REKLAMA

Prokuratura: Zatrzymano pięć osób w śledztwie dotyczącym zbrodni fakturowych

2020-07-27 09:10
publikacja
2020-07-27 09:10
fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące tzw. zbrodni fakturowych, polegających na wystawianiu i posługiwaniu się fikcyjnymi fakturami opiewającymi na kwotę niemal 13 milionów złotych - poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. Dodała, że do sprawy zatrzymano pięć osób.

Jak przekazała prokurator Aleksandra Skrzyniarz, na polecenie prokuratora funkcjonariusze m.in. Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego dokonali przeszukań u blisko 30 osób i podmiotów. "Podczas przeszukań zabezpieczono obszerną dokumentację, w tym fikcyjne faktury VAT, sprzęt teleinformatyczny oraz środki pieniężne w kwocie przekraczającej 300 000 złotych" - podała.

"Nadto na polecenie prokuratora zatrzymano pięć osób, które wedle ustaleń śledztwa nie tylko brały udział w wystawianiu fikcyjnych faktur, ale także oferowały je innym podmiotom, jak również z tego rodzaju faktur korzystały w rozliczeniach z fiskusem" - zaznaczyła dodając, że w związku z podejrzeniem przestępstwa tzw. prania pieniędzy zablokowano kilkanaście rachunków bankowych należących do podmiotów występujących w sprawie.

Wskazała, że po przesłuchaniu i ogłoszeniu zarzutów prokurator zadecydował o skierowaniu do sądu wniosków o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. "Sąd, w pełni podzielając argumentację prokuratora, orzekł, że środki te niezbędne są dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania z uwagi na obawę bezprawnego utrudniania prowadzonego postępowania, a także z powodu grożącej podejrzanym surowej kary" - poinformowała.

Za zarzucane czyny zatrzymanym może grozić do 25 lat więzienia. "Śledztwo ma charakter rozwojowy i na obecnym etapie nie są wykluczone kolejne zatrzymania" - dodała prokurator. (PAP)

Autorzy: Bartłomiej Figaj, Aleksandra Kuźniar

bf/ akuz/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki