !
Pozdrawiam i polecam niedzielna ewangelię.
talmud
czym wieksze przekrety tym wieksza kasa - normalnie pracujac nikt sie nie dorobi - pokazujac takich "geniuszy" pokazuje sie tlumowi kto go wydymal/dyma.....
wolskam89
Żadnego zaskoczenia. Kulczykowie jak zawsze trzymają się w czołówce, mądrzy ludzie
jes
Arystokracja??? Chyba arystokracja sb-ecka.
uczen_manueli_g
Jeśli kaczki znowu wygrają wybory to zapewne pójdą w trupa ze wszystkim.Podatek sprawiedliwości społecznej czyli każdy majątek powyżej 10 mln zł /rodzina,osoba fizyczna,spółka ,podmiot ,fundacja/ zostanie jednorazowo opodatkowany w wysokości 10% od całości.Czy suweren będzie przeciwny?
po_co
Zagłosuję na nich wszystkimi kończynami jak opodatkują głupotę, durne komentarze i narzekanie na wszystko co możliwe.
wektorwg
Pisowy suweren głosuje nogami. W razie W podwinie ogon i ucieknie na lewacki zachód....
Zresztą tak jak idol suwerena kryształowy......
cwany_lis
Tak bo to kradzież ! tez grzech
mith21
W Polsce najbogatsze są rodziny PiSowskie.
sloneczkodzg
I tu masz rację . Za POprzedni rząd zniknęło bezpowrotnie około 250 mld zeta w ręce czy jak kto woli w kieszenie mafiozów z POprzednie władzy .

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki