REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Rafako na oku miliarderów. Wraca temat przejęcia spółki przez Michała Sołowowa

2023-03-06 13:35, akt.2023-03-06 17:30
publikacja
2023-03-06 13:35
aktualizacja
2023-03-06 17:30

Notowane na GPW Rafako ogłosiło, późnym wieczorem w niedzielę 5 marca, że zawarty został aneks umowy warunkowej sprzedaży akcji spółki pomiędzy PBG a MS Galleon, wehikułem inwestycyjnym Michała Sołowowa. W Rafako zainwestował wcześniej już inny miliarder, który kontroluje największego producenta okien w Polsce. 

Rafako na oku miliarderów. Wraca temat przejęcia spółki przez Michała Sołowowa
Rafako na oku miliarderów. Wraca temat przejęcia spółki przez Michała Sołowowa
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Mija blisko rok od pierwszych doniesień o zainteresowaniu Michała Sołowowa pakietem akcji Rafako należącym do PBG. Po kilkukrotnym przedłużaniu terminu wykonania zobowiązania do nabycia akcji, w grudniu 2022 r. poinformowano, że nie doszło do kolejnego odroczenia terminu, w związku z czym nie weszło ono w życie. Kurs po przekazaniu tej informacji spadł w czasie jednej sesji o ponad 9 proc.

Po trzech miesiącach temat wraca, bo jak się okazuje, w dniu 5 marca 2023 r. strony zawarły aneks do warunkowej umowy sprzedaży akcji, w którym określiły nowy termin zamknięcia transakcji przypadający nie później niż na dzień 30 kwietnia 2023 rokuczytamy w komunikacie.

W takim razie rozmowy między zainteresowanymi stronami musiały trwać w międzyczasie, chociaż tego nie komunikowano. Jak wynikało z przekazów płynących od prezesa Rafako, w końcówce 2022 r. na przeszkodzie do wydłużenia terminów stanął jeden warunek zawieszający, dotyczący ugody z Gaz-Systemem. Pod koniec lutego 2023 r. taka ugoda została zawarta.

Poza nowym terminem, w nowym komunikacie Rafako podanych zostaje także jeszcze kilka innych cezur czasowych. Do 7 kwietnia 2023 r. strony mają zawrzeć kolejny aneks w przedmiocie aktualizacji czynności podejmowanych w dniu zamknięcia przewidzianej nią transakcji.

Do 31 marca 2023 r. przedstawienie przez Rafako do akceptacji inwestora dowodów spełnienia warunków zawieszających zastrzeżonych w umowie sprzedaży. Wznowienia, pod pewnymi warunkami, badania due diligence przez inwestora oraz jego zakończenia nie później niż w terminie do dnia 17 kwietnia 2023 r.

Kurs Rafako właściwie nie zareagował na powrót do rozmów o nowym, „starym” inwestorze strategicznym. Cena akcji była w poniedziałek notowana na koniec sesji 0,54 proc wyżej. Widać, że inwestorzy ostrożnie podeszli do nowych deklaracji, nauczeni doświadczeniem roku ubiegłego. 

Bankier.pl

Aneks zakłada m.in. potwierdzenie przez strony umowy sprzedaży, że spełnione zostały warunki zawieszające dot. zgody UOKiK na przejęcie, ponownej synchronizacji bloku w Jaworznie, podpisania przez Rafako porozumień z kilkoma kontrahentami, co do prowadzonych projektów i wzajemnych rozliczeń z nich wynikających. O wszystkich mówi pełna treść komunikatu

Przypomnijmy, że ostatnie miesiące były szczególnie nerwowe dla akcjonariuszy Rafako, ponieważ spółka w wyniku sporu z Tauronem, związanego z wykonaniem i eksploatacją bloku energetycznego w Jaworznie oraz wzajemnych roszczeń, informowała o zamiarze złożenia wniosku o upadłość.

Głos w sprawie zabierał nawet premier, ponieważ Tauron to spółka kontrolowana przez Skarb Państwa, a w Rafako państwo jest mocno zaangażowane poprzez Państwowy Fundusz Rozwoju i objęte obligacje o wartości 100 mln zł. Ostatecznie obie firmy wróciły do mediacji, a Rafako odstąpiło od zamiaru złożenia wniosku o upadłość.  

Jeśli transakcja dojdzie do skutku, w akcjonariacie Rafako znajdzie się kolejny miliarder z listy najbogatszych Polaków. W lutym 2023 r. poinformowano, że pakiet ponad 10,1 proc. akcji Rafako posiada spółka Eko-Okna - największy producent okien w Polsce. Jej założycielem i głównym udziałowcem jest Mateusz Kłoska, sklasfikowany na 34. miejscu w tegorocznym rankngu najbogatszych Polaków "Forbesa" z majątkiem wycenianym na 1,77 mld zł. . 

Z kolei MS Galleon to wehikuł inwestycyjny Michała Sołowowa, najbogatszego Polaka z majątkiem wycenianym według "Forbesa" na 25 mld zł. W skład portfela przedsiębiorstw kontrolowanych przez kieleckiego miliardera wchodzą m.in. Synthos, Cersanit, Barlinek, Komfort czy notowany na GPW Molecure.

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
Akcje skupuje agencja ARP celem podbicia kursu w oczach tzw. inwestorów. Trzeba oddać kasę

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki