REKLAMA
Tylko u nas

Przełom w płatnościach. Blikiem także zbliżeniowo

Wojciech Boczoń2018-12-14 10:30analityk Bankier.pl
publikacja
2018-12-14 10:30

Przełomowy moment dla rozwoju płatności mobilnych Blik. Polski Standard Płatności, operator systemu, i firma Mastercard nawiązały współpracę. Oznacza to, że klienci będą mogli płacić zbliżeniowo Blikiem i dokonywać płatności w zagranicznych sklepach. Blik może też zostać eksportowany do zagranicznych aplikacji.

Mastercard i Polski Standard Płatności ogłosiły dziś strategiczną współpracę. W jej ramach umożliwią użytkownikom systemu płatności mobilnych Blik korzystanie z technologii zbliżeniowej we wszystkich punktach akceptujących zbliżeniowe płatności Mastercard. Będzie to możliwe poprzez wykorzystanie usługi tokenizacyjnej Mastercard Digital Enablement Services (MDES). Oznacza to, że Blikiem będzie można płacić zbliżeniowo na całym świecie. Będzie to możliwe prawdopodobnie już na początku drugiej połowy przyszłego roku.

fot. / / YAY Foto


10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Płatności online Blikiem za granicą

Dodatkowo użytkownicy Blik będą mogli dokonywać płatności online w zagranicznych sklepach internetowych. Stanie się to możliwe dzięki opublikowanemu niedawno przez organizację EMVCo standardu Secure Remote Commerce (SRC). Płatności w zagranicznym e-commerce staną się możliwe, jak tylko rozwiązanie zostanie udostępnione na rynku.

Współpraca z Mastercardem otwiera przed Blikiem jeszcze jedną możliwość. W przyszłości system może zostać udostępniony klientom mobilnych aplikacji bankowych za granicą.

- Nawiązanie strategicznego sojuszu z Mastercard to kluczowy moment rozwoju polskiego systemu płatności mobilnych Blik – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności. - Użytkownicy Blika będą mogli wkrótce płacić zbliżeniowo, nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. To także początek drogi do oferowania płatności Blik dla użytkowników mobilnych aplikacji bankowych na całym świecie – mówi.

Zbliżeniowe płatności Blikiem

Blik oficjalnie zadebiutował na rynku 9 lutego 2015 roku. Udostępniło go wówczas sześć banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK (dziś Santander Bank Polska), mBank, ING Bank Śląski i PKO Bank Polski. Historia tego systemu sięga jednak wstecz o dwa lata. W marcu 2013 roku PKO BP udostępnił płatności mobilne IKO dla swoich klientów. To właśnie ten system posłużył jako podwalina do stworzenia Blika. Klienci PKO BP mogli za pomocą aplikacji mobilnej wypłacać gotówkę z bankomatów, przelewać między sobą pieniądze na telefon, płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych (tam, gdzie system był akceptowany) za pomocą kodów i przesyłać sobie czeki.

Polski Standard Płatności od dawna myślał o udostępnieniu dla Blika systemu płatności zbliżeniowych. Wcześniej rozmowy z potencjalnymi partnerami nie dochodziły jednak do skutku. W efekcie Blik zdominował branżę e-commerce, ale w płatnościach w terminalach POS przegrywał z kartami zbliżeniowymi i cyfrowymi portfelami Apple Pay, Google Pay i kartami HCE.

57 mln transakcji Blikiem w ciągu 9 miesięcy

Blik cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Od stycznia do końca września 2018 r. użytkownicy tego systemu wykonali ponad 57 milionów transakcji. To blisko dwa razy więcej niż w całym roku 2017 i prawie 30 razy więcej niż w pierwszym roku funkcjonowania systemu. Z tego 41 milionów to płatności w internecie, ponad 10 milionów to wypłaty gotówki z bankomatu, ponad 3 miliony to transakcje w terminalach płatniczych i tyle samo – przelewy BLIK na numer telefonu.

Za rozwój Blika odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Pekao SA, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe. Nad wdrożeniem systemu pracują kolejne banki, m.in. Nest Bank.

Zgodnie z dzisiejszą umową, Mastercard wejdzie kapitałowo do Polskiego Standardu Płatności. Dziś nie podano jednak szczegółów na ten temat. 

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (14)

dodaj komentarz
piotrde
Przecież Blik jest wygodniejszy niż używanie karty. Przynajmniej przy płaceniu w internecie.
karbinadel
"błyskawiczna płatność za zakupy w internecie 6-cyfrowym kodem jednorazowym" - to po to, żebyś się nie zdążył zastanowić :)
forfun
blik jest ok. ale nie mogę do niego podpiąć karty kredytowej która jest dla mnie jeszcze bardziej ok gdyż kredytuje mnie bez kosztów na pewien czas - kilku kilkudziesięciu dni.
dziki_losos
Wyobrażam to sobie - najpierw prowizja Mastercard za integrację z MDES, potem prowizja Blika, i na końcu znowu prowizja od merchanta za obsługę kartową. Pewnie to jest powód, dla którego tego jeszcze nie ma...
mhm
W Millennium i chyba PKO BP można Blika skojarzyć z kartą kredytową.
fred_
Nie ma pojecia co to Blik. To jakis polski wynalazek? Nigdzie indziej poza tym portalem nie slyszalem o Bliku.
trollmaster
żałuj, nie wiesz co tracisz.

błyskawiczna płatność za zakupy w internecie 6-cyfrowym kodem jednorazowym - to jest to.
szybko i bezpiecznie. bez podawania nr kart, przelewów i innych bzdetów.
piotrde odpowiada trollmaster
Dla mnie też super sprawa.
Syn coś potrzebuje kupić i mówi - Tata daj Blika. Wtedy podaje mu nr 6 cyferek i sprawa załatwiona, żadnych przelewów, podawania kart, czy dostępu do rachunku.
fred_ odpowiada trollmaster
Hmm, no ale ja nic nie trace poniewaz nie mieszkam w PL a za granica nie ma Blika.
Czy placac Blikiem jestem tak samo chroniony jak podczas zakupow online z uzyciem karty kredytowej? Wszystkie podejrzane transakcje sa anulowane placa kredytowka. Poza tym, jak produkt mi sie nie podoba to pisze do banku ze towar felerny i tez
Hmm, no ale ja nic nie trace poniewaz nie mieszkam w PL a za granica nie ma Blika.
Czy placac Blikiem jestem tak samo chroniony jak podczas zakupow online z uzyciem karty kredytowej? Wszystkie podejrzane transakcje sa anulowane placa kredytowka. Poza tym, jak produkt mi sie nie podoba to pisze do banku ze towar felerny i tez dostaje 100% zwrotu. Czy Blik tez taki dobry jest? Jaka jest maksymalna platnosc Blikeim? Mozna kupowac rzeczy powyzej 10tys PLN uzywakjac Blika?
zenonn odpowiada fred_
To nie jest oferta dla bogatych z dużym osadem w banku i aplikacją mobilna do takiego banku. Utrata takiego telefonu to katastrofa.
To jest oferta dla uczniów, itp

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki