Przemysł celulozowo-papierniczy

Przemysł celulozowo-papierniczy

Charakterystyka
W ciągu ostatnich pięciu lat zużycie papieru i tektury w Polsce zwiększyło się o blisko 18 kg na głowę do ok. 2,3 mln ton rocznie. W 1999 r. statystyczny Polak zużył 59,1 kg papieru i tektury.

Mimo, że w Polsce działa ponad 2450 firm papierniczych przemysł jest silnie skoncentrowany. O jego wynikach decyduje ok. dziesięciu firm, mających ponad 60% udział w rynku. Pięć czołowych zakładów celulozowo-papierniczych: International Paper Kwidzyn S.A., Frantschach Świecie S.A., Intercell S.A., Kostrzyn Paper S.A., International Paper Klucze S.A. - jest własnością inwestorów zagranicznych. Według szacunków ekspertów, ponad 60% krajowego przemysłu papierniczego znajduje się obecnie w rękach kapitału zagranicznego. Największym krajowym zakładem, nie posiadającym jeszcze inwestora strategicznego, są Zakłady Papiernicze w Krapkowicach S.A.

Produkcja celulozy w Polsce nie zaspokaja potrzeb krajowego przemysłu papierniczego. Jej niedobór jest uzupełniany poprzez import. Połowę produkcji krajowej branży papierniczej stanowi papier pakowy różnego rodzaju. Znaczący, ok. 32%, udział w strukturze produkcji ma również papier do druku, pisania i rysowania. Całość asortymentu dopełniają: papier gazetowy (9%), higieniczny i filtracyjny (7%) oraz przemysłowo-techniczny (2%).

Popyt na wysokiej jakości papier kreuje głównie dynamicznie rozwijający się rynek elektronicznych urządzeń biurowych oraz branża poligraficzna. Z kolei, rosnące zapotrzebowanie na opakowania papierowe i kartonowe jest stymulowane przez rozwijający się przemysł.

Kondycja
Dzięki wzrostowi cen papieru na rynku europejskim przemysł celulozowo-papierniczy poprawił w 1999 r. swoje wyniki finansowe. Wcześniejszy spadek rentowności, będący rezultatem osłabienia koniunktury na rynkach światowych, został zahamowany w 1998 r.

W 1999 r. przychody ze sprzedaży 30 największych zakładów celulozowo-papierniczych wzrosły, podobnie jak w 1998 r. o ponad 11% do blisko 4,6 mld zł. Redukcja kosztów poprawiła rentowność netto z minus 0,73% w 1997 r. do 3,32% w 1999 r (3,72% , a brutto).

Dynamiczny rozwój przemysłu celulozowo-papierniczego w ostatnich latach byłby niemożliwy bez znacznych inwestycji. Od 1996 r. w zakłady z tej branży zainwestowano ponad 3,2 mld zł. Większość z tych środków pochodziła od zagranicznych inwestorów.

Perspektywy
Przemysł celulozowo-papierniczy w Polsce rozwija się nierównomiernie. Według ekspertów produkcja tektury falistej lub papierów higienicznych są już przeinwestowane. Z kolei produkcja papieru i kartonu powlekanego zaspokajają potrzeby kraju tylko w niewielkim stopniu. Zdaniem analityków, te niekorzystne tendencje w krajowym przemyśle papierniczym może zahamować dopływ nowego kapitału do niedoinwestowanych obszarów tej branży.

Pomimo dynamicznego wzrostu zużycia papieru, Polska nadal jednak pozostaje w tej dziedzinie daleko za krajami Unii Europejskiej gdzie zużywa się ok. 200 kg papieru na osobę. Luka, wynosząca obecnie ok. 140 kg - to potencjalna chłonność polskiego rynku. Aby dogonić kraje rozwinięte, Polska corocznie musiałaby zużywać trzy razy więcej papieru niż obecnie. W ostatnich latach wzrasta ono w Polsce bardzo szybko - średnio po ok. 20% rocznie co świadczy, że zaległości w tej dziedzinie są nadrabiane.

Na podstawie "Przemysł celulozowo-papierniczy", Jacek Okrzesik, BOSS - Informacje Ekonomiczne, sierpień 2000.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 kaukointernational

Świetny artykuł, zgadzam się również, że przemysł celulozowo-papierniczy notuje świetny wzrost szczególnie dzięki poczynionym inwestycją. Każda firma, która zainwestowała w odpowiednim czasie wyprzedziła konkurencję. Od dziesięcioleci działamy jako dostawca maszyn, wyposażenia i materiałów eksploatacyjnych w przemyśle papierniczym. Jeśli ktoś potrzebuje więcej informacji zapraszam na naszą stronę http://www.kaukointernational.pl/
Gratuluję świetnego artykułu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
KOMPAP -1,59% 6,20
2020-02-25 13:08:50

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil