REKLAMA
BADANIE

Rafako i Tauron zawarły porozumienia w ramach mediacji. Popisanie ugody ma nastąpić do 8 marca

2023-02-07 16:16
publikacja
2023-02-07 16:16

Rafako i Tauron Wytwarzanie zawarły porozumienia w ramach mediacji. Planują do 28 lutego ustalić ostateczne warunki ugody i podpisać ją do 8 marca 2023 roku - podało Rafako w komunikacie.

Rafako i Tauron zawarły porozumienia w ramach mediacji. Popisanie ugody ma nastąpić do 8 marca
Rafako i Tauron zawarły porozumienia w ramach mediacji. Popisanie ugody ma nastąpić do 8 marca
/ Bankier.pl

"(...) Wskazanie obszarów i zagadnień dalszych negocjacji, które Wykonawca i Tauron Wytwarzanie zamierzają negocjować w ramach mediacji przed Sądem Polubownym, łącznie ze zobowiązaniem do prowadzenia negocjacji i mediacji celem uzgodnienia ostatecznych warunków ugody do dnia 28 lutego 2023 roku oraz podpisania ugody do dnia 8 marca 2023 roku" - napisano.

Spółki od wielu miesięcy spierają się w związku z problemami w działaniu bloku 910 MW w Jaworznie, którego Rafako było generalnym wykonawcą.

Jak przekazał we wtorkowym komunikacie energetyczny koncern, porozumienie jest efektem dotychczasowych negocjacji prowadzonych z udziałem mediatorów Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej RP.

Cytowany w komunikacie prezes Taurona Wytwarzanie Trajan Szuladziński ocenił, że ostatnie tury negocjacji otwierają możliwość wypracowania ugody zawierającej harmonogram prac strojeniowych i naprawczych.

"Prace te powinny pozwolić na osiągnięcie przez blok 910 MW parametrów gwarancyjnych, nie później niż do końca 2023 r. Naprawa usterek i wad jest istotna dla poprawienia sprawności oraz ekonomiki pracy bloku w dłuższej perspektywie czasowej" - wskazał.

"Zawarte porozumienie pozwoli na zweryfikowanie parametrów kontraktowych bloku, co jest warunkiem kluczowym zminimalizowania roszczeń finansowych. Zgodnie z ustaleniami z Rafako zamierzamy to zrobić przy wykorzystaniu certyfikowanej firmy zewnętrznej" - zasygnalizował prezes Taurona Wytwarzanie.

Tauron Wytwarzanie wezwało w styczniu br. Rafako do zapłaty ponad 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań za usterki i wady bloku. Rafako w odpowiedzi zapowiedziało złożenie wniosku o upadłość i wezwało Tauron Wytwarzanie o zapłatę 606,5 mln zł, a Tauron Polska Energia o zapłatę 251,1 mln zł. Obie spółki uznają roszczenia drugiej strony za bezzasadne.

We wtorkowym komunikacie Rafako podało, że strony wstrzymują się z dochodzeniem wzajemnych roszczeń do 8 marca.(PAP Biznes)

autor: Mateusz Babak

mtb/ drag/ epo/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
slawekqs
Tylko dynamitu nie dajcie im do łapek moze jeszcze jakieś nagrody w końcu budżet ciągle w grze za inwestycje godnych czepionow z pod Janówa
simonsoft8
wiesz co o budżecie ... Rafako się nie spłaci ...
simonsoft8
a początek błędnej teorii dziejów

Powiązane: Konflikt na linii Rafako-Tauron

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki