REKLAMA

Ranking kont oszczędnościowych Bankier.pl - maj 2013

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2013-05-24 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2013-05-24 06:00
Bankier.pl

Dostępne na rynku konta oszczędnościowe są oprocentowane według stawki zmiennej. Nic więc dziwnego, że z kolejnymi obniżkami stóp procentowych spada atrakcyjność tych produktów, wyrażona stawką oprocentowania. Tylko najlepsze dają ponad 4% zysku brutto. Zobaczmy, gdzie ich szukać.

kredyty hipoteczne 2013Źródło: Thinkstock

Od kilku miesięcy oprocentowanie lokat gwałtownie topnieje, to samo dzieje się z rachunkami oszczędnościowymi. Alternatywy w postaci równie bezpiecznego, łatwego i niewymagającego większego zaangażowania sposobu oszczędzania praktycznie nie ma. Co gorsza, pod najlepszymi (o ile można o takich mówić) ofertami zazwyczaj kryje się jakaś gwiazdka – konieczność posiadania konta lub wpłacenia nowych środków albo przejściowa promocja.

W majowym rankingu kont oszczędnościowych Bankier.pl sprawdza, które banki oferują obecnie najlepsze rachunki. Kryterium rankingu była wysokość otrzymanych po miesiącu odsetek przy założeniu, że na rachunek wpłacono 5000 zł. W tym czasie klient nie będzie dokonywał dodatkowych wpłat ani wypłat. W rankingu pojawiły się tylko standardowe rachunki oszczędnościowe – pominięto np. ofertę Super Saver od GetinOnline, w przypadku której klient może wpłacać na rachunek wyłącznie z góry określoną kwotę, stanowiącą 10% wynagrodzenia, do tego maksymalnie 2000 zł miesięcznie. Do zestawienia nie trafiły też rachunki służące automatycznemu oszczędzaniu na końcówkach przy dokonywaniu transakcji.

Najlepsze konto oszczędnościowe jeszcze na 6%. Niedługo już tylko 4%

Liderem zestawienia najlepszych kont oszczędnościowych jest obecnie Deutsche Bank. Zgodnie z obowiązującą w maju stawką oprocentowania na db Koncie Oszczędnościowym 24h można uzyskać jeszcze 6% dla kwot do 10.000 zł. Jednak już teraz bank informuje swoich klientów o zamiarze obniżek. Od 20 czerwca br. oprocentowanie tego rachunku spadnie do 4% dla kwot do 10.000 zł oraz zaledwie 2% powyżej tej granicy. Dodatkowo na wyższe oprocentowanie mogą liczyć wyłącznie posiadacze osobistego konta dbNET.

Najlepsze konta oszczędnościowe, kwota 5000 zł

Lp.

Bank

Konto oszczędnościowe

Oproc.

Odsetki po miesiącu

Kapitalizacja

Wymóg posiadania konta osobistego

Dodatkowe warunki lub przejściowe promocje

1.

Deutsche Bank PBC

db Konto Oszczędnościowe 24 h

6,00%*


20,48 zł

D

TAK

TAK

2.

Meritum Bank

Konto Oszczędnościowe

4,20%

14,45 zł

M

TAK

NIE

3.

Bank BPH

Pracowite Konto Oszczędnościowe

4,15%

14,26 zł

D

TAK

TAK

4.

Alior Bank

Konto oszczędnościowe

4,00%

13,76 zł

M

TAK

TAK

4.

Bank Millennium

Konto oszczędnościowe

4,00%

13,76 zł

M

TAK

TAK

4.

Citi Handlowy

Konto SuperOszczędnościowe

4,00%

13,76 zł

M

NIE

NIE

4.

ING Bank Śląski

Konto oszczędnościowe

4,00%

13,76 zł

M

NIE

TAK

5.

BNP Paribas

Konto Więcej Oszczędnościowe

4,00%

13,50 zł

D

TAK

TAK

*podane oprocentowanie obowiązuje do 20.06.2013 r., po tym terminie stawka oprocentowania będzie wynosić 4,00%

Opracowanie: Bankier.pl, dane z 23-24.05.2013 r. Aktualne dane dostępne tutaj.

Drugie miejsce na podium należy do Meritum Banku i jego konta oszczędnościowego połączonego z rachunkiem osobistym. Obecnie proponowana stawka 4,2% będzie jednak obowiązywać wyłącznie do końca maja. Bank gwarantuje jednak, że od czerwca do końca roku nie będzie ona niższa niż 4% w stosunku rocznym.

Trzecie miejsce w zestawieniu należy do oferty Banku BPH – Pracowitego Konta Oszczędnościowego. Oprocentowanie wynoszące 4,15% proponowane jest jednak wyłącznie posiadaczom określonego konta osobistego – Maksymalnego Konta. Wspomniana stawka obowiązuje, jeśli kwota na rachunku nie przekracza 50.000 zł.

Konto oszczędnościowe czy lokata – co lepsze?

W obliczu spadających stóp procentowych stawki oprocentowania najlepszych lokat zrównały się z tymi na rachunkach oszczędnościowych. Ponieważ oprocentowanie jest podobne, rodzi się pytanie: na co się zdecydować?

Rachunki oszczędnościowe są elastyczniejsze od lokat. Klient może dowolnie dopłacać środki do tych już zgromadzonych na koncie, przez co zwiększa kwotę, od której będą naliczane odsetki. Może też wypłacać środki w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Banki zabezpieczają się jednak przed częstymi wypłatami. W większości ofert bezpłatna jest tylko jedna wypłata bądź przelew w miesiącu, a za kolejne klient musi zapłacić nawet kilkanaście złotych, co zmniejsza wypracowane zyski. Lokaty – w większości przypadków – „zamrażają” wpłacaną kwotę na z góry określony czas. Jeżeli klient chce wypłacić pieniądze, musi zerwać umowę, tracąc przy tym już naliczone odsetki. Nie może też swobodnie powiększać kwoty raz wpłaconej na lokatę.

W obecnych warunkach przewagą lokat nad rachunkami oszczędnościowymi jest jednak to, że istnieje możliwość wyboru produktu z oprocentowaniem stałym przez cały czas trwania umowy. W przypadku rachunków oszczędnościowych oprocentowanie jest zmienne, czyli mniej stabilne. Jeżeli dojdzie do kolejnych obniżek stóp, a bank zaktualizuje stawkę, będzie to dotyczyło wszystkich klientów – nawet tych, którzy podpisali umowy, kiedy oprocentowanie rachunku było wyższe.

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki