REKLAMA

Prokuratura: Jest kolejny Europejski Nakaz Aresztowania Zbigniewa S.

2021-02-09 15:07
publikacja
2021-02-09 15:07
Prokuratura: Jest kolejny Europejski Nakaz Aresztowania Zbigniewa S.
Prokuratura: Jest kolejny Europejski Nakaz Aresztowania Zbigniewa S.
fot. Grażyna Myśliwska / / FORUM

Sąd Okręgowy w Lublinie na wniosek prokuratury wydał we wtorek Europejski Nakaz Aresztowania Zbigniewa S., w sprawie, w której podejrzany on jest o przywłaszczenie 253 tys. zł na szkodę fundacji swojego imienia i pranie brudnych pieniędzy – poinformowała Prokuratura Regionalna w Lublinie.

To drugi Europejski Nakaz Aresztowania wydany wobec Zbigniewa S., który 8 stycznia został zatrzymany w Holandii.

Wydany we wtorek Europejski Nakaz Aresztowanie dotyczy sprawy, w której prokuratura postawiła Zbigniewowi S. zarzuty dotyczące działania na szkodę fundacji swojego imienia, przywłaszczenia 253 tys. zł pochodzących z wpłat darczyńców i uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu, a także prania brudnych pieniędzy.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, podejrzany przeznaczył przywłaszczone środki w kwocie 217 tys. zł na zakup żetonów do gry w jednym z warszawskich kasyn. Pozostałe pieniądze rozdysponował poprzez udzielenie nieoprocentowanej pożyczki w kwocie 11 tys. zł oraz zapłatę honorarium adwokackiego i zwrotu kosztów procesowych w prywatnej sprawie w wysokości 25 tys. zł – poinformowała Prokuratura Regionalna w komunikacie.

Zarzuty w tej sprawie Zbigniew S. usłyszał w połowie października 2020 r. Sąd nie zgodził się wtedy na jego aresztowanie.

Od tamtego czasu Zbigniew S. ukrywał się. Wobec tego, Prokuratura Regionalna w Lublinie wystąpiła do Sądu Rejonowego Lublin–Zachód w Lublinie o jego aresztowanie, a następie po zastosowaniu aresztu wdrożyła poszukiwania listem gończym oraz wystąpiła do Sądu Okręgowego w Lublinie z wnioskiem o wydanie ENA. Sąd wniosek prokuratury uwzględnił.

To już kolejny Europejski Nakaz Aresztowania wydany za Zbigniewem S. Wcześniej Sąd Okręgowy w Lublinie wydał ENA w śledztwie, w którym Zbigniew S. podejrzany jest o kilkanaście przestępstw, w tym przywłaszczenie powierzonych środków finansowych w kwocie ponad 900 tys. zł oraz pranie brudnych pieniędzy. Ponadto Zbigniew S. jako prezes fundacji nielegalnie organizował loterie, a także wbrew przepisom ustawy o rachunkowości nie sporządził i nie złożył sprawozdań finansowych fundacji za lata 2016-2019 – informuje prokuratura.

Zbigniew S. został zatrzymany w Holandii 8 stycznia 2021 r. Trwa procedura związana z wydaniem go Polsce.

"Wydany dziś przez Sąd Okręgowy w Lublinie ENA, będzie stanowił dla organów holenderskich podstawę do wydania podejrzanego Polsce również w tej sprawie" – czytamy w komunikacie Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

W okresie od 2000 do 2020 r. sądy różnych instancji wydały 20 orzeczeń skazujących Zbigniewa S. Odbywał on wielokrotnie kary więzienia i kary ograniczenia wolności, wymierzano mu również grzywny. Karany był głównie za przestępstwa przeciwko mieniu, czyli oszustwa i przywłaszczenia. Skazywany był również za przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego, a także fałszowanie dokumentów, czy składanie fałszywych zeznań – podała prokuratura. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki