Ranking kont oszczędnościowych Bankier.pl – wrzesień 2013

Oprocentowanie oferowanych przez banki produktów oszczędnościowych wciąż nie jest dla klientów zadowalające. Dotyczy to zarówno lokat, jak i kont oszczędnościowych. W przypadku tych drugich można obecnie liczyć w najlepszym razie na 4% zysku brutto w skali roku. Nie uzyska się jednak tej stawki bez spełnienia dodatkowych warunków.


Klienci banków rozczarowani niskimi stawkami oprocentowania oferowanych lokat często wycofują pieniądze z tych produktów i nie zakładają kolejnych, jeżeli zakończone zostały wcześniej podpisane umowy. Zdarza się jednak, że nie szukają bardziej zyskownej alternatywy dla swoich oszczędności i pozostawiają je w banku - na rachunkach osobistych lub w najlepszym razie oszczędnościowych. W tym drugim przypadku nie mogą liczyć jednak na zbyt wiele. Najlepsze rachunku dają obecnie zaledwie 3,50-4,00% zysku brutto w skali roku.

 

W kolejnym rankingu sprawdzamy, które banki oferują obecnie najlepsze rachunki oszczędnościowe. O miejscu w rankingu decyduje wysokość otrzymanych po miesiącu odsetek przy założeniu, że na rachunek wpłacono 10.000 zł. W tym czasie klient nie będzie dokonywał dodatkowych wpłat ani wypłat środków.

 

Najlepsze konta oszczędnościowe we wrześniu poniżej 4%

Na pierwsze miejsce w zestawieniu najlepszych kont oszczędnościowych we wrześniu trafiła oferta Deutsche Banku ze stawką 4,00%. Taka wartość oprocentowania konta oszczędnościowego jest jednak oferowana wyłącznie dla klientów, którzy posiadają lub założą w banku internetowe konto osobiste dbNET. Wyższa stawka będzie przy tym naliczana wyłącznie do kwoty 10.000 zł. W przypadku, gdy saldo rachunku oszczędnościowego będzie wyższe niż 10.000 zł, oprocentowanie wyniesie 2,00%. Klient maksymalnie może założyć jeden rachunek oszczędnościowy tego typu. Dodatkowo – już dziś wiadomo, zgodnie z zapowiedziami banku, że z końcem września planowana jest obniżka oprocentowania tego rachunku z 4,00% na 3,00% (do 10.000 zł) i z 2,00% do 1,50% (powyżej 10.000 zł).

 

Najlepsze konta oszczędnościowe (ze stawką powyżej 3,00%) - wrzesień 2013 r.

Lp.

Bank

Konto oszczędnościowe

Oproc.

Odsetki po miesiącu (po odjęciu podatku)

Kapitalizacja

Wymóg posiadania konta osobistego

Dodatkowe warunki lub przejściowe promocje

1

Deutsche Bank

db Konto Oszczędnościowe 24h

4,00%

26,70 zł

D

TAK

TAK

2

BGŻOptima

Konto BGŻOptima

3,60%

23,96 zł

M

NIE

TAK

3

Alior Bank

Konto oszczędnościowe

3,50%

23,30 zł

M

NIE

TAK

4

Bank Millennium

Konto oszczędnościowe

3,50%

23,30 zł

M

TAK

TAK

5

Citi Handlowy

Konto SuperOszczędnościowe

3,50%

23,30 zł

M

NIE

TAK

6

ING Bank Śląski

Otwarte Konto Oszczędnosciowe Bonus

3,50%

23,30 zł

M

NIE*

TAK

7

BNP Paribas

Konto Więcej Oszczędnościowe

3,50%

22,80 zł

D

TAK

TAK

8

Bank BPH

Pracowite Konto Oszczędnościowe

3,25%

21,60 zł

D

TAK

TAK

9

BOŚ Bank

Konto oszczędnościowe Więcej za Mniej

3,03%

20,13 zł

M

NIE

TAK

10

FM Bank

Rachunek oszczędnościowy

3,00%

19,97 zł

M

NIE*

TAK

11

Idea Bank

Konto Oszczędnościowe

3,00%

19,97 zł

M

TAK

NIE

12

Meritum Bank

Konto Oszczędnościowe

3,00%

19,97 zł

M

TAK

TAK

*wymagane jest natomiast posiadanie konta oszczędnościowego: Otwartego Konta Oszczędnościowego w PLN lub Otwartego Konta Oszczędnościowego Direct w PLN, lub Otwartego Konta Oszczędnościowego Premium w PLN lub Systematycznie Oszczędzającego Konta w PLN.

* rachunek zakładany wraz z lokatą

Opracowanie Bankier.pl, stan na dzień 12.09.2013 r, aktualne dane dostępne tutaj.

 

Na drugie miejsce podium trafiła oferta internetowego banku sprofilowanego na oszczędzanie, jakim jawi się BGŻOptima. Konto oszczędnościowe na 3,60% można założyć w każdej chwili, przez internet. Nie wymaga posiadania dodatkowych produktów, jednak oferowana stawka jest stopą promocyjną. Bank zastrzega bowiem, że będzie obowiązywała jedynie w ciągu pierwszych 3 miesięcy i dla kwoty nie przekraczającej 20.000 zł. Po upływie pierwszego kwartału lub powyżej 20.000 zł obowiązuje standardowa stawka oprocentowania. Obecnie wynosi ona 3,00% w skali roku.

 

Nie przyzwyczajaj się do wyższego procentu

 

Kolejne oferty w zestawieniu najlepszych kont oszczędnościowych we wrześniu są skonstruowane w podobny sposób, jak oferta BGŻOptimy. Wyższe oprocentowanie będzie bowiem naliczane tylko przez okres pierwszych 3-4 miesięcy, po czym stawka ta spadnie do standardowego (często zdecydowanie niższego) poziomu. Dzieje się tak na przykład w przypadku oferty na 3,50% np. Alior Banku czy Banku Millennium. Wybierając konto oszczędnościowe, warto więc zwrócić uwagę, czy reklamowana stawka oprocentowania nie będzie obowiązywała jedynie przez krótki, z góry określony czas.

 

Wśród obecnie dostępnych ofert kont oszczędnościowych jedynie kilkanaście pozwoli uzyskać jeszcze stawkę powyżej 3,00%. Dla ulokowanych 10.000 zł po miesiącu będzie to w zależności od oferty około 20-25 zł zysku na rękę. W większości z tych przypadków, aby skorzystać z oferty trzeba będzie posiadać w banku standardowy rachunek osobisty lub inny produkt z oferty banku.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl