Rajoy: Chcę, by regionalny rząd Katalonii został rozwiązany

2017-10-21 14:07
publikacja
2017-10-21 14:07

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy ogłosił w sobotę po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów, że chce, aby Senat dał mu zgodę na rozwiązanie regionalnego parlamentu i rządu Katalonii w reakcji na dążenia niepodległościowe tego regionu.

/ fot. Chema Moya / EFE

Rajoy ogłosił, że przedterminowe wybory do regionalnego parlamentu Katalonii powinny zostać przeprowadzone w ciągu sześciu miesięcy.

Premier Hiszpanii zastrzegł podczas konferencji prasowej, że rząd centralny nie likwiduje autonomii Katalonii, lecz jedynie usuwa przedstawicieli regionalnych władz, którzy złamali konstytucję kraju.

Podkreślił, że rząd chce wykorzystać zapisy konstytucji Hiszpanii, czyli artykuł 155., by "przywrócić porządek" w Katalonii. Ten autonomiczny region znajdzie się pod rządami władz centralnych, jeśli zgodzi się na to Senat.

W przyszłym tygodniu w Senacie odbędzie się głosowanie ws. nadzwyczajnych środków zaproponowanych w sobotę przez rząd Rajoya. Do ich przyjęcia potrzebna jest bezwzględna większość głosów. Partia Ludowa (PP) Rajoya dysponuje w Senacie taką większością.(PAP)

jhp/ jbp/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
borma
Rzad nie likwiduje autonomii , tylko wymieni rzad Katalonii. Mam wrazenie , ze w Hiszpanii obudzil sie drugi ZSRR. Znam ten jezyk. Jest arogancki.

Powiązane: Katalonia w drodze do niepodległości od Hiszpanii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki