Puigdemont: Plany Rajoya to atak na demokrację

2017-10-21 23:34
publikacja
2017-10-21 23:34

Plany premiera Hiszpanii Mariano Rajoya wobec Katalonii to "atak na demokrację", a Katalończycy nie mogą zaakceptować nielegalnych środków hiszpańskiego rządu, by rządzić regionem bezpośrednio z Madrytu - powiedział w sobotę szef rządu Katalonii Carles Puigdemont.

/ fot. Sergio Barrenechea / EFE

W przemówieniu nadawanym przez telewizję odniósł się w ten sposób do ogłoszonego w sobotę przez premiera Rajoya wdrożenia art. 155 konstytucji, na mocy którego hiszpański rząd zaaprobował dekret odbierający rządowi Katalonii jego kompetencje i przekazujący kontrolę nad regionem władzom w Madrycie.

Hiszpański premier podkreślił również, że rząd centralny chce, by w Katalonii odbyły się wybory do regionalnego parlamentu. Kataloński przywódca nazwał tę decyzję Rajoya "najgorszym atakiem przeciwko Katalończykom od wojskowej dyktatury generała Franco" oraz "próbą poniżenia".

Puigdemont wezwał również do zwołania sesji plenarnej katalońskiego parlamentu, na której zapadłaby decyzja, jak odpowiedzieć na "próbę pozbawienia Katalonii autonomii".

"Poprosiłem parlament o spotkanie podczas sesji plenarnej, podczas której jako reprezentanci suwerennych obywateli będziemy mogli podjąć decyzję w sprawie tej próby zlikwidowania naszego rządu oraz demokracji (...)" - powiedział szef katalońskiego rządu.

Katalońskie organizacje proniepodległościowe nazwały środki podjęte przez rząd centralny "autorytarnymi" i wezwały do natychmiastowego ogłoszenia nowej republiki Katalonii.

W sobotę w Madrycie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu centralnego, poświęcone tymczasowemu przejęciu władzy w Katalonii. Po tym ponaddwugodzinnym spotkaniu Rajoy podkreślił, że chce, aby Senat dał mu zgodę na rozwiązanie regionalnego parlamentu i rządu Katalonii i aby w ciągu sześciu miesięcy przeprowadzić przedterminowe wybory do regionalnego parlamentu Katalonii. Hiszpańskie partie opozycyjne zgodziły się poprzeć Rajoya.

Katalonia znajdzie się pod rządami władz centralnych, jeśli zgodzi się na to hiszpański Senat. Jest to pierwszy przypadek uruchamiania artykułu 155 ustawy zasadniczej od przyjęcia hiszpańskiej konstytucji w 1978 roku.

Od dawna tlący się kryzys konstytucyjny wybuchł wraz z przeprowadzeniem 1 października uznanego za nielegalne przez rząd w Madrycie referendum niepodległościowego w Katalonii, w którym 90 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu. W plebiscycie wzięło udział ok. 2,28 mln osób spośród 5,3 mln uprawnionych.(PAP)

mobr/ sp/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ajwaj
Albowiem w UE jest demokracja rózna dla róznych :)
W Kosove demokr. bombardowali slowianska Serbie i jest niepodleglosc dem. muzulmanskiego Kosova :)
A w Katalonii (rodzynek ekon. Hiszpanii) - Katonom nie wolno
fred_
Trzeba wyslac KOD i te wszystjie kobietybz Nowoczesnej, ktore niewiadomo czemu wszystkie maja obce nazwizka.
karbinadel
odezwał się ten o polskim imieniu :)

Powiązane: Katalonia w drodze do niepodległości od Hiszpanii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki